Radio Opole » Samorządowa Loża Radiowa » W Samorządowej Loży Radiowej » Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie [ZDJĘCIA, FI ...
2018-11-17, 14:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie [ZDJĘCIA, FILM]

Samorządowa Loża Radiowa w Byczynie (17.11.18)
5 chudych lat szykuje się w gminie Byczyna. Boryka się ona z idącym w grube dziesiątki milionów zadłużeniem, które praktycznie uniemożliwia działania inwestycyjne. Po wyborach zmienia się władza w gminie. O sposobie na wyjście z zapaści przy jednoczesnym nie złapaniu zadyszki rozmawiali uczestnicy Samorządowej Loży Radiowej. Spotkaliśmy się w izbie pamięci w byczyńskim ratuszu. Na udział w dyskusji nie zdecydował się ustępujący burmistrz Byczyny Robert Świerczek.
Źródłem problemów finansowych Byczyny jest po części spółka Rycerska Byczyna powołana do życia w kwietniu zeszłego roku, która miała wziąć na siebie realizacje zadań inwestycyjnych przy wykorzystaniu funduszy zewnętrznych, m.in. kompleksowej rewitalizacji miasta. Wzięła na ten cel wysoki kredyt, a dofinansowania nie otrzymała. I tym sposobem Byczyna nie doczekała się remontu zabytkowych murów, a w zamian została z kredytem, który uplasował ją na trzecim miejscu najbardziej zadłużonych gmin w naszym kraju.

- Naprawdę jakie jest zadłużenie, tego nawet nie wiemy. Ostatnie informacje, jakie ja mam to, że 92 miliony złotych było w czerwcu - wskazywała już na początku rozmowy Iwona Sobania, burmistrz-elekt Byczyny.

- Powołanie spółki to nie jest nasz wymysł, to działa już w innych częściach kraju. Takie narzędzia były już wykorzystywane - mówi Adam Radom, radny własnego komitetu. - Spotykaliśmy się wielokrotnie z doradcą burmistrza, zapewniano nas, że to ma swoją słuszność. Pierwszy sygnał na nie to było, gdy nasz wniosek o remont przepadł na etapie ministerialnym.

- Tu jest potrzebny natychmiast bilans otwarcia, audyt. Boję się, że wylecą następne trupy z szafy - mówi Zygmunt Wiśniewski, radny z własnego komitetu z poparciem PiS. - Spółka Rycerska Byczyna nie zrealizowała żadnej inwestycji do której została powołana - dodawał.

- Nie ma inwestycji zakończonej, którą zrobiła Rycerska Byczyna - wskazuje Damian Gocejna, radny z komitetu Zygmunta Wiśniewskiego. - Coś zawiodło, wierzę w nową władzę, nową radę, że podoła temu. Nam ciągle przekazywano wariant optymistyczny a pesymistycznego nie wzięto pod uwagę, i to się tak skończyło - dodaje.

- Zgadzam się z moimi przedmówcami. Zabrakło gospodarowania, rzetelnego podejścia do działania, Robiło się na hura, nikt nie zrobił rzetelnej analizy budżetu - dodaje Urszula Bilińska, radna, Koalicja Obywatelska. - Nikt nie wiedział na co nas stać. Inwestycje mogą być czymś dobrym, ale jak pokazały te 4 lata w Byczynie, chęć inwestowania może być przyczyną zguby - dodaje. Beztrosko zaciągnięto kredyt w instytucji, którą potocznie nazywany parabankiem.

- Zlikwidować tę Rycerską Byczynę. Musimy zacisnąć pasa. Trzeba przemyśleć inwestycje, na przykład w świetlice - dodawał Władysław Buła, radny z komitetu Zygmunta Wiśniewskiego.

- Niezrozumiałym jest dla mnie, że radni nie reagowali wcześniej, to nie działo się z dnia na dzień - komentował Marcin Pasternak, radny z Wołczyna. - Dziś mamy już taki stan rzeczy. W mojej opinii rozliczeniem powinny zająć się odpowiednie organy, a obecna rada, obecna pani burmistrz musi wdrażać plan naprawczy.

Obejmująca urząd burmistrz Byczyny Iwona Sobania wskazała, że oszczędności rozpocznie od urzędu. - Musimy tak zreformować pracę urzędu, by ten służył mieszkańcom, ale w odchudzonej formie. Dwa referaty w urzędzie będą zlikwidowane, kolejne czekają zmiany. Będzie łączenie referatów. W pierwszej kolejności referat promocji gminy chciałabym, aby został przeniesiony do ośrodka kultury. Oprócz tego, jeszcze jeden referat połączony z Centrum Integracji Społecznej. Czeka nas bardzo duża reorganizacja. Prócz tego musimy się przyjrzeć wydatkom na oświatę. Każda złotówka musi być obracana wielokrotnie przed wydaniem - mówi Iwona Sobania.

Goście loży dodawali, że trzeba skupić się na mniejszych inwestycjach, tak by nie skazywać gminy na stagnację - mówili zgodnie.

W Samorządowej Loży Radiowej udział wzięli:
Iwona Sobania, burmistrz-elekt, PSL
Urszula Bilińska, radna, Koalicja Obywatelska
Adam Radom, radny z własnego komitetu
Zygmunt Wiśniewski, radny z własnego komitetu z poparciem PiS
Władysław Buła, radny z komitetu Zygmunta Wiśniewskiego
Damian Gocejna, radny z komitetu Zygmunta Wiśniewskiego
Marcin Pasternak, radny z Wołczyna, Nowoczesna

Zobacz także

2018-12-01, godz. 13:46 Samorządowa Loża Radiowa w Brzegu [ZDJĘCIA, FILM] Muzeum Piastów Śląskich dołączyło do prestiżowej grupy polskich Pomników Historii. To szansa dla brzeskiej perełki renesansu na rozwój, ale i zdobycie dodatko ... » więcej 2018-11-24, godz. 11:25 Samorządowa Loża Radiowa w Prudniku [ZDJĘCIA, FILM] Z tym kosztownym problemem boryka się wiele samorządów lokalnych. Uporządkowanie gospodarki ściekowej jest zadaniem gminy. Na Opolszczyźnie mamy jeszcze wiele ... » więcej 2018-11-10, godz. 13:26 Goście Samorządowej Loży Radiowej podsumowali wybory samorządowe oraz dyskutowali o trudnych relacjach z Ukrainą. Na użytek programu przeprowadziliśmy analizę głosowania w powiecie prudnickim, który można uznać za w miarę reprezentatywny dla Opolszczyzny. W przypadku Pl ... » więcej 2018-10-27, godz. 12:40 Goście Samorządowej Loży Radiowej o priorytetach na nadchodzące 5 lat dla Opolszczyzny [FILM, ZDJĘCIA] Samorządowa Loża Radiowa na półmetku wyborczego maratonu. 18 dogrywek przed nami, ale podstawa dziś jest. Tydzień temu panowała cisza przed niedzielnymi wybor ... » więcej 2018-10-13, godz. 14:34 Samorządowa Loża Radiowa w Głuchołazach [FILM, ZDJĘCIA] Samorządowa Loża Radiowa zawitała do Głuchołaz. Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy m.in. o pomysłach na zagospodarowanie dawnego hotelu Leśna i kompleksu basenów. ... » więcej 2018-10-06, godz. 12:02 Samorządowa Loża Radiowa w Otmuchowie [FILM, ZDJĘCIA] Samorządowa Loża Radiowa tym razem zawitała do Otmuchowa. Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o realizowanych w gminie inwestycjach prospołecznych. Chodzi o 24 mie ... » więcej 2018-09-29, godz. 11:47 "Samorządowa Loża Radiowa" w Nysie Tym razem nasze studio plenerowe stanęło w Nysie. Tematem debaty były problemy mieszkańców tego miasta przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi. » więcej 2018-09-22, godz. 16:55 "Samorządowa Loża Radiowa" w Prudniku [FILM, ZDJĘCIA] Stagnacja na rynku mieszkaniowym w Prudniku była głównym tematem Samorządowej Loży Radiowej, która gościła w zabytkowych wnętrzach willi Frankla, dziś użytkow ... » więcej 2018-09-15, godz. 14:46 Goście Samorządowej Loży Radiowej o niszczejącym budynku PKP w Głubczycach Tematem nadawanej spod zabytkowego, lecz zrujnowanego w wyniku wieloletnich zaniedbań, dworca kolejowego w Głubczycach Samorządowej Loży Radiowej była reaktyw ... » więcej 2018-09-08, godz. 16:00 Goście Samorządowej Loży Radiowej o tragicznym wypadku w Paczkowie Samorządowa Loża Radiowa nadawana była w tym tygodniu z Paczkowa. To właśnie tam doszło do tragicznego wypadku, w którym jedna osoba zginęła, a dwie zostały r ... » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »