Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 28 maja 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI

Dziś Nocna Zmiana Bluesa i płyta „Nocny koncert”...

Grupa Sławomira Wierzcholskiego w koncertowej i pierwszej fonograficznej odsłonie. Dominują jeszcze obce kompozycje, w tym czasie już klasyki gatunku uznanych muzyków (M. Waters, W.Dixon, Leadbelly) będących także wzorami dla całego pokolenia rockmanów, ale mamy też trzy autorskie kompozycje wypadające wyśmienicie na ich tle. Do dwóch z nich tekst napisał doskonale słuchaczom znany, chociażby z Breakoutu Bogdan Loebl, a to, co moim zdaniem przesądza o wyjątkowym, kameralnym, ale nie pozbawionym mocy klimacie całości jest brak perkusji i duża rola skrzypiec, instrumentu rzadkiego w bluesie, a jakże świetnie się w nim sprawdzającego.

Zaprasza do słuchania Witold Sułek.

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
"(Nie)zapomniane maki"
Tego wieczoru wrócimy jeszcze do ważnych wspomnień z historią związanych. W minionym tygodniu słuchaliśmy archiwalnego reportażu Danuty Starzec: "Nawet niebo płakało", nagranego podczas uroczystości pod Monte Cassino. Tym razem sięgniemy po pracę Andrzeja Russaka "(Nie)zapomniane maki" (premiera w roku 2010). Ten z kolei reportaż daje szansę poznania dziejów, których nie jest w stanie tak oddać nawet najlepszy podręcznik. Bo to historia pisana przeżyciami, osobista, a przez to nam bliska, przyswajalna, łatwiej wejść nam w skórę bohatera, niż patrzeć na wszystko z lotu ptaka. Bohaterem reportażu jest Tadeusz Solarczyk, podporucznik 5. Kresowej Dywizji Piechoty II Korpusu generała Władysława Andersa. Podczas zdobywania Monte Cassino został ranny, przewieziono go do szpitala, w którym spotkał Melchiora Wańkowicza. Opowiedział mu o szczegółach i epizodach z walki, a później... odnalazł je w książce pisarza. W naszej audycji fragmenty z pamiętników żołnierza przeczytał Mieczysław Solarczyk, jego syn, a całość dopełniono wieloma ważnymi szczegółami.


"Kąpiel w gongu"
Z drugiej pracy na to spotkanie z Państwem wybranej, dowiemy się, że tam, gdzie łączą się pierwotne dźwięki "alfa" z kosmicznymi "omega", znajduje się przestrzeń wypełniona tonem gongu. Tomasz Czartoryski wraz ze swoim nauczycielem Donem Conreaux chce, by te tony wypełniały całe ogrody. Pasją bohatera reportażu Eweliny Rusin-Różyckiej "Kąpiel w gongu" (premiera w roku 2011) jest improwizacja muzyczna, poprzez którą muzycy z różnych stron świata, różnych wyznań i o różnych poglądach na życie, współtworzą dzieło na rzecz Pokoju na Świecie.


W poniedziałki, środy i piątki od 22:05 do 23:00, a w soboty od 20:00 do północy w kanale Radio Opole 2 (DAB+) zaprasza Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »