Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 21 lutego 2018 roku

0:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI

Dziś w audycji o płycie Marka Grechuty pt. „Droga za widnokres”.

Grechuta, jak mało kto odważnie wkraczał na różne terytoria stylistyczne, pomimo iż w piosence poetyckiej odniósł wielki sukces już na początku i wydawałoby się, że lepiej trzymać się tej drogi. Jednak owa niepokorność i chęć poszukiwań zaowocowała dziełami równie wspaniałymi, czego dowodem prezentowana płyta. Szczególnie zwracam uwagę na mnogość instrumentów perkusyjnych, wprowadzających egzotyczną nutę, a także rozbudowane formy utworów i pewnego rodzaju mantryczność.

Audycja po emisji będzie do odsłuchania w zakładce Białe kruki z czarnych winyli.

Zaprasza Witold Sułek. Do autora można napisać tu: sulekwitek@o2.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Witold Sułek
22:00 STUDIO REPORTAŻU
Andrzej Hamada, nestor opolskich architektów, na brak niezwykłych zdarzeń w swoim barwnym życiu nigdy nie narzekał. Wiele z nich mogłoby być kanwą do scenariuszy nawet sensacyjnych filmów. Zresztą, bohater reportażu Barbary Tyslik, "Nulka za bochenek"(premiera trzy lata temu) otarł się i o bardzo znane z historii wydarzenia, i ich... filmowy, jeszcze bardziej znany ciąg dalszy. Zapewne wielu z Państwa oglądało "Listę Schindlera", warto więc posłuchać opowieści człowieka, który w czasie wojny był jakże blisko scenariusza, pisanego przez samo życie. Warto też dowiedzieć się, którego hitlerowskiego dygnitarza potraktował wyniośle i to z dużej wysokości. Wreszcie warto w skupieniu całego reportażu posłuchać, bo jeśli radio jest teatrem wyobraźni, to lepszego architekta dla niej od Andrzeja Hamady, trudno znaleźć.

"-Armia lwów dowodzona przez barana jest mniej warta od armii baranów, dowodzonej przez lwa" - nie tylko ta myśl pozostaje z nami na dłużej po wysłuchaniu audycji: "Napoleon i Dagmara". Siedem lat temu Dagmara Spolniak opowiedziała mi swoją niezwykłą historię i tak powstał ten reportaż. A to było tak, że po raz pierwszy zobaczyła Napoleona, gdy miała kilka lat. To był film w telewizji. Serce małej kobietki zaczęło bić szybciej. Od tej pory wszystko, co było związane z "małym, wielkim cesarzem", chłonęła z ogromną pasją i radością. Jak to się stało, że po wielu latach miała randkę z "Napoleonem"? Przekonajmy się raz jeszcze, że to życie pisze najciekawsze scenariusze.

Od 22:05 do 23:00 zaprasza do słuchania Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »