Radio Opole » Opolskie klasycznie (DAB+) » ARCHIWUM ZAPOWIEDZI

ARCHIWUM ZAPOWIEDZI

...czyli "Opolskie klasycznie w pigułce".

(Więcej na ten temat w opisach odcinków - zob. zakładka ODCINKI)
2017-11-12, 00:00

Audycja op. 53 z 12 listopada 2017

W najbliższej audycji © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
W najbliższej audycji © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Powrócimy do wizyty pewnej rosyjskiej pianistki w Opolu, a pretekstem będzie rocznica nowojorskiej premiery jednego z koncertów fortepianowych Piotra Czajkowskiego. Sprawdzimy też jak brzmi listopad. Ten miesiąc to czas wstrzymanego oddechu i niespiesznego kroku. Zatrzymamy się więc na moment w jazzowej zadumie nad utworami Agnieszki Osieckiej. Zastanowimy się też nad kondycją muzyków i spytamy czy w świecie niezłomnego ćwiczenia gam jest czas na oddech, wakacje, chwile wytchnienia. Ponadto zajrzymy do klasy akordeonu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu, gdzie uczy się pewien zdolny akordeonista Lukas Gogol. Powrócimy też na moment do Filharmonii Opolskiej, na koncert "65 lat minęło"...
2017-11-07, 13:26

Audycja op. 52 z 11 listopada 2017

W najbliższej audycji © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
W najbliższej audycji © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
W tak wyjątkowy, świąteczny czas, spróbujemy przywołać historyczne wydarzenie. To będzie podróż w czasie (do roku 1915) i okazja by poznać mało znanych. A może odkryć ich na nowo? Chodzi o koncert, z którym łączą się trzy nazwiska: Edward Elgar (1857-1934), Emil Młynarski (1870-1935), i Ignacy Jan Paderewski (1860-1941). A myślą przewodnią będzie "Polonia".
2017-11-03, 14:58

Audycja op. 51 z 5 listopada 2017

"Chłopiec z gitarą byłby dla mnie parą..." - śpiewała Karin Stanek. A jak wygląda życie w duecie z gitarą i czy 6 strun nadaje się wyłącznie na towarzystwo przy ognisku? Zbadamy temat i spróbujemy obalić mity. Z pomocą przyjdzie nam Paulina Garlińska - gitarzystka pochodząca z Opolszczyzny. W zestawie przedstawi się także Kupiński Guitar Duo. Powrócimy również do muzycznych "Obrazków", które rzekomo pochodzą z pewnej wystawy. A ponieważ sport to zdrowie... zainaugurujemy na dobre cykl "Sportowe oblicze muzyki".
2017-10-30, 00:00

Audycja op. 50 z 1 listopada 2017 (świąteczna)

Uroczystość Wszystkich Świętych przypadająca na 1 listopada kojarzy się z pamięcią o tych, których nie ma. W ten świąteczny czas warto przywrócić pamięć o polskich kompozytorach, którzy zostali zepchnięci na margines świadomości muzycznej. Coraz częściej zaczyna się mówić o tych twórcach, ale to wciąż za mało, a ich dorobek wciąż jest prawie nieznany. Spróbujemy zmienić ten stan rzeczy. Józef Elsner (1769-1854), Mieczysław Karłowicz (1876-1909) i Feliks Nowowiejski (1877-1946): trzy nazwiska i przegląd twórczości, która zbyt rzadko rozbrzmiewa na polskich scenach. To także wyjątkowa okazja, by zapoznać się z nagraniami, których nie ma zbyt wiele i nie są tak dostępne, jak płyty z dziełami zachodnioeuropejskich kompozytorów.
2017-10-25, 11:56

Audycja op. 49 z 29 października 2017

Koniec jesiennego miesiąca wcale nie musi być nudny ani monotonny. Tym razem w muzyczną podróż zabierze nas Don Giovanni... a także Skrzypek, który grał na dachu. A skoro już mowa o podróżach pokazujących związki muzyki z innymi dziedzinami sztuki, to sprawdzimy czy muzykę da się zamknąć w obrazach. Zajrzymy też między organowe piszczałki.... i to dosłownie! Poznamy więc nie tylko świat organistów, ale sprawdzimy co kryje w sobie "król instrumentów".
2017-10-16, 15:04

Audycja op. 48 z 22 października 2017

Wraz z artystami tworzącymi "Zaginione Archiwum" zastanowimy się czym jest folk i jakie jest jego miejsce w naszej świadomości. Czy zajmowanie się twórczością ludową to powód do wstydu czy może raczej wstydem jest marginalizowanie własnego dziedzictwa? Zastanowimy się też czy folk może być równorzędnym partnerem dla klasyki i jazzu, a pomoże nam w tym także zespół Atom String Quartet. Ludowych motywów spróbujemy też poszukać w twórczości jubilata - Ferenca Liszta, choć jego dorobek, to przede wszystkim bogate źródło transkrypcji i parafraz muzycznych.
2017-10-10, 13:14

Audycja op. 47 z 15 października 2017

Brosig, Gershwin, Waxman, Bizet - to tylko niektóre nazwiska, jakie pojawią się w audycji. Część z twórców skrywa się za wachlarzem pięknej Carmen, bo to ona jest główną inspiracją! Odkryjemy też dźwięki i historię powstania płyty "Soul Eyes", wydanej przez Radio Opole. Ponadto m.in. uchylimy drzwi do "Zaginionego Archiwum", choć będzie to tylko przedsmak spotkania. Klasycznie zajrzymy też do Filharmonii Opolskiej i sprawdzimy co piszczy w świecie edukacji muzycznej, ale szczegóły poznacie dopiero w audycji!
2017-10-04, 12:20

Audycja op. 46 z 8 października 2017

Ponownie przyjrzymy się ofercie Filharmonii Opolskiej na 66. sezon artystyczny, ale tym razem sprawdzimy co może zainteresować najmłodszych melomanów oraz miłośników muzyki rozrywkowej. Sprawdzimy też co będzie się działo w opolskim "Okrąglaku" w ramach cyklu "Music of the Night". Dowiemy się także co wspólnego może mieć Georg Friedrich Händel z Ligą Mistrzów UEFA. A ponieważ październik nierozerwalnie kojarzy się z początkiem roku akademickiego - podążymy śladami hymnu "Gaudeamus igitur". Tym bardziej, że trop prowadzi m.in. do Johannesa Brahmsa i to z polskim wątkiem w tle...!
2017-09-25, 17:46

Audycja op. 45 z 1 października 2017

Dużo fantazji i odrobina magii? Czemu nie!? Plan idealny na jesienny wieczór. Tym bardziej, gdy mowa o Międzynarodowym Dniu Muzyki! Sprawdzimy, czego możemy się spodziewać w zainaugurowanym właśnie 66. sezonie artystycznym Filharmonii Opolskiej. Będzie też parę słów o atrakcjach czekających nas w niedalekiej przyszłości. Poza tym w (o)polskim świecie klasyki nie może zabraknąć wątków dotyczących ambasadorów muzyki polskiej w świecie. Myślicie, że wiecie wszystko o Paderewskim? Sprawdźcie!
2017-09-19, 12:51

Audycja op. 44 z 24 września 2017

Pozostaniemy w festiwalowym klimacie, bo jesień sprzyja muzyce. Świadczyć może o tym choćby bogactwo ofert koncertowych na Opolszczyźnie. Dlatego powrócimy na parę chwil do Głogówka. Ponownie porozmawiamy też z Piotrem Lempą - dyrektorem artystycznym trwającego właśnie Dobrodzień Classic Festival. Nie będzie to jednak analiza festiwalowego repertuaru, a spotkanie ze światem wokalnym. Sprawdzimy też m.in. co słychać u Elsnera czyli jakie są najbliższe plany Filharmonii Opolskiej. W dodatku jesienny motyw łączy się muzycznie z nazwiskiem Panufnik... i to bardzo rodzinnie! Będzie więc okazja, by dotknąć twórczości Andrzeja Panufnika i jego córki, Roxanny Panufnik, a zabrzmi m.in. "Jesień w Albanii". Dlaczego? Kto śledził tegoroczny festiwal beethovenowski, ten wie, a więcej szczegółów klasycznie - w najbliższej audycji.
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »