Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 13 grudnia 2017 roku

0:00 RADIO OPOLE DO ŚWITU
W paśmie nocnym Radia Opole dowiemy się:
  • jakie pojazdy wyjechały na ulice polskich miast w pierwszych godzinach stanu wojennego,
  • jak wygląda szkolny egzamin z piłki nożnej,
  • czy powinniśmy się uczyć patriotyzmu od Kresowian,
  • dlaczego dzieci fascynują rozmowy dziadków,
  • dlaczego w niektórych szkołach bardzo ważna jest rodzinna atmosfera w klasie,
  • dlaczego naukowcy chcą przebić skorupę oceaniczną,
  • dlaczego na Marsie piasek unosi się ponad powierzchnią.
Usłyszymy również fragmenty wybranych audycji minionego dnia, nie zabraknie kalendarium historycznego, lekcji języka niemieckiego oraz wspomnień Kresowian.

Po północy do 6:00 rano zaprasza Adrian Chimiak. Do autora można napisać na adres: adrian.chimiak@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka jesień 2017 - pasmo główne
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
22:00 STUDIO REPORTAŻU
13 grudnia to szczególna kartka w historycznym kalendarzu. W takim dniu nie może zabraknąć wspomnień, związanych z jednym z najtrudniejszych doświadczeń naszego narodu. Z archiwum wybrałem dwie prace, które dojrzałym słuchaczom wiele emocji tamtego czasu odświeżą, a tym młodszym, zaskakującą i ważną wiedzę przyniosą.

W albumie ofiar stanu wojennego, wydanym przez Instytut Pamięci Narodowej, jest sąsiadem księdza Jerzego Popiełuszki. To Bogusław Podborączyński, który zginął 14 marca 1983 roku. Miał wtedy 21 lat. Był pracownikiem Zakładów Urządzeń Przemysłowych w Nysie i działaczem "Solidarności". To przypadek alfabetyczny, że z księdzem Jerzym znaleźli się na tej samej stronie wydawnictwa IPN. Cała reszta dramatycznej historii przypadkiem już nie jest, a wiele podobieństw przynosi. Posłuchajmy opowieści Haliny Zielińskiej z domu Podborączyńskiej, która od kilkudziesięciu lat dba o pamięć o swoim bracie. Reportaż: "Przypadkowy alfabet śmierci", nagrałem w roku 2013.

Edward Muszyński, pseudonim "Wacek", jeden z założycieli strzeleckiej "Solidarności", po latach milczenia postanowił opowiedzieć o wojskowych obozach internowania. Reportaż Adriana Chimiaka (premiera w 2006 roku): "Stan wojenny we mnie", przynosi wiele zaskakujących informacji, które skrótowo można tak przedstawić: kontrwywiad wojskowy, zamach na Papieża na Górze Św. Anny, listy do generała Wojciecha Jaruzelskiego, do prezydentów Ronalda Reagana i Lecha Kaczyńskiego, prośby o odtajnienie akt, dotyczących wojskowych obozów internowania. W reportażu pada wiele pytań i być może na niektóre z nich nigdy nie poznamy dobrej odpowiedzi.

Od 22:05 do 23:00 zaprasza do słuchania Marian Staszyński. Do autora można napisać tu:
marian.staszynski@radio.opole.pl

Zobacz:Ramówka jesień 2017 - pasmo główne
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »