Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 18 czerwca 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Dziś Czesław Niemen i płyta "Enigmatic"

Przełomowy i uznawany za najlepszy, nie tylko w karierze Czesława Niemena, ale i w historii polskiego rocka w ogóle album, o którym napisano już prawie wszystko, od zwyczajnej recenzji po traktaty naukowe. Artysta zaproponował na nim niezwykle oryginalne rozwiązania kompozytorskie, zwłaszcza w głównym utworze "Bema pamięci żałobny rapsod", który wypełnia całą pierwszą stronę płyty, wykorzystując szerokie spektrum środków od chorału po awangardowy rock i jazz, zachowując jednak dużą melodyjność, dzięki czemu album był przystępny w formie dla ceniących jego wcześniejszy dorobek, ale pomógł też zdobyć nowych fanów i zdobywa ich nadal wśród kolejnych pokoleń.

Zaprasza po północy Witold Sułek.

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
Tego wieczoru sięgniemy po wspomnienia z naszego bogatego archiwum.

Najpierw zaprezentujemy archiwalny reportaż Eweliny Rusin- Różyckiej zatytułowany "Skok". To, że od premiery tej audycji upłynęło kilka lat, nie ma znaczenia, bowiem ten tragiczny problem wraca każdego lata. Przypomnimy sobie historię młodego człowieka, który po lekkomyślnym skoku do wody "na główkę", złamał kręgosłup i został na całe życie przykuty do wózka. Ułamki sekund mogą całkowicie zmienić życie, a czasem od razu je zabrać. Warto posłuchać i zapamiętać - na zawsze.

Bohaterką drugiego reportażu jest siostra Dolores - Dorota Zok, która mając 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego w Raciborzu. To, co w jej życiu do tej pory najważniejsze, wydarzyło się w Afryce. Najpierw wśród trędowatych w Angoli, później wśród chorych na AIDS w Republice Południowej Afryki, bo to właśnie tam (statystycznie) jest najwięcej na świecie zarażonych wirusem HIV, tam jest też najwięcej sierot. Afryka fascynuje nas florą i fauną, zaskakuje bezmiarem ludzkiego nieszczęścia. Siostra Dolores wie, jak bardzo można pokochać tych, którzy cierpią. Przypomnimy sobie o tym w pracy Mariana Staszyńskiego "Papieros dla trędowatej", który miał premierę 6 lat temu.

Od 22:05 do 23:00 zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »