Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 17 lutego 2018 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Maria Pomianowska uchwyciła żal, smutek i wyjątkowy wydźwięk polskich pieśni pasyjnych w muzyce etnicznej, uzupełnionej o stare dworskie brzmienie. Album "Stwórco łaskawy" jest więc próbą oddania muzyki i słów sprzed wieków. Dzięki połączeniu polskich ludowych melodii z instrumentarium bliskowschodnim (jak duduk, bębny), historie pasyjne nabierają kształtu i emocjonalnej logiki. Pomianowska ze swoim zespołem przypomina, że historie, o których od wieków śpiewa polska wieś, działy się w dalekim kraju, na terenach arabskich. Przypomina o tym, wplatając do pieśni dźwięki piszczałek i fletów, opierając je na surowych akordach akordeonu, dodając melizmaty do partii fideli i suk. Płyta „Na rozstajnych drogach” otrzymała III nagrodę w konkursie „Fonogram Źródeł” na najciekawszą płytę z muzyką tradycyjną, organizowanym przez Polskie Radio.

23 stycznia tego roku zmarł Hugh Masekela, wybitny trębacz, wokalista i kompozytor z RPA. Był jednym z największych i najważniejszych muzyków afrykańskich. Tanzhausgeiger - to próba rekonstrukcji muzyki z czasów Cesarza Franciszka Józefa i monarchii Austro-Węgierskiej.

Od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie.
Napisz do autorów:
marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
17:00 CAŁY NASZ SPORT
W koreańskim Pjongczang trwają 23. Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W programie podsumujemy start polskich skoczków, którzy na dużym obiekcie zechcą wziąć rewanż za niefartowny start na normalnej skoczni. Przypomnijmy, że tytułu z Soczi broni Kamil Stoch. Będziemy także mówić o pozostałych startach Polaków i wydarzeniach z olimpijskich aren.

Sportowych emocji dostarczą nam również koszykarze Pogoni Prudnik. Relację na żywo ze spotkania przedstawiciela naszego regionu w I lidze z Astorią Bydgoszcz rozpoczniemy od godz. 17:30.

Nie zabraknie też informacji i wyników meczów ligowych z udziałem pozostałych drużyn z Opolszczyzny: ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, Gwardii Opole czy Stali Nysa.

Mówić będziemy również o zbliżającej się Opolskiej Gali Żużla na Lodzie i meczach Orlika Opole z Naprzodem Janów w Polskiej Hokej Lidze.

Na audycję zaprasza od 17:05 do 21:00 Grzegorz Frankowski z zespołem.

Do autorów można pisać tu:
sport@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2018
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »