Radio Opole » Obieżyświat » Aktualności » Krzyżowice - na Szlaku Polichromii Brzeskich [Z…
2023-09-09, 07:30 Autor: Barbara Tyslik

Krzyżowice - na Szlaku Polichromii Brzeskich [ZDJĘCIA]

Tadeusz Jurek w zabytkowym kościele filialnym w Krzyżowicach pw. Wniebowstąpienia Pańskiego [fot. Barbara Tyslik]
Tadeusz Jurek w zabytkowym kościele filialnym w Krzyżowicach pw. Wniebowstąpienia Pańskiego [fot. Barbara Tyslik]
„ Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń ”- pod takim hasłem odbywają się tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce.
Np. dziś, w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu – Bierkowicach, m.in. w spichlerzu ze Sławięcic, o godz. 12 – tej, otwarcie wystawy „50. lecie Oddziału Opolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych” i spotkanie z członkami tego stowarzyszenia ( wstęp wolny). Natomiast jutro (10.09), od godz. 11-tej do 13-tej, również w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, w Sanktuarium Św. Jakuba Apostoła w Małujowicach, wyjątkowa atrakcja – zwiedzanie tego unikatowego zabytku, wpisanego na listę pomników historii. O znajdujących się tam średniowiecznych polichromiach, a także o wielu nieznanych turystom wydarzeniach związanych m.in. z ich powstaniem i konserwacją, opowiadał będzie, znany przewodnik turystyczny, dr Tadeusz Jurek, wybitny autorytet i popularyzator małujowickich skarbów, autor wielu publikacji. M.in. dwóch doskonałych przewodników o zabytkowym kościele w Małujowicach.
Słuchaczom, którzy jutro pojadą do Małujowic polecamy – np. w drodze powrotnej – odwiedzić jeszcze Krzyżowice, o których teraz opowie dr Tadeusz Jurek.

Zobacz także

2023-12-23, godz. 07:30 Macedonia Północna czeka na turystów [ZDJĘCIA] Dziś odwiedzimy kraj w południowo – wschodniej Europie, położony na środku Półwyspu Bałkańskiego, graniczący z Albanią, Grecją, Bułgarią, Serbią… » więcej 2023-12-16, godz. 07:30 Na Długocie - głazy pamięci [ZDJĘCIA] 18 listopada, na Długocie, jednym ze szczytów Korony Gór Opawskich, w Lesie Prudnickim, pomiędzy wioskami Dębowiec i Wieszczyna, gdzie prowadzi Główny Szlak… » więcej 2023-12-09, godz. 07:30 Z plecakiem po Azji i nie tylko... [ZDJĘCIA] W Opolu, turyści odwiedzający bibliotekę „ na Rondzie” chwalą aktywność kierownictwa placówki za organizację bardzo ciekawych spotkań podróżniczych… » więcej 2023-12-02, godz. 07:30 Wśród czarnocińskich buczyn... [ZDJĘCIA] Nie zważając, że w tym roku nieco wcześniej jesień zderza się z zimą, w magazynie Obieżyświat będzie kolorowo; ostatnie uroki jesieni wyczaruje swoją… » więcej 2023-11-25, godz. 07:30 Pieszo wokół Czarnocina [ZDJĘCIA] W oczekiwaniu na sprzyjającą pogodę umożliwiającą piesze wędrówki, wspólnie z Beatą Wielgosik, główną specjalistką do spraw ochrony przyrody w Zespole… » więcej 2023-11-18, godz. 07:30 Magiczna Suwalszczyzna... [ZDJĘCIA] W radiową podróż bez biletu dziś podążymy na północno – wschodnie krańce Polski, bo odwiedzimy najdalej położony na północy magiczny zakątek, zwany… » więcej 2023-11-04, godz. 07:30 Grand Zimbabwe - ślady tajemniczej cywilizacji [ZDJĘCIA] Informacjami o ciekawych spotkaniach podróżniczych rozpoczynamy dzisiejszy magazyn. Najpierw o propozycjach brzeskiej „Kafejki pod globusem”: 8 listopada… » więcej 2023-10-28, godz. 07:30 W Zimbabwe – widok na świat [ZDJĘCIA] Spragnionych dalekich wojaży i słońca również, pragniemy dziś uradować wizytą m.in. w jednym z najbardziej widowiskowym miejscu na świecie, zaliczanym… » więcej 2023-10-21, godz. 07:30 Z Trampem na bieszczadzkich szlakach... [ZDJĘCIA] W ubiegłym tygodniu Andrzej Kubiczek, prezes koła Tramp, działającego w Oddziale Regionalnym PTTK Śląska Opolskiego oraz Helena Kubiczek, pełniąca w tym… » więcej 2023-10-14, godz. 07:30 Tramp od kuchni [ ZDJĘCIA] W dzisiejszym wydaniu magazynu Obieżyświat, zatytułowanym „Tramp od kuchni”, o gotowaniu – nawet posiłków turystycznych – mowy nie będzie, lecz o… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »