Radio Opole » Śladami Krzyżaków na Opolszczyźnie » Śladami Krzyżaków na Opolszczyźnie

Śladami Krzyżaków na Opolszczyźnie

2016-09-02, 19:00 Autor: Barbara Więcek na podst. rozmowy Justyny Przyborowicz

Krzysztof Czeczot o słuchowisku "Krzyżacy"

Magdalena Cielecka i Krzysztof Czeczot
Magdalena Cielecka i Krzysztof Czeczot
„Krzyżacy” – to monumentalne słuchowisko można od niedawna usłyszeć na antenie Radia Opole. O to jak powstawało, o współpracę z największymi gwiazdami pytaliśmy w audycji „Rewiry kultury” reżysera tego radiowego serialu, Krzysztofa Czeczota.
Jerzy Trela, Magdalena Cielecka, Robert Więckiewicz, Marian Dziędziel czy Andrzej Chyra - skąd pomysł na "Krzyżaków" w takiej obsadzie?

Jak mówi Krzysztof Czeczot, przede wszystkim zna tych artystów dzięki współpracy przy tworzeniu filmów, seriali i produkcji telewizyjnych. Poza tym aktorzy chętnie wzięli udział w projekcie, bo każdy z nich bardzo lubi Sienkiewicza i jego literaturę, a pomogło też doświadczenie w realizowaniu wielu nagradzanych słuchowisk.

Na pytanie dlaczego pojawiły się akurat takie, a nie inne nazwiska, Czeczot odpowiedział, że kiedy dobiera aktorów, myśli o tym, żeby dać im do zagrania coś, czego jeszcze dotąd nie grali. Chce, żeby to było dla nich wyzwanie i zarazem frajda.

Nie jest to łatwe, bo to artyści z wielkim dorobkiem, ale jednak Marian Dziędziel nigdy wcześniej nie grał Maćka z Bogdańca, Magdalena Cielecka nie odgrywała postaci księżnej Anny, a Robert Więckiewicz nie wcielił się dotąd w postać Juranda ze Spychowa.

W słuchowisku niezwykle ważna jest też oprawa muzyczna. – Przygotowując takie projekty, realizujemy filmy bez obrazków, robimy coś, co ma stworzyć w wyobraźni naszych słuchaczy ich własną opowieść filmową oraz ich własną interpretację. Aby móc to zrobić, trzeba poruszać ludzkimi emocjami – tłumaczy Czeczot. – To nie ma być muzyka epokowa, ale warstwa dźwiękowa realizowana w hollywoodzkim stylu, która w przypadku takiego dzieła jak „Krzyżacy” ma podkreślić potęgę tego zdarzenia – podkreśla.

Serial radiowy „Krzyżacy” można usłyszeć w Radiu Opole od poniedziałku do piątku o godz. 17:20 (powtórki w poniedziałki i piątki o 10:40), a dłuższe, 30-minutowe odcinki w Każdy czwartek po 21:10.

Słuchowisko, przy współpracy kilku rozgłośni regionalnych, w tym Radia Opole, powstało z okazji Roku Sienkiewiczowskiego.
Z Krzysztofem Czeczotem rozmawiała Justyna Przyborowicz

Zobacz także

2016-08-30, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Archeolodzy z Opola badali, gdzie odbyła się bitwa pod Grunwaldem Studenci archeologi z Uniwersytetu Opolskiego przeprowadzili badania, które miały określić dokładną lokalizację bitwy pod Grunwaldem. » więcej 2016-08-29, godz. 14:16, Publicystyka w Radiu Opole Magdalena Przysiężna-Pizarska o archeologicznym poszukiwaniu dokładnego miejsca bitwy pod Grunwaldem - Zostałam zaproszona do udziału w badaniach archeologicznych, które miałyby zawęzić krąg poszukiwań miejsca bitwy pod Grunwaldem. Z jednej strony wiadomo, gdzie ona była, z drugiej nie wiemy, gdzie były obozy polskie i krzyżackie… » więcej 2016-08-29, godz. 11:37, Poranna rozmowa Radia Opole Rozmowa z Kazimierzem Michałem Ujazdowskim oraz komentarz Witolda Sułka Kazimierz Michał Ujazdowski - europoseł PiS, były minister kultury W rozmowie 'W cztery oczy' Kazimierz Michał Ujazdowski, europoseł PiS z okręgu dolnośląsko-opolskiego, opowiadał o tym, jak ważne na mapie polskich muzeów jest… » więcej 2016-08-29, godz. 09:45, Wiadomości z regionu Wielkie historyczne słuchowisko "Krzyżacy" już dziś na naszej antenie - Henryk Sienkiewicz nie jest dziś czytany przez młodzież, ale kropla draży skałę - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' europoseł PiS, były minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski. Dziś o 17.20 na antenie Radia Opole… » więcej 2016-08-28, godz. 13:27, Patronaty - polecamy Startuje nowa jesienna ramówka Radia Opole! Nowoczesna, dynamiczna oprawa muzyczna, radiowa superprodukcja na światowym poziomie z plejadą wybitnych aktorów czy nowy cykl „Przystanek Opole” - to niektóre z nowości szykowanych w jesiennej ramówce Radia Opole. Więcej o tym… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »