Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 12 lipca 2018 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Wśród młodych artystów francuskich stał się Erik Satie prawdziwym celebrytą. Wokół niego skupiła się tzw. Grupa Sześciu: Les Six, którą tworzyli Darius Milhaud, Louis Durey, George Auric, Artur Honegger, Francis Poulenc i Germaine Tailleferre. Satie patronował także innemu, mniej znanemu ugrupowaniu — Ecole d’Arcueil. W tym czasie komponował też swe najwybitniejsze dzieła, w tym monodram Socrate oparty na Dialogach Platona i balet Relâche. Symfoniczny antrakt z tego baletu, wykorzystany w filmie Entr'acte (Antrakt, 1924) René Claira jest przy tym przejawem oryginalnej koncepcji Satiego, czyli muzyki jako tła dźwiękowego dla wszystkich wydarzeń życiowych.

Branford Marsalis grał nie tylko z takimi ikonami jazzu, jak : Miles Davis i Dizzy Gillespie; sławnym uczyniła go współpraca ze Stingiem w połowie lat 80. Przygody z jazzrockiem nie przeszkodziły mu w tym, by już pod koniec dekady był uważany za czołowego saksofonistę mainstreamu. Za "swojego" uważali go też z jednej strony zwolennicy mieszania jazzu z hip-hopem, z drugiej - miłośnicy muzyki klasycznej (zaskakujący album "Romances for Saxophone" z interpretacjami m.in. Ravela, Strawińskiego i Rachmaninowa).

Zaprasza do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy Marzena Mielcarek. Do autorki można pisać tu: marzena.mielcarek@radio.opole.pl.

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
6:00 NA DZIEŃ DOBRY
Załamanie pogody, a nawet sama prognoza zwiastująca spadek temperatury natychmiast wpływają na krajowy ruch turystyczny. Tak wynika z najnowszego raportu portalu Nocleg.pl. Znacznie częściej niż przed laty Polacy decydują się odwołać wcześniejsze rezerwacje. W porannej audycji sprawdzimy na ile popłyniemy wraz z letnim deszczem?

Stałe elementy audycji to:

06:20 Jak niemożliwe stało się możliwym – Bolesław Bezeg
07:20 Mundial z autu - felieton Tomasza Gduli
07:40 Praso-walnia – subiektywny przegląd prasy Ewy Skrabacz
08:04 W cztery oczy/08:40 Poglądy i osądy – poranne rozmowa Zbigniew Górniaka
  • Jak bardzo polskiemu rolnikowi daje się we znaki tegoroczna susza? Czy należy ogłosić stan klęski żywiołowej? W jaki sposób pomogłoby to rolnictwu? Czy susza wpłynie na urodzaj, a on na ceny żywności? O tym w obu porannych rozmowach. "W cztery oczy" z Jerzym Naszkiewiczem, doradcą wojewody opolskiego, a w "Poglądach i osądach" z Krzysztofem Pieroniem, wicedyrektorem Departamentu Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego.
08:20 Entliczek, pentliczek, co powie Piechniczek - komentarz Antoniego Piechniczka

Do słuchania od 6:00 do 9:00 zapraszają Justyna Marcińska i Kacper Śnigórski. Z autorami można się kontaktować telefonicznie: 800 30 50 50 (bezpłatny numer) lub mailowo:
poranek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »