Radio Opole » Opolskie klasycznie (DAB+) » 'Opolskie klasycznie' w pigułce...

"Opolskie klasycznie" w pigułce...

muzyczny moment © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
muzyczny moment © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
...czyli archiwum zapowiedzi.
(Więcej na ten temat w opisach odcinków - zob. zakładka ODCINKI)

2017-07-06, 15:58

W najbliższej audycji... m.in. sprawdzimy jakie muzyczne atrakcje czekają nas w sierpniu na Opolszczyźnie

W najbliższej audycji © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
W najbliższej audycji © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Niedawno, wspólnie z Prokofiewem, opowiadaliśmy bajkę o chłopcu imieniem Piotruś. Okazuje się, że Disney też lubi podobne, klasyczne klimaty. Przykład? W najbliższą niedzielę! Przekonamy się wtedy także czy Bach gra na gitarze. Ponadto sprawdzimy co muzycznego czeka nas w sierpniu na Opolszczyźnie. A dla tych, którzy mają wiolonczelowy niedosyt, będzie IV Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa na bis.
2017-07-24, 13:28

Audycja z 23 lipca 2017

Głównym tematem audycji będą relacje podsumowujące IV Międzynarodową Akademię Wiolonczelową. Pojawią się też ślady takich twórców jak Johann Sebastian Bach czy Władysław Żeleński. Więcej szczegółów klasycznie w niedzielę po 21:00.
2017-07-17, 18:21

Audycja z 16 lipca 2017

Balans pomiędzy muzyką elitarną a rozrywkową - taki, w wielkim skrócie, będzie klimat audycji. Co ciekawe, wszystko za sprawą W.A. Mozarta, który zdaje się być na ustach wszystkich. Przekonamy się o tym za sprawą Aleksadra Grefa, czyli dyrygenta, który gościnnie wystąpił na zeszłotygodniowym koncercie promenadowym. Winnym zamieszania jest i sam "Wolfi", bo właśnie w niedzielę przypada 235. rocznica wiedeńskiej premiery "Uprowadzenia z Seraju". Swoje pięć groszy dorzuci także Marcin Kydryński, który da się poznać jako... może nie człowiek-orkiestra, ale artysta wszechstronny. Natomiast orkiestrę zamkniętą w kwartecie wiolonczelowym (!) poznamy za sprawą zespołu Polish Cello Quartet. Nie zabraknie też śladów mistrzowskiego Bacha i kolejnej odsłony jego Chaconny BWV 1004. A w ramach wakacyjnego szaleństwa wysłuchamy też kompozycji z... maszyną do pisania w roli głównej.
2017-07-14, 12:38

Audycja z 9 lipca 2017

Powrócimy do ptasich wątków w muzyce, za sprawą jubilata - Ottorino Respighiego. Zoologiczne inspiracje kompozytorów, to jednak nie jedyny przykład muzycznego humoru "poważnych" kompozytorów. Wprawdzie Prima Aprilis dawno za nami, ale na zabawę i uśmiech zawsze jest dobry czas. Więcej na ten temat zdradzę dopiero w audycji...

Sprawdzimy też kiedy i dlaczego w Nysie możemy się spodziewać wielkiego, wiolonczelowego zamieszania. A skoro tak, to i Bach zabrzmi w zaskakującym, wiolonczelowym wydaniu.

I jeszcze jedno: lato to czas, kiedy wiele par wchodzi w związek małżeński, nawiążemy więc do weselnych klimatów. Każdy przecież kojarzy choć pierwsze takty "Marsza weselnego'" Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego. Czy jednak znamy dzieło, z którego ów marsz pochodzi? Przekonamy się o tym w drugiej godzinie audycji.
2017-07-07, 02:24

Audycja z 2 lipca 2017

Bioróżnorodność... w muzyce? Czemu nie! Od spotkania z trzmielem, zauważonym w locie, przez 'Karnawał zwierząt' po... ptasie radio. W cyklu spotkań z Bachem pozostajemy przy Chaconnie. Po fortepianowej serii czas jednak na różnorodność rodem ze świata strunowców, tzn. chordofonów. Z fortepianem nie rozstaniemy się jednak tak całkiem, a nawet dowiemy się jak się takie instrumenty stroi. Może okaże się, że nie tylko skrzypce mają duszę? A jeśli już mowa o rozpoznawaniu instrumentów, zwierzęcej naturze muzyki i innych bajkach... przyjrzymy się propozycji Prokofiewa dla małych i dużych.
2017-07-07, 02:25

Audycja z 25 czerwca 2017

Klasyka jest nudna, a Vivaldi przestarzały? W ostatnią niedzielę czerwca złamiemy to przekonanie, a pomogą w tym doborowi artyści: Harald Oeler, Max Richter i Nigel Kennedy. To będą cztery różne wersje "Lata" Vivaldiego (wł. L'estate), a wśród nich mocne i zaskakujące brzmienie! Lata i czerwcowych dźwięków poszukamy też u innych - wyzwanie podjęli: Astor Pantaleón Piazzolla, Fanny Hensel (z domu Mendelssohn) i Piotr Iljicz Czajkowski. Jak w każdym, letnim odcinku, pojawi się i On! Herr Bach odwiedzi nas w towarzystwie tajemniczego pana. Który z nich pozostanie w cieniu - rozstrzygniecie sami! A ponieważ wszystko co dobre się kończy.. powstaje pytanie: czy koniec sezonu oznacza wakacje od muzyki?! Oby nie! Spytamy o to Przemysława Neumanna, dyrektora Filharmonii Opolskiej, z którym podsumujemy też 65. sezon artystyczny opolskiej świątyni muzyki.
2017-07-07, 02:26

Audycja z 18 czerwca 2017

Dwudziesta dziewiąta odsłona audycji to będzie święto Webera. Powody są 3: po pierwsze 18 czerwca to rocznica prapremiery opery "Wolny strzelec", po drugie spróbujemy podsumować zakończony dzień wcześniej XIV Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. C.M. von Webera w Pokoju, po trzecie... dlaczego nie? Twórczość Webera wciąż nie jest zbyt mocno znana, a przecież zapisał się swą obecnością na Opolszczyźnie. Podążymy też niestrudzenie śladami Johanna Sebastiana Bacha i kolejnych, fortepianowych odsłon jego Chaconny BWV 1004. Oczywiście to nie wszystkie plany na niedzielny wieczór, ale więcej nie zdradzę. Jeśli jesteście ciekawi co jeszcze w programie - włączcie się do słuchania, a przekonacie się sami! :)
2017-07-07, 02:28

Audycja z 15 czerwca 2017

Królestwo fortepianu. Może 15 czerwca nie jest dniem jakoś szczególnie z fortepianem związanym, ale u nas tak właśnie będzie. Trochę za sprawą Bacha, chociaż nie... Akurat Bach przedstawi nam swoją Partitę d-moll BWV 1004 w pełnej krasie. Ale fortepianowo będzie dzięki drepczącemu za Bachem jak cień Brahmsem. Pianistycznie będzie dzięki Antkowi, tzn. odwiedzi nas bardzo współczesny artysta - Antoni Pikuta, który nie tylko wyjaśni co nieco o grze na fortepianie, ale też wytłumaczy o co chodzi z duchem Beethovena, który ponoć nawiedza (!) Głogówek. Podążając aktualnymi trendami, wsłuchamy się także w dźwięki utworu, który ostatnio cieszy się sporą popularnością na jednym z portali społecznościowych i ma coś wspólnego z Mozartem. A że urodziny będzie obchodził "Chopin północy" czyli Edward Grieg, zatrzymamy się na chwil kilka przy jego twórczości - tej rozpoznawalnej po paru nutach i tej mniej znanej.
2017-07-07, 02:29

Audycja z 11 czerwca 2017

11 czerwca to data szczególna. Dwaj wybitni twórcy i dwie piękne rocznice, bo też właśnie w niedzielę przypada 120 rocznica urodzin Aleksandra Tansmana i 100 rocznica urodzin Edwarda Czernego. Pierwszy z nich, to Polak, któremu zawdzięczamy niesamowitą promocję rodzimej kultury muzycznej, którego kompozycje (w porównaniu z innymi krajanami) są najczęściej grywane w świecie, a który we własnym kraju był... delikatnie mówiąc niedoceniany. Drugi, urodziny jako Eberhard Antonius Czerny w Hindenburgu (dzisiejsze Zabrze), to człowiek-legenda. Po wojnie postanowił zostać w Zabrzu, nie mówiąc słowa po polsku, a właśnie dzięki niemu polska scena rozrywkowa (także jazzowa) obfituje po dziś niesamowitymi artystami. Wspomnieniami o współtwórcy największych polskich festiwali muzycznych podzieli się jego córka, Emanuela Czerny. Oczywiście nie zabraknie w audycji śladów "Boskiego Bacha". Tym razem po piętach będzie mu deptać Ferruccio Busoni. Powrócimy też do czaru Aleksandra Skriabina, o którym powie co nieco, pełna pasji polska dyrygentka, Ewa Strusińska. To będą dwie godziny pełne różnorodności, na przekór tym wszystkim, którzy twierdzą, że to sztuka wielce... poważna.
2017-07-07, 02:29

Audycja z 4 czerwca 2017

Czerwiec to początek lata i wyczekiwania na wakacje, a może nawet pierwszych chwil wytchnienia. Wybierzemy się więc w muzyczne podróże - pomiędzy wielkimi interpretacjami, pomysłami na muzyczne zabawy i muzyczną baśniowością. A w detalu? Poznamy muzyczną odsłonę Baśni z 1001 nocy, czyli "Szeherezadę". Dowiemy się też jak to możliwe, że uczniowie potrafią walczyć o to, by ich profesorowie odzyskali prawo głosu. Pierwsza niedziela czerwca to także inauguracja nowego, letniego cyklu, w którym przyglądać się będziemy wielkim interpretacjom najsłynniejszych dzieł Bacha. Hasło na ten miesiąc brzmi: Chaconna. Brzmi Enigmatycznie? Do "Enigmy" w wydaniu Orkiestry Pokoleń, też powrócimy. Słowem: będzie się działo!
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »