Radio Opole » OKT 2016 - podstrona » Opolskie Konfrontacje Teatralne 2016

Opolskie Konfrontacje Teatralne 2016

2016-04-06, 20:47 Autor: Tomasz Zacharewicz (oprac. Wanda Kownacka)

„Klasyka to zawsze okazja, by dać się przejrzeć współczesności”

Zenon Butkiewicz [fot. Wanda Kownacka]
Zenon Butkiewicz [fot. Wanda Kownacka]
Najlepsze przedstawienia wyłonione w ramach ministerialnego konkursu "Klasyka Żywa" oglądamy obecnie w ramach 41. Opolskich Konfrontacji Teatralnych w Opolu. – To nie są wariacje na temat klasyki, to są prawdziwe klasyczne teksty widziane oczami reżyserów i aktorów - tłumaczy Zenon Butkiewicz, dyrektor II edycji konkursu "Klasyka Żywa".
– Jeżeli utwór literacki, dzieło teatralne jest nieżywe, to nie jest klasyką. Krótko mówiąc: klasyka to są te utwory napisane dziś, tylko nieco dawniej – trawestując Norwida – które zachowały swoją aktualność, które w dalszym ciągu mogą powiedzieć nam coś o dzisiejszej współczesności. Wydaje mi się, że klasyka to zawsze okazja, by dać się przejrzeć współczesności – nam dzisiaj w tym, jak kiedyś myślano, pisano. A te konstatacje czasem nie są specjalnie budujące – zaznacza.

Butkiewicz obecny na otwarciu Konfrontacji podkreślał, że połączenie konkursu i Konfrontacji to siła pozwalająca na otwartą rozmowę z twórcami, to szansa na pobudzenie zainteresowania tekstami mistrzów.

– Wyszliśmy z założenia, że trzeba wesprzeć mądrą, silną obecność Klasyki Żywej w repertuarze polskich teatrów, a jednocześnie uczynić z tego festiwalu miejsce gdzie wszystkie najciekawsze przedstawienia mają szansę się skonfrontować. To wymaga większych wysiłków, współpracy władz wojewódzkich, centralnych – udało się to osiągnąć. Miejmy nadzieję, że w ciągu kilku edycji – bo nie oczekujmy efektu natychmiast, zawsze jest efekt odłożony w działalności kulturalnej – więc tutaj jest mam nadzieję, że jesteśmy na dobrym początku – podkreśla Butkiewicz.

Relacje z OKT w audycjach "Rewiry kultury" (godz. 17:00 - 19:00) - prowadzonych właśnie z teatru, porannym programie "Na dzień dobry" (godz. 9:00 - 12:00), serwisach kulturalnych (10:04 i 16:04), wiadomościach, a także na naszej specjalnej podstronie.
Posłuchaj całej rozmowy z Zenonem Butkiewiczem
Zenon Butkiewicz

Zobacz także

2016-04-08, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Opolskie Konfrontacje: Dziś „Faraon” jako powieść kryminalno-polityczna [FILM i ZDJĘCIA] Przed nami czwarty dzień Opolskich Konfrontacji Teatralnych i czwarte przedstawienie konkursowe. Na scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu zobaczymy dziś (08.04) megaprodukcję, czyli 'Faraona' Bolesława Prusa. Sztukę przygotował… » więcej 2016-04-08, godz. 09:39, Kultura i rozrywka Teatr z Legnicy przypomniał dymitriadę. Trzeci dzień Konfrontacji Widzowie 41. Opolskich Konfrontacji Teatralnych Klasyka Polska mieli do tej pory okazję zobaczyć trzy konkursowe spektakle. Dwie realizacje na podstawie tekstów Juliusza Słowackiego i jeden zapomniany autorstwa Adolfa Nowaczyńskiego. » więcej 2016-04-08, godz. 00:54, Kultura i rozrywka "Car Samozwaniec" na deskach opolskiego dramatu [ZDJĘCIA] Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy zaprezentował w czwartek (07.04) sztukę Adolfa Nowaczyńskiego 'Car Samozwaniec'. To opowieść z czasów wielkiej smuty gdy grupa polskich magnatów osadziła na moskiewskim tronie domniemanego… » więcej 2016-04-07, godz. 16:24, Kultura i rozrywka Dziś trzeci dzień OKT i spektakl Jacka Głomba [FILM, ZDJĘCIA] Trwają 41. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Polska”. Dziś trzeci dzień wydarzenia, a w programie „Car Samozwaniec” Adolfa Nowaczyńskiego w reżyserii Jacka Głomba z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. W ramach imprez towarzyszących… » więcej 2016-04-07, godz. 14:25, Kultura i rozrywka Czytanie sztuki Tadeusza Różewicza już dziś w Radiu Opole! [ZDJĘCIA] Historia Henryka, który dotknięty amnezją wyszedł z domu, co radykalnie zmieniło jego (i nie tylko) życie - to temat sztuki Tadeusza Różewicza, którą dziś (07.04) o godz. 15:00 w Studiu M Radia Opole będą czytać aktorzy Teatru… » więcej
123456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »