Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Goście 'Samorządowej Loży Radiowej' z Głuchołaz ...
2018-12-22, 11:39 Autor: Jan Poniatyszyn

Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Głuchołaz o potencjale turystycznym południa Opolszczyzny

Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Głuchołaz o potencjale turystycznym południa Opolszczyzny
Coraz więcej turystów odwiedza gminy południowej Opolszczyzny. Walorami przygranicznych terenów są góry, jeziora oraz zabytki Nysy, Głuchołaz i Prudnika. Każde z tych miast oferuje lokalne atrakcje. Natomiast gminy te nie mają produktu turystycznego, który byłby wyjątkowy w skali kraju. O dużym potencjale tego regionu i pomysłach, które mogą przyciągnąć jeszcze więcej gości krajowych oraz z Czech, rozmawialiśmy w Samorządowej Loży Radiowej. Tym razem program Radia Opole nadawany był z Centrum Informacji Turystycznej w Głuchołazach.
W tym tygodniu na licytacji komorniczej za 210 tysięcy złotych gmina Głuchołazy nabyła zrujnowany Dom Wypoczynkowy „Polonia”. - Ten obiekt od kilkunastu lat stoi w centrum zdroju, gdzie rozpoczynają się wszystkie wycieczki – uzasadniał decyzję gminy Mariusz Migała, przewodniczący Rady Miejskiej Głuchołaz. - Jest w kiepskim stanie technicznym. Jest kilka pomysłów na zagospodarowanie m.in. stworzenie apartamentów pod wynajem.

Bolączką gminy i powiatów jest zły stan dróg, którymi zarządzają. W tym roku sfinalizowana została rozbudowa gminnej drogi między wioskami Charbielin i Jarnołtówek. Jest to też jedna z ciekawszych tras widokowych. Natomiast w opłakanym stanie pozostają drogi w Jarnołtówku i Pokrzywnej, którymi zarządza powiat nyski. - Robiliśmy, co mogliśmy pozyskując na ten cel pieniądze z różnych programów - mówi Czesław Biłobran, radny powiatu nyskiego. - Teraz zapowiada się duża akcja przebudowy, ale te trasy do granicy państwa są zmodernizowane m.in. powstała najkrótsza trasa z Jesenika do Nysy przez Sławniowice.

Atrakcją, która ostatnio pojawiła się w Głuchołazach, jest tężnia. - Pomysł zrodził się w naszym mieście, a został zrealizowany z budżetu powiatu nyskiego – powiedział Paweł Szymkowicz, przewodnik sudecki z Głuchołaz. - Kosztowało to 1,24 miliona złotych. To był strzał w dziesiątkę. Wielu turystów specjalnie do nas przyjeżdża, aby skorzystać z tężni.

Po masowej wycince świerka zaatakowanego przez kornika, zmienił się krajobraz Gór Opawskich. - Przez ponad rok mieliśmy problem na szlakach turystycznych – przypomina Paweł Szymkowicz. - Po wycięciu drzew zniknęło oznakowanie tych szlaków. Posiłkowaliśmy się specjalnymi tyczkami i dzisiaj dzięki znakarzom z PTTK Głuchołazy oznakowanie jest uzupełnione. Szlaki są uprzątnięte z zalegających tam poprzednio gałęzi.

- W Nysie wiele się działo turystycznie – posumował kończący się rok Marcin Nowak z Urzędu Miejskiego w Nysie, a zarazem prezes PTTK Tryton. - M.in. powstał nowy basen. Jest to bardzo nowoczesny obiekt, który w ciągu miesiąca funkcjonowania ściągnął nam kilka tysięcy osób. Jako przewodnicy zaobserwowaliśmy, że ten rok był jednym z takich rekordowych, jeżeli chodzi o ilość turystów, którzy nas odwiedzili. Było to 42 tysiące osób i z roku na rok jest ich więcej. Nysa nazywana jest śląskim Rzymem nie bez przyczyny. Mamy zabytki, jezioro i coraz bardziej rozwijającą się bazę turystyczną. To powoduje, że możemy organizować wielkie imprezy takie jak przyszłoroczny zlot kolarski, gdzie przyjedzie do Nysy blisko 800 osób z całej Europy. Mamy też twierdzę, jedną z najlepiej zachowanych w Polsce. Tych turystów, którzy przyjeżdżają na obiekty forteczne, jest coraz więcej.

- Nawet 40 procent turystów, którzy nas odwiedzają, przyjeżdża z Czech - powiedział Jarosław Srębacz z Informacji Turystycznej w Nysie. - Turystów z tego kraju przybywa i to nie tylko z terenów przygranicznych. Coraz więcej jest grup zorganizowanych z tego kraju.

Gmina Prudnik jest właścicielem dwóch schronisk młodzieżowych i jest to rzadkością w Polsce. Jeden z tych obiektów znajduje się w Wieszczynie, w Górach Opawskich. - Schroniska te są w bardzo dobrym standardzie – mówi Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika. - Udzielanych jest coraz więcej noclegów. W ubiegłym roku było ich dziewięć tysięcy. U nas stawiamy na turystykę pieszą, rowerową oraz pielgrzymkową, co ma związek z uwięzieniem kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W tym roku na peryferiach Prudnika kosztem 3,5 miliona złotych powstały nowe miejsca rekreacji i wypoczynku na Koziej Górze, gdzie był kiedyś poligon wojskowy.

Wiele turystycznych projektów na południu Opolszczyzny finansowanych jest z unijnego funduszu wspierającego współpracę na pograniczu polsko-czeskim. - Pozyskując pieniądze z tego źródła, udało nam się zrealizować kilka przedsięwzięć wspierających rozwój turystyki – powiedział Radosław Roszkowski, prezes Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad: - Są to między innymi drogi i ścieżki rowerowe, które połączyły nas z czeskimi miejscowościami.

Górom Opawskim brakuje czegoś wyjątkowego, co wyróżniałoby te tereny w Polsce i przyciągało jeszcze więcej turystów. Mówiono o tym podczas niedawnej, międzynarodowej konferencji w Pokrzywnej. Chodzi o powstanie szlaku dla rowerów elektrycznych z towarzyszącą mu infrastrukturą.

- Żeby wejść na wyższy poziom atrakcyjności turystycznej, musimy wspierać innowacyjne pomysły – uważa Radosław Roszkowski. - Takim pomysłem jest tężnia w Głuchołazach. Podobnie jest z rozwojem turystyki opartym o rowery elektryczne, które stają się coraz bardziej popularne w Szwajcarii, Austrii i Francji.

- Przemysł turystyczny to jest biznes – powiedział Czesław Biłobran. - Do Otmuchowa na Lato Kwiatów przyjeżdża 90 tysięcy ludzi. Ale czy to jest biznes? Proponowałem powstanie rezerwatu dzikich koni w Nysie. Takiego rezerwatu nie ma w tej części Polski oraz Czech. Byłby to magnes przyciągający turystów. Proponowaliśmy, aby żagle wróciły na nasze jeziora. Żeglarstwo, sporty rowerowe, łódki – to jest przyszłość tego regionu. Należy dokonać tutaj dużych zmian.

- Aby region utrzymywał się z turystyki, potrzeba turystę zatrzymać na danym terenie przez trzy dni – zauważa Jarosław Szóstka. - Sam Prudnik nie ma takich możliwości. Potrzebujemy takiego klastra turystycznego, w którym zaangażowane będzie kilka gmin.
Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Głuchołaz o potencjale turystycznym południa Opolszczyzny (22.12.2018)
Zaproszenie Jana Poniatyszyna przyjęli:
  • Czesław Biłobran, radny powiatu nyskiego,
  • Mariusz Migała, przewodniczący rady miejskiej w Głuchołazach,
  • Marcin Nowak, PTTK w Nysie,
  • Radosław Roszkowski, starosta prudnicki,
  • Jarosław Srębacz, PTTK w Nysie,
  • Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika,
  • Paweł Szymkowicz, przewodnik sudecki, Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz.

Zobacz także

2019-01-19, godz. 12:25 Goście Samorządowej Loży Radiowej o bezpieczeństwie osób publicznych Czy samorządowcy mogą czuć się bezpieczni? To pytanie pojawiło się w kontekście tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Prezydenta Gdańska zaatakowano nożem podc ... » więcej 2019-01-12, godz. 11:42 Goście "Samorządowej Loży Radiowej" z Prudnika o problemach związanych z funkcjonowaniem prudnickiego szpitala Problemy związane z funkcjonowaniem prudnickiego szpitala zdominowały dyskusję w Samorządowej Loży Radiowej. Pretekstem do rozmowy jest trudna sytuacja tamtej ... » więcej 2019-01-05, godz. 15:24 Samorządowa Loża Radiowa z Lubrzy o regulacji opłat za odbiór odpadów komunalnych [FILM, ZDJĘCIA] Gospodarstwa domowe czekają drastyczne podwyżki opłat za śmieci. Powodem tego są rosnące koszty ich odbioru od mieszkańców oraz składowania na wysypiskach. Wp ... » więcej 2018-12-29, godz. 12:05 Samorządowa Loża Radiowa [FILM, ZDJĘCIA] Rok w opolskiej służbie zdrowia, inwestycje w infrastrukturę, rozwój gospodarczy regionu - tym tematom poświęciliśmy uwagę w ostatnim w tym roku wydaniu Samor ... » więcej 2018-12-15, godz. 14:06 Samorządowa Loża Radiowa w Namysłowie [FILM, ZDJĘCIA] 5 milionów złotych wynosić ma budżet inwestycyjny Namysłowa na 2019 rok. To o 20 milionów mniej niż w kończącym się roku. Tak przedstawia się projekt wydatków ... » więcej 2018-12-09, godz. 10:21 Samorządowa Loża Radiowa w Kędzierzynie-Koźlu [FILM, ZDJĘCIA] Problemem staje się coraz trudniejszy dostęp do transportu zbiorowego, a jego zapewnienie jest obowiązkiem samorządów lokalnych. Mieszkańcy dużych miast mają ... » więcej 2018-12-01, godz. 13:46 Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu [ZDJĘCIA, FILM] Muzeum Piastów Śląskich dołączyło do prestiżowej grupy polskich Pomników Historii. To szansa dla brzeskiej perełki renesansu na rozwój, ale i zdobycie dodatko ... » więcej 2018-11-24, godz. 11:25 Samorządowa Loża Radiowa w Prudniku [ZDJĘCIA, FILM] Z tym kosztownym problemem boryka się wiele samorządów lokalnych. Uporządkowanie gospodarki ściekowej jest zadaniem gminy. Na Opolszczyźnie mamy jeszcze wiele ... » więcej 2018-11-17, godz. 14:30 Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie [ZDJĘCIA, FILM] 5 chudych lat szykuje się w gminie Byczyna. Boryka się ona z idącym w grube dziesiątki milionów zadłużeniem, które praktycznie uniemożliwia działania inwestyc ... » więcej 2018-11-10, godz. 13:26 Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali wybory samorządowe oraz dyskutowali o trudnych relacjach z Ukrainą. Na użytek programu przeprowadziliśmy analizę głosowania w powiecie prudnickim, który można uznać za w miarę reprezentatywny dla Opolszczyzny. W przypadku Pl ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »