Radio Opole » Audycja archiwalna Tak było naprawdę

Audycja archiwalna "Tak było naprawdę"

2013-02-25, 13:57

Tak było naprawdę

20.06.2013

Gośćmi audycji i świadkami historii będą prezes opolskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŹAK) Wanda Nowak oraz nowy wiceprezes Henryk Wierny i członek zarządu okręgu ŚZŻAK Janusz Kwiatkowski. Porozmawiamy o historii i tradycji Armii Krajowej. Poza tym aktualności historyczne.

Posłuchaj:

13.06.2013

Naszymi gośćmi są dr Adrianna Dawid i dr Antoni Maziarz, oboje z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. Będziemy rozmawiać o ich cyklu książek "Rodzina na Śląsku".

Posłuchaj:

6.06.2013

Gościmy członków klubu rowerowego Rajder, którzy opowiadają o historii widzianej z roweru - Sławomira Szota i Janusza Baryłowicza.

Posłuchaj:

23.05.2013

Gościem audycji tym razem będzie Irena Kalita - kresowianka, prezes opolskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich, z którą porozmawiamy o życiu codziennym na Kresach Wschodnich i zakończonym III Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Kresach Wschodnich. W drugiej części programu zaprezentujemy aktualności historyczne.

16.05.2013

Z dr Antonim Maziarzem, wicedyrektorem Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego będziemy rozmawiać m.in. o tematach poruszonych podczas konferencji "Powstanie styczniowe: motywacje -walka- dziedzictwo", zorganizowanej przez UO w 150. rocznicę powstania styczniowego.

Posłuchaj:

9.05.2013

Harald Schroether i Andrzej Latusek zajmują się ekshumacjami niemieckich żołnierzy z okresu II wojny światowej i przenoszeniem ich szczątków na wojskowe cmentarze.

Posłuchaj:

2.05.2013

Posłuchaj:

25.04.2013

Gościem audycji tym razem jest Janusz Oszytko, archiwista, historyk z Delegatury IPN w Opolu. Rozmawiamy o Górze Świętej Anny w czasie II wojny światowej. Poza tym tradycyjnie nie zabraknie w programie aktualności historycznych.

Posłuchaj:

18.04.2013

Gościem audycji tym razem jest specjalizująca się w okresie średniowiecza prof. Anna Pobóg-Lenartowicz z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, a rozmawiamy o władcy Księstwa Opolskiego Bolku I i nie tylko.

Posłuchaj:

11.04.2013

Świadkiem historii i gościem programu "Tak było naprawdę" jest kpt. Bronisław Zdobylak, żołnierz AK i I Armii Wojska Polskiego, z którą przeszedł od Lwowa do Pragi.

Posłuchaj:

4.04.2013

Gościem audycji jest Romuald Kulik, pasjonat dziejów Opola. Opowie o wielu ciekawostkach historycznych związanych ze stolicą regionu.

Poza tym aktualności historyczne.

28.03.2013

Gościem czwartkowego jest Zdzisław Borawski, żołnierz ZWZ- AK na północnym Mazowszu w latach 1941-1945, po wojnie działał w WiN-ie, aresztowany i represjonowany przez UB, obecnie działa w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Opolu.

Posłuchaj:

21.03.2013

Gościem audycji jest dr Mariusz Patelski, adiunkt w katedrze biografistyki Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, specjalizujący się w historii najnowszej.

Z doktorem Patelskim porozmawiamy o cenzurze w PRL-u. Poza tym aktualności historyczne.

Posłuchaj:

14.03.2013

Gościem audycji był Tadeusz Jacek Rogoża, przewodnik turystyczny po Opolszczyźnie, Założyciel i Prezes Polskiego Stowarzyszenia Krajoznawców w Opolu, członek Rady Programowej Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Honorowy Prezes Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Opolu.

Posłuchaj:

7.03.2013

Gościem audycji był historyk i bibliofil, znawca heraldyki śląskiej - Roman Sękowski. Jest autorem "Herbarza szlachty śląskiej" oraz książki "Koniec średniowiecza, kształtowanie się podstaw ustrojowych księstwa opolskiego i raciborskiego. Szkice i wypisy źródłowe". Poza tym w audycji aktualności historyczne.

Posłuchaj:

28.02.2013

Naszym gościem i świadkiem historii był Edward Głowacki, żołnierz spod Monte Cassino. Poza tym jak zawsze aktualności historyczne.

Posłuchaj:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***