Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-04-06, 15:03 Autor: Wanda Kownacka

Zadara: Polski romantyzm jest nieznośny, kiedy nie jest śmieszny

Zdjęcie ze spektaklu "Fantazy" [fot. archiwum teatru]
Zdjęcie ze spektaklu "Fantazy" [fot. archiwum teatru]
– Polski romantyzm jest nieznośny, kiedy nie jest śmieszny – mówił wczoraj (05.04) w Opolu jeden z najzdolniejszych reżyserów młodego pokolenia. Rozpoczęły się 41. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska". Widzowie mogli zobaczyć spektakl otwarcia „Fantazy” Juliusza Słowackiego w reżyserii Michała Zadary. Przedstawienie Teatru Powszechnego z Warszawy jest wystawiane w konkursie "Klasyka Żywa".
Podczas 41. OKT "Klasyka Polska" wybitny interpretator literackiej klasyki pokazał "Fantazego" Juliusza Słowackiego. Michał Zadara w tym przedstawieniu kolejny raz pokazał, że doskonale potrafi wczytać się w wybitną literaturę. Jego komedia satyryczna to opowieść o przywarach elity, a akcja osadzona jest na Podolu w początku lat 40. XIX w.

Jak mówi reżyser, w tekście Juliusza Słowackiego widzi ogromny sceniczny potencjał. – Fantazy jest dramatem absolutnie niezwykłym. Jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakie w ogóle napisano w języku polskim. A równocześnie jest dramatem absolutnie nieaktualnym. Rzadko się po niego sięga, bo nie ma nic wspólnego z naszymi czasami. A jeżeli próbuje się go inscenizować, tak jakby miał coś wspólnego z teraźniejszością, to są to inscenizacje bardzo nietrafione i bardzo szybko schodzą z afisza. Po prostu nie da się nagiąć pewnych rzeczy do dzisiejszych czasów, np. tego, że jest rosyjska okupacja – tłumaczy Zadara.

Jak mówi reżyser, tekst trzeba wystawiać w XIX wieku. I dodaje, że mamy do czynienia z komedią napisaną z polotem.– Myślę, że teatr jest miejscem, gdzie przede wszystkim należy się bawić. Do smucenia się mamy już dosyć miejsc na świecie i nie trzeba go przenosić jeszcze do teatru. Przy czym według mnie zabawa jest jedną z najważniejszych i najpoważniejszych rzeczy, jakie robi człowiek. Według Fryderyka Schillera człowiek jest człowiekiem odkąd zaczął się bawić – podkreśla Zadara.

– Myślę, że w gruncie rzeczy polski romantyzm jest nieznośny, kiedy nie jest śmieszny. Naprawdę nie da się tego wytrzymać, jeśli traktuje się go zupełnie poważnie. Również dlatego, że ci autorzy także nie traktowali tego poważnie, z Norwidem włącznie – zaznacza reżyser spektaklu.

– Musimy się nauczyć – my nauczyciele, my, którzy pokazujemy ludziom, jaki to jest dramat – że to naprawdę wymaga pewnego dystansu, humoru, ciągłego przymrużenia oka, żeby w ogóle zrozumieć, o co tym autorom chodziło. Jeżeli te utwory będziemy traktować poważnie jako pomnik, to to się staje śmiertelnie nudne i jest nikomu niepotrzebne – stwierdza Zadara.

Dziś widzowie 41. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska" zobaczą przedstawienie "Samuel Zborowski" w reżyserii Pawła Wodzińskiego. Spektakl rozpocznie się o godzinie 18.00 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Relacje z OKT w audycjach "Rewiry kultury" (godz. 17:00 - 19:00) - prowadzonych właśnie z teatru, porannym programie "Na dzień dobry" (godz. 9:00 - 12:00), serwisach kulturalnych (10:04 i 16:04), wiadomościach, a także na naszej specjalnej podstronie.
Posłuchaj całej rozmowy z Michałem Zadarą

Kultura i rozrywka

2019-02-17, godz. 11:56 Spróbuj swoich sił w rzeźbieniu w drewnie Rzeźbienie w drewnie nie jest takie trudne - przekonują pracownicy Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich i zapraszają na cykl 6 warsztatów. Pierw ... » więcej 2019-02-16, godz. 19:13 "Pieśni wracają do domu". Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku Ostatnio słyszano je na Opolszczyźnie ponad 100 lat temu, dziś zostaną odtworzone na nowo. Mowa o zachowanych, ludowych archiwaliach dźwiękowych na Śląsku. » więcej 2019-02-16, godz. 15:10 W nyskim muzeum zaprezentowano miecze z brązu. Niektóre mają ponad 3,5 tysiąca lat Od dziś (15.02) w nyskim muzeum można oglądać wyjątkową wystawę przedstawiająca dawną broń. Najstarsze eksponaty pochodzą sprzed ponad trzech tysięcy lat. » więcej 2019-02-16, godz. 09:30 Książkowe atrakcje nie tylko dla dzieci w MBP w Opolu 'Sobotę z mamą i tatą' oraz 'Giełdę kultury nad Młynówką' organizuje dziś Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. » więcej 2019-02-15, godz. 21:00 Znają się na kulturze i historii Czech. Nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o Republice Czeskiej Dziś (15.02) na uroczystej gali w Miejskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Opolu nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o Republice Czeskiej. W tym roku tema ... » więcej 2019-02-15, godz. 20:00 Teatr Telewizji poszukuje nastoletnich aktorów. W Nysie odbędzie się casting do spektaklu "Orlęta lwowskie" W najbliższą niedzielę i poniedziałek w Nysie będzie można sprawdzić swoje umiejętności aktorskie. W siedzibie domu kultury odbędzie się casting do ról w Teat ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:36 O historycznych źródłach dźwiękowych folkloru w Muzeum Śląska Opolskiego. W programie konferencja i koncert 'Pieśni wracają do domu' pod takim hasłem planowane jest przedsięwzięcie, podczas którego zabrzmią najstarsze polskie nagrania muzyki ludowej na Śląsku. To wy ... » więcej 2019-02-15, godz. 11:45 Otmuchów sprzed prawie stu lat na wystawie W siedzibie otmuchowskiej informacji turystycznej będzie można przenieść się w czasie do lat 20. i 30. ubiegłego wieku i zobaczyć jak wyglądały wówczas ulice ... » więcej 2019-02-15, godz. 11:22 Rozstrzygnięto konkurs na film zachęcający obcokrajowców do odwiedzenia Polski W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Szkoła Języków Obcych Optima w Opolu i Biuro Podróży Almatur w Opolu ogłosiły konkurs na na ... » więcej 2019-02-15, godz. 09:30 Nyskie muzeum zaprasza na wystawę poświęconą sześciu wyjątkowym mieczom '(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy' - to tytuł wystawy, którą od dzisiaj (15.02) można oglądać w nyskim muzeum. Oprócz tytułowego eksponatu, zaprezentowany ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »