Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-04-06, 15:03 Autor: Wanda Kownacka

Zadara: Polski romantyzm jest nieznośny, kiedy nie jest śmieszny

Zdjęcie ze spektaklu "Fantazy" [fot. archiwum teatru]
Zdjęcie ze spektaklu "Fantazy" [fot. archiwum teatru]
– Polski romantyzm jest nieznośny, kiedy nie jest śmieszny – mówił wczoraj (05.04) w Opolu jeden z najzdolniejszych reżyserów młodego pokolenia. Rozpoczęły się 41. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska". Widzowie mogli zobaczyć spektakl otwarcia „Fantazy” Juliusza Słowackiego w reżyserii Michała Zadary. Przedstawienie Teatru Powszechnego z Warszawy jest wystawiane w konkursie "Klasyka Żywa".
Podczas 41. OKT "Klasyka Polska" wybitny interpretator literackiej klasyki pokazał "Fantazego" Juliusza Słowackiego. Michał Zadara w tym przedstawieniu kolejny raz pokazał, że doskonale potrafi wczytać się w wybitną literaturę. Jego komedia satyryczna to opowieść o przywarach elity, a akcja osadzona jest na Podolu w początku lat 40. XIX w.

Jak mówi reżyser, w tekście Juliusza Słowackiego widzi ogromny sceniczny potencjał. – Fantazy jest dramatem absolutnie niezwykłym. Jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakie w ogóle napisano w języku polskim. A równocześnie jest dramatem absolutnie nieaktualnym. Rzadko się po niego sięga, bo nie ma nic wspólnego z naszymi czasami. A jeżeli próbuje się go inscenizować, tak jakby miał coś wspólnego z teraźniejszością, to są to inscenizacje bardzo nietrafione i bardzo szybko schodzą z afisza. Po prostu nie da się nagiąć pewnych rzeczy do dzisiejszych czasów, np. tego, że jest rosyjska okupacja – tłumaczy Zadara.

Jak mówi reżyser, tekst trzeba wystawiać w XIX wieku. I dodaje, że mamy do czynienia z komedią napisaną z polotem.– Myślę, że teatr jest miejscem, gdzie przede wszystkim należy się bawić. Do smucenia się mamy już dosyć miejsc na świecie i nie trzeba go przenosić jeszcze do teatru. Przy czym według mnie zabawa jest jedną z najważniejszych i najpoważniejszych rzeczy, jakie robi człowiek. Według Fryderyka Schillera człowiek jest człowiekiem odkąd zaczął się bawić – podkreśla Zadara.

– Myślę, że w gruncie rzeczy polski romantyzm jest nieznośny, kiedy nie jest śmieszny. Naprawdę nie da się tego wytrzymać, jeśli traktuje się go zupełnie poważnie. Również dlatego, że ci autorzy także nie traktowali tego poważnie, z Norwidem włącznie – zaznacza reżyser spektaklu.

– Musimy się nauczyć – my nauczyciele, my, którzy pokazujemy ludziom, jaki to jest dramat – że to naprawdę wymaga pewnego dystansu, humoru, ciągłego przymrużenia oka, żeby w ogóle zrozumieć, o co tym autorom chodziło. Jeżeli te utwory będziemy traktować poważnie jako pomnik, to to się staje śmiertelnie nudne i jest nikomu niepotrzebne – stwierdza Zadara.

Dziś widzowie 41. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska" zobaczą przedstawienie "Samuel Zborowski" w reżyserii Pawła Wodzińskiego. Spektakl rozpocznie się o godzinie 18.00 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Relacje z OKT w audycjach "Rewiry kultury" (godz. 17:00 - 19:00) - prowadzonych właśnie z teatru, porannym programie "Na dzień dobry" (godz. 9:00 - 12:00), serwisach kulturalnych (10:04 i 16:04), wiadomościach, a także na naszej specjalnej podstronie.
Posłuchaj całej rozmowy z Michałem Zadarą

Kultura i rozrywka

2019-12-13, godz. 19:00 Teresa Zielińska przypomniała w Opolu o "Sławnych zapomnianych" O książce 'Sławni zapomniani' Teresa Zielińska opowiadała dziś (13.12) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Wieloletnia dziennikarka Radia Opole opisała… » więcej 2019-12-13, godz. 14:00 Teresa Zielińska opowie o "Sławnych i zapomnianych" w opolskiej MBP 'Sławni zapomniani' to tytuł dzisiejszego (13.12) spotkania, a jednocześnie trzeciej książki wieloletniej dziennikarki Radia Opole Teresy Zielińskiej. Dotyczy… » więcej 2019-12-13, godz. 13:28 Chóralna potęga Opolszczyzny w hołdzie Moniuszce [ZDJĘCIA] Koncert moniuszkowski z udziałem 7 chórów z Opolszczyzny, organów i orkiestry smyczkowej zabrzmiał w czwartkowy (12.12) wieczór w Filharmonii Opolskiej. W pierwszej… » więcej 2019-12-13, godz. 09:57 Ostatni świąteczny poranek w Kinie Meduza w Opolu Przed nami ostatnia odsłona 'Świątecznych poranków' w Kinie Meduza w Opolu. Na sobotę (14.12) i niedzielę (15.12) zaplanowano w sumie cztery projekcje filmowe… » więcej 2019-12-13, godz. 08:00 Przed nami wystawa prac Dominika Woźniaka w Głogówku Prace plastyczne Dominika Woźniaka będzie można zobaczyć podczas dzisiejszego (13.12) wernisażu w Muzeum Regionalnym w Głogówku. Artysta, od 2008 roku uczestniczący… » więcej 2019-12-13, godz. 07:00 Dekadę na scenie uczcili koncertem. Pop Marlej wystąpił w Studiu M im. SBB Radia Opole [ZDJĘCIA] Zespól Pop Marley powstał w 2009 roku w Opolu. To grupa muzyków, pochodzących z formacji, z różnych miast. Wcześniej związani byli z takimi zespołami jak: Rzeźnia… » więcej 2019-12-12, godz. 20:00 Kwintetowe rarytasy szykują się w Filharmonii Opolskiej Nie orkiestra kameralna ani kwartet smyczkowy, a zespół w rzadko spotykanym składzie pojawi się w piątek (13.12) na scenie sali kameralnej Filharmonii Opolskiej… » więcej 2019-12-12, godz. 18:24 Pokonkursowa wystawa bombek w WBP i wręczenie nagród Kolorowe, brokatowe i ręcznie wykonane bombki zaprezentowano w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Wystawą i wręczeniem nagród zakończył się konkurs, w… » więcej 2019-12-12, godz. 08:00 Połączone chóry wykonają dzieła Moniuszki w Filharmonii Opolskiej 'Koncert połączonych chórów' zabrzmi w czwartkowy (12.12) wieczór w Filharmonii Opolskiej. Na scenie, obok orkiestry i chóru filharmonii pod dyrekcją Przemysława… » więcej 2019-12-12, godz. 06:45 Chór MEDICANTO muzycznie wprowadził słuchaczy w świąteczny nastrój [ZDJĘCIA] Muzyczne wprowadzenie w przedświąteczny klimat zaproponował mieszkańcom Opola chór MEDICANTO. Zespół pod dyrekcją Elżbiety Willim wystąpił w środowy (11.12) wieczór… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »