Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Goście Samorządowej Loży Radiowej o bezpieczeństwie…
2019-01-19, 12:25 Autor: Jan Poniatyszyn

Goście Samorządowej Loży Radiowej o bezpieczeństwie osób publicznych

Goście Samorządowej Loży Radiowej o bezpieczeństwie osób publicznych
Czy samorządowcy mogą czuć się bezpieczni? To pytanie pojawiło się w kontekście tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Prezydenta Gdańska zaatakowano nożem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. O przyczynach i konsekwencjach tego dramatycznego zdarzenia rozmawiali goście Samorządowej Loży Radiowej.
Przed pięciu laty zamordowano burmistrza Zdzieszowic Dietera Przewdzinga. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło kilka tysięcy osób. O zmarłym mówiono, że nie zawahał się iść pod prąd i prowadził walkę o zwiększenie roli samorządów. Jednak śmierć burmistrza Przewdzinga nie miała takiego ogólnopolskiego rezonansu.

- Rzeczywiście, to wydarzenie przeszło bez większego echa w skali kraju - powiedział Tomasz Kandziora z Mniejszości Niemieckiej. – Regionalnie, lokalnie, ta tragedia żyje w nas do dzisiaj. Staramy się o świętej pamięci Dieterze i jego dokonaniach pamiętać. Służbę samorządową wspominamy dość często. Były artykuły w prasie ogólnopolskiej. Temat praktycznie ucichł. Sprawcy nie wykryto. Motywy pozostają nieznane. Być może wpłynęło to na to, że śmierć wybitnego samorządowca, Ślązaka, przeszła w skali kraju bez echa. Zbiegło się to z tym, że Dieter rozpoczął taką osobistą krucjatę w kierunku finansowego wzmocnienia samorządu. Jego śmierć przerwała tę inicjatywę. Pamiętam późniejszą falę hejtu, która się wylała po jego śmierci w internecie. Były nienawistne wpisy odnoszące się często do kwestii narodowościowych. Oprócz naszego środowiska nikt nad tym nie rozrywał szat, że takie wpisy godzą w podstawy społeczeństwa obywatelskiego. Kroków prawnych w tym kierunku nie zauważyliśmy. Każda kolejna kampania wyborcza z udziałem polityków Mniejszości Niemieckiej wywołuje fale hejtu.

Z więzienia wypuszczono późniejszego zabójcę prezydenta Gdańska. Stefan W. odsiedział swój wyrok, ale były też informacje o jego pogarszającej się kondycji psychicznej. Nikt się tym nie interesował. Takie osoby najczęściej wracają do miejsca zamieszkania i stają się problemem gminnej opieki społecznej. Czy w tej sytuacji nie zawiódł system postpenitencjarny?

- Musimy sobie zadać pytanie, czy wyrok pięciu lat więzienia jest tutaj wystarczający – uważa Jarosław Piskorski z Nowoczesnej. – Osoba ta z użyciem broni kilkukrotnie napadała na banki. Wyrok ten był rażąco niski. Takie kary orzekane są za odpalenie racy. Zawiódł cały system wymiaru sprawiedliwości.

- W tym wszystkim zawiodło państwo – dodał Jan Krzesiński z Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Tu nie wysokość kary jest istotna, ale jej nieuniknioność. Żeby przez pięć lat służby penitencjarne nie mogły rozpoznać, jaka jest osobowość tego człowieka? Poszedł do więzienia sprawny umysłowo, a wyszedł psychopata.

- To jest kwestia systemowa – powiedział Robert Węgrzyn z Koalicji Obywatelskiej. – Bardzo często zdarza się, że człowiek wychodzący z więzienia jest dużo gorszy, niż gdy szedł odbywać karę. Potem mamy takie skutki jak w Gdańsku. Nad tym powinni się zastanowić rządzący.

Społeczeństwo coraz lepiej zna przepisy, jednocześnie jest wzrost postaw roszczeniowych. W gminach najwięcej petentów obsługuje opieka społeczna. Pracownicy socjalni najbardziej narażeni są na agresję, bo też codziennie mają kontakt z osobami potrzebującymi pomocy. Czy nasze prawo zapewnia odpowiednią ochronę takich urzędników?

- Przepisy regulują kwestię nietykalności urzędników – wyjaśnił Tomasz Kandziora. – Różnie to bywa później z realiami. To jest też kwestia organizacji pracy danego urzędu, jak to miejsce pracy jest zabezpieczone na wypadek takich zagrożeń. Zapewne inaczej wygląda to w dużych miastach, gdzie ten procent osób korzystających z pomocy społecznej jest zdecydowanie większy, niż w gminach wiejskich. W dużych miastach jest też większa anonimowość petentów i tych wybuchów agresji może być więcej.
Czy zabójstwo prezydenta Gdańska oznacza, że przesunięta została granica, którą była nietykalność osób publicznych takich jak radni, wójtowie czy burmistrzowie? Czy samorządowcy mogą mieć teraz jakieś obawy?

- Ostatnie dni pokazują, jak wiele jest gróźb pod adresem samorządowców w Internecie – mówi Robert Węgrzyn. - Od niedzieli zatrzymane są w Polsce osoby, które były autorami takich gróźb. Padały one również pod adresem samorządowców ze strony ich mieszkańców, czy obcych . Musieli interweniować policjanci zapewniając bezpieczeństwo i ochronę.

- Na pewno obawy po tym tragicznym incydencie w Gdańsku są – potwierdza Jarosław Piskorski. - Jeżeli nasz wymiar sprawiedliwości nie będzie odpowiednio egzekwował sytuacji związanych z mową nienawiści, to samorządowcy mogą się obawiać o swoje zdrowie. Nie wyobrażam sobie, aby osoba, która uzyskała mandat społeczny, teraz odgradzała się od społeczeństwa zamykając się w swoim gabinecie. Społeczeństwo też oczekuje od tej osoby, aby spotykała się z wyborcami.

Samorządową Lożę Radiową prowadził Jan Poniatyszyn, a zaproszenie do udziału w programie przyjęli: Tomasz Kandziora (Mniejszość Niemiecka), Jarosław Piskorski (.Nowoczesna), Robert Węgrzyn (Koalicja Obywatelska) i Jan Krzesiński (Polskie Stronnictwo Ludowe).

Zobacz także

2020-01-25, godz. 14:04 Samorządowa Loża Radiowa z Góry Św. Anny (25.01.20) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W tym roku czeka nas kilka okrągłych rocznic państwowych oraz tych związanych z Opolszczyzną. Sejm przez aklamację przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia 75… » więcej 2020-01-18, godz. 00:00 Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie (18.01.2020) - zobacz i posłuchaj [FILM, ZDJĘCIA] Ten rok ma być dla gmin i powiatów najtrudniejszym w ostatnich latach. Zapowiadany jest spadek dochodów oraz wydatków inwestycyjnych. Czy rzeczywiście samorządy… » więcej 2020-01-11, godz. 12:29 Samorządowa Loża Radiowa z Opola (11.01.2020) - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Komunikacja w ujęciu praktycznym, ale i ta kreowana w sieci były tematami Samorządowej Loży Radiowej, tym razem nadawanej ze studia w Opolu. » więcej 2020-01-04, godz. 13:12 Samorządowa Loża Radiowa (04.01.2020)- zobacz i posłuchaj! [FILM] W kryzysowej sytuacji jest Opole. Stolica województwa nie ma umowy na zagospodarowanie odpadów komunalnych. Powodem jest brak zgody na drastyczną podwyżkę ceny… » więcej 2019-12-28, godz. 13:38 "Samorządowa Loża Radiowa" (28.12.2019) Podwyżki opłat za śmieci, rosnące wydatki na oświatę, zawirowania w szpitalnictwie i transporcie publicznym oraz modernizacja dróg, to w ogólnym zarysie problemy… » więcej 2019-12-21, godz. 13:56 Samorządowa Loża Radiowa w Suchym Borze (21.12.2019) zobacz i posłuchaj [FILM] Przed laty, wcale nie tak wieloma, złą jakość powietrza tłumaczyliśmy sobie ostrymi zimami i koniecznością mocnego dogrzewania domów, oraz przemysłem ciężkim… » więcej 2019-12-14, godz. 14:49 Samorządowa Loża Radiowa w Głuchołazach (14.12.2019) - zobacz i posłuchaj [FILM, ZDJĘCIA] Sąsiedztwo z Czechami, rozwinięta sieć kolejowa i drogowa oraz najwięcej ośrodków wypoczynkowych na Opolszczyźnie – takie są turystyczne atuty południa naszego… » więcej 2019-12-07, godz. 18:50 Samorządowa Loża Radiowa w Łosiowie (07.12.19) - zobacz i posłuchaj [FILM, ZDJĘCIA] Duże straty finansowe rolników, spadek dochodów gmin oraz wzrost cen dla konsumentów – takie są potencjalne skutki Afrykańskiego pomoru świń. Obecność wirusa ASF… » więcej 2019-11-30, godz. 15:12 Samorządowa Loża Radiowa z Paczkowa - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Brak wykonawców oraz oferty znacznie przekraczające kosztorysy inwestycji, to główne powody niepowodzeń przetargów ogłaszanych przez opolskie samorządy lokalne… » więcej 2019-11-23, godz. 16:45 Samorządowa Loża Radiowa w Kędzierzynie-Koźlu – zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Od początku roku w Opolu już 40-krotnie łamane były normy stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu. Pod tym względem stolicę regionu wyprzedzają Zdzieszowice oraz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »