Radio Opole » Patronaty - polecamy
2014-01-09, 09:15 Autor: Radio Opole

„Rok Szkoły w Ruchu” - dzień prostego kręgosłupa

Ideału bezbolesnego kręgosłupa najprawdopodobniej nigdy się nie osiągnie, ale już od najmłodszych lat warto zadbać o to, by niepotrzebnie nie przyspieszać jego uszkodzeń. W ramach programu „Rok Szkoły w Ruchu” Kuratorium Oświaty w Opolu 10 stycznia ogłosiło "Wojewódzkim dniem prostego kręgosłupa". Celem akcji jest, by proponowana aktywność ruchowa stała się stałym elementem dbałości o zdrowie.

Poniżej zamieszczamy przykładowe ćwiczenia na kręgosłup, a także rady, jak zapewnić mu możliwie bezbolesne funkcjonowanie na co dzień. Odsyłamy również rodziców dzieci do skorzystania z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez organizatora akcji.

Zobacz także:

Organizatorem przedsięwzięcia jest Kuratorium Oświaty w Opolu. Radio Opole patronuje akcji.

Przeczytaj i posłuchaj także: Do prostowania kręgosłupa wystąp

Ćwiczenia na kręgosłup - przykłady

Ćwiczenie 1

Jest to ćwiczenie na kręgosłup szyjny. Zaczynamy od położenia się na plecach zaplecenia palców obu rąk za głową. Następnie przedramiona układamy po bokach głowy. Teraz już najważniejsza część ćwiczenia - próbując pokonać opór rąk, odginamy głowę do tyłu. Potem robimy chwilę przerwy i powtarzamy ćwiczenie jeszcze 5 razy.

Ćwiczenie 2

Kolejne ćwiczenie na kręgosłup szyjny. Siadamy z wyprostowaną głową i kładziemy prawą rękę ponad głową. Następnie chwytamy nią głowę w okolicy lewego ucha i pociągamy delikatnie głowę w dół w stronę prawego barku. Bierzemy głęboki wdech i przytrzymujemy głowę w tej pozycji przez 5 sekund, a następnie wracamy do pozycji wejściowej i robimy chwilę przerwy. Potem powtarzamy to ćwiczeni w drugą stronę i tak 5 razy.

Ćwiczenie 3

To ćwiczenie jest ćwiczeniem na kręgosłup piersiowy. Zaczynamy od przybrania pozycji klęczącej i opieramy cały ciężar ciała na łokciach. Następnie wykonujemy wdech, wyginając przy tym plecy w tzw. "koci grzbiet". Potem wykonując wydech wyginamy kręgosłup w dół, robiąc tzw. „łódkę". I tak ćwiczenie powtarzamy 10 razy.

Ćwiczenie 4

Krótkie i proste ćwiczenie na kręgosłup piersiowy. Kładziemy się na brzuchu, ręce układamy wzdłuż tułowia, a następnie unosimy barki w górę. Wytrzymujemy przez 10 sekund, po czym wracamy do pozycji wejściowej. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.

Ćwiczenie 5

To ćwiczenie na kręgosłup lędźwiowy wzmocni twoje mięśnie grzbietu i brzucha. Ćwiczenie wykonujemy w pozycji stojącej. Ustawiamy się prosto, stopy rozstawiamy na szerokość barków, a ręce opieramy w okolicy krzyżowej. Palce układamy tak, aby były skierowane ku tyłowi, kciuki zaś do przodu. Następnie nabieramy kilka wdechów, a potem wyginamy tułów do tyłu jak najdalej, podpierając lędźwia rękami. Staramy się cały czas trzymać kolana prosto i ich nie uginać. Przez 10 sekund wytrzymujemy w tej pozycji, a następnie się prostujemy. Całe to ćwiczenie na kręgosłup lędźwiowy wykonujemy 5 razy.

Ćwiczenie 6

Wysuwanie podbródka – bardzo proste ćwiczenie na kręgosłup szyjny, idealne do wykonywania nawet w pracy. Siadamy gdziekolwiek z wyprostowaną głową. Następnie na przemian wysuwamy i cofamy podbródek. Powtarzamy ćwiczenia 10 razy.

Ćwiczenie 7

Skręty głowy na leżąco – kolejne ćwiczenie na kręgosłup szyjny. Kładziemy się na podłodze, ręce układamy wzdłuż tułowia. Teraz wykonujemy skręty głowy z kierunku barku, raz jednego raz drugiego, z tym, że po każdym skręcie odczekujemy 5 sekund, a potem wykonujemy go w drugą stronę. Ćwiczenie powtarzamy10 razy.

Ćwiczenie 8

Ściąganie łopatek – proste ćwiczenie na kręgosłup piersiowy, które można wykonywać w pracy. Siadamy prosto, a następnie ściągamy łopatki ze sobą, poprzez splecenie rąk za plecami i odgięciem głowy do tyłu. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy.

Ćwiczenie 9

Skręty barków – kolejne ćwiczenie na kręgosłup piersiowy. Kładziemy się na brzuchu, a następnie unosimy cały tułów na prostych rękach, a następnie na przemian skręcamy barki. Ćwiczenie wykonuj przez 2 minuty.

Ćwiczenie 10

Zgięcie – ćwiczenie na kręgosłup lędźwiowy. Kładziemy się na plecach i rozkładamy ręce na boki. Następnie obie nogi zginamy w kolanach i unosimy je do góry, a następnie przekładamy je z jednej strony na drugą, dotykając kolanami podłoża. Na każdej stronie wytrzymujemy 7 sekund. Ćwiczenie powtarzamy przez 3 minuty.

Ćwiczenie 11

Przekładanie nóg na leżąco – kolejne ćwiczenie na kręgosłup lędźwiowy. Tak jak w poprzednim ćwiczeniu kładziemy się na podłodze z rękami rozłożonymi na boki. Następnie wyprostowaną nogę unosimy jak najwyżej do góry, a potem przenosimy ją nad drugą nogę i kładziemy stroną wewnętrzną na podłodze. Wytrzymujemy tak 7 sekund, a następnie powtarzamy ćwiczenie na drugiej nodze. Całość ćwiczenia powtarzamy 10 razy na każdą z nóg.

Ćwiczenie 12

Głowa do kolan - i jeszcze jedno ćwiczenie na kręgosłup. Kładziemy się płasko na plecach i zginamy jedną z nóg, a drugą unosimy jakieś 30 cm nad podłożem. Następnie chwytamy zgiętą nogę z pobliżu kolana oraz zginamy głowę tak, aby dotknąć czołem do kolana. Wytrzymujemy przez 10 sekund, a następnie powtarzamy ćwiczenie na drugą nogę. Na każdą z nóg ćwiczenie wykonaj 10 razy.

Patronaty - polecamy

2024-11-04, godz. 09:21 Riffem w raka! Koncert dla Jacka Kasprzyka już we wtorek w NCPP Radny Opola, ale też społecznik i gitarzysta Złych Psów od ponad roku walczy z rakiem trzustki. Szansą na życie jest skomplikowana operacja, której podjęli… » więcej 2024-10-31, godz. 14:44 Kwesta na rzecz renowacji nagrobków na zabytkowym cmentarzu w Opolu Społeczny komitet na rzecz renowacji nagrobków na zabytkowym cmentarzu przy ul. Wrocławskiej w Opolu zaprasza 1 listopada na kwestę na rzecz renowacji znajdujących… » więcej 2024-10-30, godz. 20:01 Listopad w MBP w Opolu pełen wydarzeń. Rusza 22. Opolska Jesień Literacka Od 4 do 26 listopada potrwa 22. Opolska Jesień Literacka. Szykowanych jest 11 wydarzeń będących okazją, aby dowiedzieć się, co ciekawego w ostatnim czasie… » więcej 2024-10-30, godz. 09:18 Colloquium Opole 2024 o zbiorowej pamięci i sposobach jej kształtowania “Pamięć zbiorowa i sposoby jej kształtowania z polsko-czesko-niemieckiej perspektywy” - pod takim tytułem już w najbliższy wtorek (05.11) rozpocznie… » więcej 2024-10-29, godz. 18:28 Zobacz, co WBP w Opolu planuje w listopadzie Długie jesienne wieczory przed nami. Po inspiracje, jak je spędzić być może posłużą propozycje Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. W programie… » więcej 2024-10-29, godz. 09:28 Konkurs plastyczny “Pejzaże Miejsc” „Wymarzony ogród” - to motyw przewodni III Regionalnego Konkursu Plastycznego 'Pejzaże miejsc'. Do udziału w nim zaprasza opolski „Plastyczniak”. Konkurs… » więcej 2024-10-28, godz. 17:24 Papier - jak z niego korzystać ekologicznie? O tym podczas wydarzeń w ramach "Rezapisu" Performance, cztery warsztaty i cztery wystawy - tak w skrócie wygląda program wydarzeń, które odbędą się w ramach 'Rezapis jako ocalenie'. Wszystko zacznie… » więcej 2024-10-28, godz. 09:01 Higiena cyfrowa, korzyści i niebezpieczeństwa płynące z przebywania w przestrzeni online na Opolskim Tygodniu Kari… “Kariera a cyfrowy świat” pod takim hasłem w najbliższą środę (30.10) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu odbędzie się finał Opolskiego Tygodnia… » więcej 2024-10-25, godz. 14:45 "Wiesław Dymny. Pięć i pół bladego Józka", czyli wydarzenie jesieni w GSW 'Wiesław Dymny. Pięć i pół bladego Józka' to tytuł nowej wystawy, którą do 24 listopada będzie można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu… » więcej 2024-10-25, godz. 09:10 Gala 20. Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej pełna dobrej energii Spotkanie z Ewą Chotomską, oprowadzanie po wystawie poświęconej Wandzie Chotomskiej, a do tego koncert zespołu Lemoniada - to wszystko uświetni galę 20… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »