Radio Opole » Kreatorzy rzeczywistości » Rozmowy z gośćmi programu » Bruno Waterfield: medialny krajobraz po aferze 'News…
2016-08-15, 09:00 Autor: Ireneusz Prochera

Bruno Waterfield: medialny krajobraz po aferze "News Of The World"

źródło: twitter [fot David Charter]
źródło: twitter [fot David Charter]
Jesienią 2005 r. "News of the World" opublikował serię bardzo szczegółowych tekstów o księciu Williamie i innych członkach rodziny królewskiej. Kręgi dworskie uznały, że jedyną możliwościa dojścia do tych informacji przez dziennikarzy były podsłuchy. Sprawa trafiła na policję i stała się zaczynem największego skandalu medialnego na Wyspach Brytyjskich.
W konsekwencji "News of the World" najpoczytniejsza gazeta na Wyspach, która wychodziła od 1843 r. i sprzedawała co tydzień prawie 3 mln egzemplarzy, przestała istnieć. Powołano komisję ds. etyki mediów, tzw. komisję Levesona, której prace zakończył raport, którego wnioski zostały w dużej mierze wcielone w życie przez rząd Davida Camerona. To wywołało poważne ostrzeżenia przed zagrożeniami dla wolności prasy. Część tych obaw podziela brukselski korespondent The Times Bruno Waterfield.

Waterfield wstąpił podczas konferencji poświęconej mediom zorganizowanej przez frakcję konserwatystów i reformatorów w Parlamencie Europejskim.

Zobacz także

2016-08-23, godz. 10:00 RPO krytykuje samorządy za mieszanie biuletynów informacyjnych z prasą Prasa wydawana przez lokalne samorządy na celowniku rzecznika praw obywatelskich. Adam Bodnar skierował w tej sprawie pismo do ministra spraw wewnętrznych… » więcej 2016-08-08, godz. 09:00 Dr Tadeusz Detyna o wpływie mediów na społeczeństwo Media towarzyszą nam na co dzień. Na każdym etapie naszego życia sięgamy po różnorodną tematykę, a programy telewizyjne czy – szerzej – media, kształtują… » więcej 2016-08-05, godz. 12:00 Paweł Stauffer o zmieniającym się warsztacie fotoreportera Nowe technologie wpływają dziś na całe nasze życie, także na pracę fotoreporterów. Paweł Stauffer w rozmowie z Justyną Krzyżanowską zaznaczył, że… » więcej 2016-08-03, godz. 15:00 Dr Tomasz Grzyb: o przemocy wobec dziennikarzy i społecznych oczekiwaniach Press Club Polska wezwał prezydenta Andrzeja Dudę do zapewnienia zwiększonej ochrony prawnej dziennikarzy i pracowników mediów. Wg projektu PCP dziennikarze… » więcej 2016-08-01, godz. 13:51 Dr Sławomir Czapnik: wywołanie strachu nie jest dla terrorystów celem samym w sobie, często ma być tylko narzędz… Dlaczego terrorystom zależy na wzbudzaniu strachu w społeczeństwie? Czy jest to celem każdej grupy terrorystycznej? M.in. o tym, z politologiem z Uniwersytetu… » więcej 2016-07-26, godz. 13:10 Michael Mosbacher (Standpoint): niezależne dziennikarstwo w opałach prawnych i finansowych Reporterzy bez Granic przedstawili jakiś czas temu raport, z którego wynika, że wolność prasy na świecie jest poważnie zagrożona. I to nawet w państwach… » więcej 2016-07-19, godz. 11:00 Alessia Cerantolla: włoscy dziennikarze na celowniku mafii 77. miejsce zajęły Włochy w niedawnym rankingu wolności prasy na świecie Reporterów Bez Granic. Jak przypomina na łamach Wirtualnej Polski Agnieszka Gorzkowska… » więcej 2016-07-15, godz. 11:15 Dr Sławomir Czapnik: dziś wiele grup terrorystycznych nie widzi potrzeby współpracy z dziennikarzami Brian Jenkins, ekspert ds. terroryzmu i bezpieczeństwa stwierdził już w 1974 roku, że terroryzm to teatr, a ataki terrorystów są często starannie zaplanowane… » więcej 2016-07-11, godz. 11:00 Dr Kamil Minkner: spór o granice wolności słowa niczym nowym Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził, że polskie sądy niesłusznie skazały redaktora naczelnego lokalnego pisma z Radomska i Bełchatowa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »