Radio Opole » Tam Cię jeszcze nie było

Aktualności

2016-08-26, 09:50

Balsam dla uszu [FILM, ZDJĘCIA, 360]

"Tam Cię jeszcze nie było..." - Studio eksperymentalne Radia Opole
Szewc może chodzić bez butów. Jeśli jest dobrym rzemieślnikiem, to klienci są w stanie mu to wybaczyć. Jednak nasi słuchacze nie wyobrażają sobie RADIA bez dźwięku. Krzysztof Dobrowolski - w swoim ostatnim już wakacyjnym programie - zaprosi nas do radiowej kuźni nietuzinkowego brzmienia. Czeka nas światowa prapremiera!więcej »
2016-08-25, 09:50

Łowca kominów [ZDJĘCIA, FILM, 360]

"Tam Cię jeszcze nie było..." - Komin Elektrowni Opole
Już na początku tego cyklu Krzysztof Dobrowolski obiecał, że zabierze nas na najwyższy komin na Opolszczyźnie. W przedostatnim dniu swojej wędrówki chce zaserwować nam niespodziankę: relację z poziomu jeszcze wyższego niż ta konstrukcja w Elektrowni Opole. Doda mu skrzydeł Krystian Felix, pilot.więcej »
2016-08-24, 09:50

Pod drugim dnem archiwalnej półki [FILM, ZDJĘCIA]

"Tam Cię jeszcze nie było..." - Archiwum Państwowe w Opolu
Czy żonaty młodzieniec może zostać uczniem mistrza piekarskiego? Dlaczego rzemieślnik może być ukarany za plotkarstwo swojej żony? Już same te pytania dzisiaj mogą budzić zdziwienie, a nawet zakłopotanie. Ale na początku XVI wieku były to kwestie, nad którymi głowił się sam książę Jan Dobry. Krzysztof Dobrowolski znajdzie na to dowód w unikatowych dokumentach Archiwum Państwowego w Opolu. Publikujemy zdjęcia wyłącznie oryginałów!więcej »
2016-08-23, 09:50

Quasimodo mógłby pozazdrościć [FILM, ZDJĘCIA, 360]

"Tam Cię jeszcze nie było..." - Dzwonnica przy Bazylice pw. Św. Jakuba w Nysie
Mogła być dwa razy taka, ale "gotycki zapał budowlany wygasł, a pieniądz się zepsuł". W rezultacie zamiast projektowanych 103 metrów, urosła do 44. Do dziś jednak robi imponujące wrażenie, tym bardziej, że powstała w XV wieku. Wieża przy nyskiej bazylice z dziewięcioma dzwonami, których dzieje są godne sensacyjnej powieści historycznej. Krzysztof Dobrowolski zapewnia, że jeszcze przed południem, tylko w sobie znany sposób, wydobędzie z nich dźwięk.więcej »
2016-08-22, 09:50

Kombajn Bizon [FILM, ZDJĘCIA, 360]

"Tam Cię jeszcze nie było..." - Kombajn Bizon
Ma 33 lata i jest w dobrych rękach pana Adama. Podobno tylko raz w roku odmawia posłuszeństwa. Krzysztof Dobrowolski wyrusza w kolejną podróż do miejsca, gdzie jeszcze nie byliście, nietuzinkowym wehikułem. Na początek ostatniego tygodnia wakacyjnej eskapady - kombajn zbożowy Bizon. Chluba polskiej myśli technicznej i przemysłu lat 70. XX wieku - do dziś na służbie!więcej »
2016-08-19, 09:43

Maszt na kurzej łapce, czyli RTCN Chrzelice [FILM, ZDJĘCIA, 360]

To tam jest antena głównego nadajnika Radia Opole!
Ma 221 metrów wysokości i jest najwyższym masztem antenowym na Opolszczyźnie. To tam właśnie umieszczona jest antena głównego nadajnika Radia Opole na 103,2 MHz. Ile czasu zajmuje wejście na jego szczyt? Dlaczego taki kolos stoi na kilkunastocentymetrowej stopce? W jakim celu do kabli z sygnałem radiowym pompuje się powietrze? Krzysztof Dobrowolski znajdzie odpowiedź także na te pytania.więcej »
2016-08-18, 09:50

Najpierw mąż, potem ksiądz [FILM, ZDJĘCIA]

"Tam Cię jeszcze nie było..." - Najpierw mąż, potem ksiądz
Zanim został księdzem, wcześniej był mężem. Później pojawiła się córka i wybór na proboszcza. Razem ze swoją rodziną mieszka w miejscu pracy. Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburgskiej w Opolu pastor Wojciech Pracki zaprosił Krzysztofa Dobrowolskiego. Usłyszymy też żonę proboszcza, Dorotę, która gra na kościelnych organach.więcej »
2016-08-17, 09:50

Jak w beczce Diogenesa [FILM, ZDJĘCIA]

"Tam Cię jeszcze nie było..." - ?? coś
Diogenes, który miał mieszkać w beczce mógłby pozazdrościć lokum, jakie zajmował pewien kloszard na Opolszczyźnie. Krzysztof Dobrowolski nie lubi zimy, więc zazdrości nietoperzom, które hibernują w czasie chłodów. My wszyscy możemy pozazdrościć prof. Arkadiuszowi Nowakowi, który zna miejsce, gdzie ukryto kolejny list od mieszkańców Prudnika do potomnych (pierwszy pochodzi z początku I wojny światowej). Wszystkie te informacje łączy słowo dziupla. Aby to zrozumieć wystarczy towarzyszyć w wędrówce obu dżentelmenów po pograniczu polsko-czeskim.więcej »
2016-08-16, 09:50

Latający Dromader [FILM, ZDJĘCIA]

"Tam Cię jeszcze nie było..." - samolot gaśniczy PZL M18B Dromader
Tytan pracy, kulturysta wśród samolotów specjalistycznych. Nie znosi nonszalancji, słucha tylko dobrych pilotów. Taki jest najbardziej skuteczny polski samolot gaśniczy PZL M18B Dromader. Krzysztof Dobrowolski jest urzeczony rykiem jego 1000 konnego silnika i szumem ponad tony wody, jaka w czasie sekundy jest zrzucana przez ten samolot. O jego niezwykłych cechach opowie pilot 1 klasy, instruktor, Maciej Lewandowski. Możemy też posłuchać unikatowych nagrań korespondencji radiowej z kabiny Dromadera i centrali Lasów Państwowych.więcej »
2016-08-12, 09:50

Kolorowo, jak w... wojsku - "Tam Cię jeszcze nie było"! [FILM, ZDJĘCIA, 360]

"Tam Cię jeszcze nie było..." - 55. Batalion Remontowy
Czerwony, niebieski, żółty, brązowy, szary i czarny, a czasami nawet zielony. To nie barwy z placu zabaw dla dzieci, tylko tak są pomalowane podzespoły w wojskowych pojazdach bojowych. Jaki dźwięk wydaje z siebie 16-cylindrowy silnik o pojemności 40 litrów? Dlaczego gazy spalinowe KTO Rosomak są chłodniejsze niż w zwykłym samochodzie?

Krzysztof Dobrowolski zabrał nas w piątek (12.08) do warsztatów 55. Batalionu Remontowego w Opolu.
więcej »
1234
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »