Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 26 września 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Gayga i Din

Debiutancki album wyjątkowej na naszym rynku artystki, której prawdziwe nazwisko to Krystyna Stolarska. Na jej pomysłowość i zdolności miał wpływ bez wątpienia fakt ukończenia klasy skrzypiec (na okładce trzyma je na jednym ze zdjęć) w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej. Wczesne występy, m.in. na Festiwalu w Opolu, nie zapowiadały jeszcze tego, czym zaskoczyła w latach 80., a co w dużym stopniu zawarte jest na płycie (brakuje wielkiego przeboju "Graj, nie żałuj strun"), a co trudno jednoznacznie zakwalifikować - na pewno sporo tu elektroniki, zapadających w ucho melodii, jednak nie wprost i nie tylko popowych, gdyż są tu i elementy rocka, ale i coś więcej, co można nazwać próbą stworzenia oryginalnego repertuaru, w dużym stopniu dzięki nieszablonowemu podejściu do trony wokalnej.


Po północy zaprasza Witold Sułek; do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl.

W soboty po 23:00 na audycję zaprasza Piotr Moc; do autora można napisać tu: piotr.moc@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
Jesień sprzyja rozmyślaniom, także tym, które ze sztuką są mocno związane. Z naszego archiwum przypomnę reportaż Zdzisławy Błażkowskiej z roku 1979, "Rzeźbiarz". Bohaterem tej niezwykłej opowieści był Jan Darak, twórca ludowy z Pakosławic, obdarzony talentem niezwykłym - tworzył takie rzeźby, że przechodnie mówili (tym rzeźbom) dzień dobry! Ale to nie tylko rozprawa o artystycznych talentach, to także historia człowieka poszukującego dobrego, ciekawego miejsca w życiu. Teraz, po tak wielu latach od premiery, to także ciekawy dokument z życia wsi, jakże różnej od nam współczesnej.

Inny rodzaj wspomnień, bo z czasów II wojny światowej, przywołamy w reportażu drugim - będzie to: "Tajemnica leśnych ostępów", Danuty Starzec (premiera w roku 1994) Autorce udało się spotkać z Mieczysławem Konderą, dowódcą kontrwywiadu obwodu Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich. Poruszające to okruchy wspomnień, bo tylko świadek i uczestnik dramatycznych wydarzeń może tak prawdziwie przekazać nam emocje ludzi, którzy codziennie śmierci naprzeciw wychodzili...

W środę od 22:05 do 23:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »