Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 25 czerwca 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Dziś proponujemy płytę Marianny Wróblewskiej "Byle bym się zakochała"...

Druga płyta fenomenalnej (niestety od wielu lat nieobecnej artystycznie) wokalistki jazzowej, która jednak wychodziła w swoim repertuarze daleko poza granice gatunku. (Nawet najbardziej znany, bo też i wydany w kultowej serii Polish Jazz, debiut nie trzymał się go ściśle). Po doświadczeniach z muzykami i festiwalami jazzowymi, Marianna Wróblewska postanowiła zaprezentować repertuar nieco lżejszy, do współpracy biorąc tym razem dwa zespoły: PARADOX i Rama 111 (których liderzy zostali kompozytorami zawartych na albumie piosenek). Nadal jednak słychać tu elementy bossa nowy, samby, ale też i hippisowskiego rocka (zwłaszcza w utworze "Kochanka wiatru"), tego w łagodniejszej odmianie bliższej Jefferson Airplane.

Zaprasza do słuchania po północy Witold Sułek.

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
Ponoć lato jest czasem wyjątkowej aktywności artystów. Próbowała to udowodnić czternaście lat temu Teresa Zielińska w reportażu: "Letnie malowanie". Góra Św. Anny to miejsce szczególne, ciągle na nowo odkrywane i to właśnie tam zorganizowano malowanie w naturze, i to właśnie w tym reportażu zaglądamy do wielu ciekawych miejsc, by zrozumieć na czym polega tajemnica pleneru. Oczywiście, padnie odwieczne pytanie: czy artyści inaczej postrzegają świat? Odpowiedź na pewno zaprowadzi Państwa do wielu ciekawych refleksji.

A skoro świat dźwiękiem będziemy malować, to niechaj dopełnieniem pracy pierwszej będzie znakomity reportaż Witolda Nowickiego z roku 1975: "Ściana milczy - pędzel śpiewa". To niezwykła opowieść malarza pokojowego, Antoniego Koguta, o pracy, zamiłowaniach i śpiewie. Wyłania się z reportażu sylwetka rozmiłowanego w pracy człowieka, szanującego ją i ludzi, dla których tę pracę wykonuje. Warto posłuchać dla szczególnej urody myśli pięknie w dźwięku zachowanej.

Od 22:05 do 23:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »