Radio Opole » Audycja archiwalna Tak było naprawdę » Lokalne kalendarium historyczne

Lokalne kalendarium historyczne

2012-09-11, 11:14 Autor: Radio Opole

Stąd ruszała wojna

Rozpoczynając nasze Śląskie Kalendarium Historyczne nie sposób zacząć od innego momentu niż początek II wojny światowej, z którym to wydarzeniem historycznym najbardziej kojarzy się miesiąc wrzesień.

Ostatnio historycy podają co raz to nowe miejsca i wcześniejsze godziny ataku Niemiec na Polskę w dniu 1 września 1939 r. Przypomnijmy: przez całe lata uważano, że pierwsze strzały padły o 4.45 na Westerplatte, jednak kilka lat temu odkryto, że pięć minut wcześniej spadły bomby na Wieluń, a ostatnio stwierdzono, że jeszcze wcześniej, bo o 4.34 spadły bomby na most w Tczewie. Co to ma wspólnego ze Śląskiem Opolskim? Otóż bombardujące Wieluń samoloty niemieckiej 4 floty powietrznej startowały z lotniska w Ligocie Dolnej w powiecie strzeleckim.

Czy w kontekście jednej z największych katastrof jakie dotknęły ludzkość warto spierać się o minuty? Z punktu widzenia historii II wojna światowa rozpoczęła się po prostu w wielu miejscach. Wiadrem zimnej wody na głowy takich dyskutantów niech będzie przypomnienie, że pierwsze działania zbrojne II wojny światowej miały miejsce w Chinach w roku 1937, co chyba stawia na właściwej pozycji nasz europocentryzm.

Znamiennym natomiast jest fakt, że w Europie II wojna światowa rozpoczęła się od aktu bestialskiego ludobójstwa. Bo czym był istocie nieuzasadniony z punktu widzenia militarnego lotniczy atak na nie nieuzbrojony Wieluń? Zrzucono tam 380 bomb, zniszczono wg różnych źródeł od 70 do 90 proc. zabudowy miasta z kościołem i szpitalem włącznie. Co do liczby ofiar wciąż mamy sprzeczne dane, źródła podają liczbę zabitych na od 1200 do 2000 osób.

Wspominając nalot na Wieluń warto jednak przytoczyć kilka innych faktów, które obalają jeszcze jeden mit, a mianowicie mit doskonałej wówczas Luftwaffe. O jej ówczesnej doskonałości najlepiej świadczyć może liczba niepowodzeń poniesionych w tej akcji przez niemieckie lotnictwo, które nie napotkało przecież na swej drodze jeszcze ani jednego polskiego samolotu.

Wysłane przodem samoloty zwiadowcze w ogóle nie znalazły Wielunia, a spośród liczącej 22 maszyny pierwszej fali uderzeniowej trzy musiały awaryjnie lądować w Opolu i Dobrodzieniu. Dwa z powodu przypadkowego ostrzału obrony przeciwlotniczej na jaki natrafiły po drodze, a trzeci z powodu uszkodzenia odłamkami własnej bomby, były to bowiem bombowce nurkujące popularnie zwane „sztukasami”.

Ucierpiały również myśliwce eskorty meserszmity BF 109D, a zdziesiątkowała je mgła. Pierwszy rozbił się koło Namysłowa, a dwa kolejne próbowały awaryjnie lądować w Radziejowie, uległy przy tym jednak całkowitemu zniszczeniu.

Dziś trzeci września czyli rocznica innego ważnego wydarzenia z naszej historii, jakim było w 1980 r. podpisanie porozumień w Jastrzębiu Zdroju, które jak się uznaje zakończyło falę strajków na Śląsku. Powszechnie uważa się, że na Opolszczyźnie w 1980 r. w zasadzie nie strajkowano. Przekonanie to ma swoje źródła w braku wiedzy – Służba Bezpieczeństwa już podczas wydarzeń lata 1980 r. starała się by informacje o nich nie przedostawały się poza granice regionów. Tymczasem ruch Solidarności 1980 r. miał swoją piękną i ważną kartę także na Opolszczyźnie. Dość powiedzieć, że pierwszy strajk w naszym województwie miał miejsce w Namysłowie 24 lipca 1980 r. Strajkowano także w Nysie, Prudniku, Brzegu, Kędzierzynie-Koźlu, Górażdżach, Kluczborku i innych miejscowościach. Ale więcej na ten temat opowiem w kolejnym odcinku kalendarium.

Posłuchaj:

Zobacz także

2013-03-13, godz. 04:07, Tak było naprawdę - Lokalne kalendarium historyczne - artykuły Nysę zajęli podstępem 9 października 1741 w Przydrożu Małym niedaleko Nysy, doszło do tajnego spotkania pruskiego króla Fryderyka Wielkiego z austriackim feldmarszałkiem generalnym Neippergiem i angielskimi posłami. Podpisano tajny układ, który miał zmienić… » więcej 2013-03-13, godz. 04:05, Tak było naprawdę - Lokalne kalendarium historyczne - artykuły Poeta spod Lublińca 101 lat temu - 8 października 1911 zmarł Jan Gajda Śląski działacz społeczny, malarz, poeta i miłośnik polskiej literatury. » więcej 2013-03-13, godz. 04:03, Tak było naprawdę - Lokalne kalendarium historyczne - artykuły Lisowczycy na Śląsku 390 lat temu - w roku 1622 - zakończyła się na Śląsku akcja pacyfikacyjna prowadzona przez Lisowczyków. Przykro o tym mówić, ale pierwsza od 200 lat wizyta polskich żołnierzy na Śląsku pozostała w pamięci tubylców jako jedno… » więcej 2013-03-13, godz. 04:02, Tak było naprawdę - Lokalne kalendarium historyczne - artykuły Oleśniccy przejmują Koźle 4 października 1355 roku cesarz i król Czech Karol IV powierzył opiekę nad opuszczonym księstwem kozielsko-bytomskim Konradowi Oleśnickiemu. » więcej 2013-03-13, godz. 03:57, Tak było naprawdę - Lokalne kalendarium historyczne - artykuły Uruchomienie Kolei Górnoślaskiej 3 października 1846 roku oddano do ostatecznego użytku tzw. Kolej Górnośląską, która połączyła Wrocław z Mysłowicami. Tym samym połączenie kolejowe z tymi miastami otrzymały również Brzeg, Lewin Brzeski, Opole, Gogolin i … » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »