Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » „Piszę, bo czuję - tak jak Ty” - nowy cykl…
2016-07-04, 16:43 Autor: Wanda Kownacka

„Piszę, bo czuję – tak jak Ty” - nowy cykl w Radiu Opole

Wiersze czytają młodzi zdolni aktorzy Karolina Gorzkowska i Kuba Kowalczyk [fot. Marek Bohdan]
Wiersze czytają młodzi zdolni aktorzy Karolina Gorzkowska i Kuba Kowalczyk [fot. Marek Bohdan]
Czy Tadeusz Różewicz miał rację, twierdząc, że „Dopóki nie poczujesz się nieszczęśliwy, nie narodzi się w tobie poezja”? Czy choroba musi wykluczać społecznie? To temat dyskusji, którą rozpoczęliśmy nowy cykl w Radiu Opole pt. „Piszę, bo czuję – tak jak Ty”.
Osoby borykające się z różnymi przypadłościami są często wypychane na margines i niechciane. Posłuchajmy co czują i myślą – przemówi za nich poezja. Radio Opole, przy współpracy Stowarzyszenia „Mój Duch Przyjazny”, przygotowało nowy cykl pt. „Piszę, bo czuję – tak jak Ty”.

Przez dwa tygodnie będziemy rozmawiać o integracji osób chorujących psychicznie i zdrowych oraz roli poezji w tym procesie. Każdy radiowy odcinek autorstwa Justyny Przyborowicz składa się z trzech części: przewodnicy, wyznania i sztuka. Pierwsza część to zebrane najważniejsze wypowiedzi pochodzące z ankiet przeprowadzonych wśród terapeutów i lekarzy psychiatrów. Druga część to świadectwa i przeżycia osób zaangażowanych w projekt. Trzecia część to wyznania tych poetów, którzy chorują psychicznie lub poetów zdrowych, którzy walczą ze stereotypami.

Wiersze czytają aktorzy Karolina Gorzkowska i Jakub Kowalczyk. Wypowiedzi terapeutów i lekarzy zinterpretował Andrzej Mikosza. Autorem muzyki jest Piotr Kiałka.

Cykl będzie prezentowany od 4 lipca w Rewirach kultury (audycja zaczyna się o godz. 18:00), a także na stronie naszej stronie internetowej.

Zobacz także

2021-12-20, godz. 21:00 Sandra Lewandowska i Justyna Oleksy o działaniach Centrum Edukacji Kultury Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Z Sandrą Lewandowską, Justyną Oleksy rozmawiamy o działaniach teatralnych Centrum Edukacji Kultury Teatru im. Jana Kochanowskiego Opolu. Czym jest pedagogika… » więcej 2021-12-16, godz. 13:05 Opolska Cepelia i jej wpływ na wzór opolski. Rozmowa z Magdaleną Poprawką O historii opolskiej Cepelii i twórcach ludowych tam zatrudnionych rozmawialiśmy z badaczką tego tematu - Magdaleną Poprawką, która jest stypendystką Marszałkowskich… » więcej 2021-11-29, godz. 21:00 Izabela Żbikowska o XII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDoc Izabela Żbikowska z opolskiej Fundacji HumanDoc, która edukuje i działa na rzecz problemów globalnych zaprasza na XII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych… » więcej 2021-11-20, godz. 18:12 Niecodzienne spojrzenie na muzyczną historię "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech: wprowadzenie do retransmisji Dokładnie w przededniu (10.11) Narodowego Święta Niepodległości w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia imienia Fryderyka Chopina w Opolu zaprezentowane… » więcej 2021-11-16, godz. 17:34 "Dziwne jest serce kobiece". Rafał Skąpski o zapiskach swojej babci Zofii Skąpskiej Zofia Skąpska z Odrowąż-Pieniążków przyszła na świat w 1881 roku. W pozostawionych rodzinie 21 stukartkowych zeszytach opisała swoje życie. W dwóch… » więcej 2021-10-22, godz. 21:04 LUDZIE! - Ewelina Krawczyk zaprasza na Konferencję branży muzycznej Tak Brzmi Miasto Przyszłością branży muzycznej są LUDZIE! W nich trzeba zainwestować... tylko jak? O tym będzie najbliższa Konferencja Branży Muzycznej organizowana… » więcej 2021-11-10, godz. 16:27 Magdalena Poprawka na tropie wzoru opolskiego. Kolejny etap badań Magdalena Poprawka opowiedziała o postępach w pracy nad dokumentowaniem historii i tradycji związanej ze wzorem opolskim. Nasza rozmówczyni jest stypendystką… » więcej 2021-10-29, godz. 21:47 "Moją intencją było, rozpalenie ogniska, przy którym każdy mógłby się ogrzać" - Filip Mizia o piosence i teledysku… W październiku 2021 roku miała premierę niezwykła piosenka stworzona przez Filipa Mizię - wokalistę, producenta, muzyka i autora piosenek - na zaproszenie… » więcej 2021-10-25, godz. 21:00 Dr Sylwia Gawłowska o książce „Grzegorz Ciechowski - oblicza autorskości” Rozmawiamy o książce „Grzegorz Ciechowski - oblicza autorskości” z autorką- dr Sylwią Gawłowską, dyrektorką Prudnickiego Ośrodka Kultury. Przyglądamy… » więcej 2021-10-20, godz. 12:35 Jak bardzo zmieniły się Tatry? Jarek Majcher o historii fotografii tatrzańskiej Jak wyglądały dawne Tatry? Czy góry mogą w ogóle zmienić się przez półtora wieku? Na ten temat rozmawialiśmy z Jarkiem Majcherem, który wraz z Irena… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »