Radio Opole » Krzyżacy » Krzyżacy - monumentalne słuchowisko w Radiu Op… » Radiowa superprodukcja na naszej antenie!
2016-08-24, 10:52 Autor: Wanda Kownacka

Radiowa superprodukcja na naszej antenie!

„Krzyżacy” - Radiowa superprodukcja już wkrótce na naszej antenie!

„Krzyżacy” – radiowy serial zrealizowany z ogromnym, niemal filmowym rozmachem. Od 29 sierpnia do 2 grudnia prezentowaliśmy w Radiu Opole słuchowisko, w którym wzięła udział plejada polskich gwiazd: Andrzej Chyra, Robert Więckiewicz, Magdalena Cielecka, Marian Dziędziel czy Jerzy Trela. Posłuchaj i przekonaj się, że radio to prawdziwy teatr wyobraźni.

Z okazji Roku Sienkiewiczowskiego, dzięki współpracy dziesięciu rozgłośni regionalnych – w tym Radia Opole, powstało monumentalne słuchowisko „Krzyżacy” w reżyserii Krzysztofa Czeczota. Twórcy zdecydowali się wziąć na warsztat jedną z najpopularniejszych powieści Sienkiewicza, mając pewność, że uda się zrealizować słuchowisko nowoczesne, dynamiczne, które w warstwie dźwiękowej przypomina najlepsze światowe produkcje.

Serial prezentowaliśmy od poniedziałku do piątku o godz. 17:20 (powtórki następnego dnia o 10:40), a w czwartki o 21:10 – dłuższa, 30-minutowa forma. Każdego z odcinków można też było wysłuchać na naszej stronie internetowej – do dwóch tygodni od antenowej premiery.
W nagraniach wzięli udział wybitni polscy aktorzy:
Marian Dziędziel jako Maćko z Bogdańca, Józef Pawłowski jako Zbyszko z Bogdańca, Magdalena Cielecka jako księżna Anna, Robert Więckiewicz jako Jurand ze Spychowa, Andrzej Chyra – komtur Danveld, Jerzy Trela – komtur De Lowe czy Magdalena Walach jako księżna Aleksandra. W roli Danusi będzie można usłyszeć debiutującą w radiu Katarzynę Sawczuk, a w roli Jagienki niezwykle zdolną młodą aktorkę Kaję Walden.

Serial jest adaptacją tekstu, który został skrócony do niespełna 7 godzin – w oryginale „Krzyżacy” powinni trwać około 30 godzin – ale pozostawiony został główny wątek nadchodzącej bitwy pod Grunwaldem oraz historie głównych bohaterów powieści: Maćka i Zbyszka z Bogdańca, Danusi, Juranda ze Spychowa, Jagienki czy rycerza de Fourcy. Produkcja dźwiękowa przeniesie słuchaczy w czas i miejsce trwania powieści, a specjalnie nagrane dźwięki oraz wykreowane efekty walk, bitew oraz skomponowana przez Adama Walickiego sprawią, że słuchający z łatwością zanurzą się w opowiadanej historii.

„Krzyżacy” to pierwszy serial radiowy wyprodukowany przy współpracy dziewięciu Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. (Radio Gdańsk, Radio Opole, Radio Wrocław, Radio Szczecin, Radio Zachód, Radio Łódź, Radio Kraków, Radio RDC, Radio PiK)Nagrania i postprodukcja dźwięku OSORNO
Magdalena Kasperek
Stefan Gawłowski

Muzyka
Adam Walicki
Instrumenty
Bart Pałyga

Edycja tekstu:
Piotr Czeczot

Produkcja
Osorno Krzysztof Czeczot Jadwiga Juczkowicz

Scenariusz i reżyseria:
Krzysztof Czeczot
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »