Radio Opole » Powstania - artykuły
2011-03-15, 09:46 Autor: Radio Opole

Wiosno, powstań!

Zdjęcie archiwalne
Zdjęcie archiwalne
Piękny patriotyczny zryw Ślązaków, którzy chcieli żyć w odrodzonej Polsce, a może tragiczna wojna domowa, w której brat walczył przeciwko bratu? Powstania śląskie wciąż budzą niezwykle żywe emocje. W 2011 roku obchodziliśmy 90. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego, jednego z nielicznych zwycięskich zrywów w dziejach Polski.

To doskonała okazja, by przypomnieć wydarzenia sprzed lat i zastanowić się nad tym, jak dziś wygląda powstańcza spuścizna. W ramach projektu "Wiosno, powstań!" Bolesław Bezeg, redaktor naczelny periodyku "Historia Lokalna" zapraszał na „Kalendarium powstańcze”. O tym, jak dziś postrzegamy powstańcze zrywy, dyskutowaliśmy w „Loży Radiowej”, prosząc o opinie historyków socjologów i polityków.


To ważna i wciąż żywa część dziejów śląskiej ziemi. Zapraszamy!


Posłuchaj „Kalendarium powstańczego”


Posłuchaj rozmów z gośćmi Radia Opole

Dlaczego Powstania Śląskie 90 lat po wybuchu budzą tak duże emocje, również między politykami? W audycji "W cztery oczy" (4.02.2011) na ten temat opowiadał profesor Marek S. Szczepański, kierownik Zakładu Socjologii Rozwoju Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny jest w trakcie remontu, co Muzeum Śląska Opolskiego planuje zmienić, na czas trwania obchodów? W audycji "Loża Radiowa" (18.02.2011) na ten temat opowiadała Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.Co proponuje województwo śląskie organizując wspólne obchody powstańcze na Górze Św. Anny? W audycji "Loża Radiowa" (18.02.2011) na ten temat opowiadał Adam Matusiewicz, Marszałek Województwa Śląskiego.Autorzy "Loży Radiowej" (18.03.2011) pytali dr Adrianę Dawid z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego m.in. o to kto wygrał i jak przebiegał plebiscyt Śląski.O kłótniach wokół powstań śląskich rozmawialiśmy w "Loży Radiowej" (5.04.2011) ze Stanisławem Skakujem, członkiem Związku Górnośląskiego, byłym dyrektorem Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu oraz byłym przewodniczącym Rady Miasta Opola.Gościem Marka Świercza w rozmowie "W cztery oczy" był historyk dr Marek Białokur, jeden z organizatorów zaczynającej się w czwartek (15.04.2011) konferencji naukowej "Współczesne spojrzenie na spór o Górny Śląsk w latach 1919-1921". Powstania śląskie cały czas dzielą polityków, którzy od kilku tygodni spierają się o rezolucję upamiętniającą wydarzenia sprzed 90 lat, pytaliśmy co o tych sporach sądzą naukowcy? Czy to współczesne spojrzenie na tamte zdarzenia jest inne od tego, które poznaliśmy w szkołach na lekcjach historii?Gościem Loży radiowej (13.04.2011) był profesor Adam Suchoński, historyk Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu oraz Uniwersytetu Opolskiego. - Ubolewam, że mieszamy i przepychamy się w lokalnym środowisku, a nie sięgniemy do międzynarodowych standardów, które takie sytuacje regulują – skomentował gość loży prace nad rezolucją dotyczącą powstań śląskich. Profesor Suchoński wskazał przykład aktu prawnego ponadczasowego i ponadnarodowego - deklarację wiedeńską z 9 października 1993 roku, podpisaną przez szefów 32 rządów, gdzie rozwiązano problem, jak uprawiać historię po upadku mur berlińskiego, by integrować Europę, a nie dzielić. Profesor Suchoński apelował, by uszanować spojrzenia wszystkich stron na powstania i nie próbować ich zmieniać, bo według światowych standardów powinny zostać zamieszczone w rezolucji.

starsze   nowsze

Powstania - artykuły

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »