Radio Opole » Patronaty - polecamy
2019-10-08, 20:01 Autor: Agnieszka Lubczańska

Za życia autora sztuki tej nie chciał wystawić żaden austriacki teatr. „Prezydentki” w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Plakat spektaklu "Prezydentki"
Plakat spektaklu "Prezydentki"
Był nałogowym alkoholikiem, o którym mówiono, że pisze swe sztuki jedynie późno w nocy, słuchając głośnej muzyki – kontrowersyjny austriacki dramatopisarz Werner Schwab jest autorem sztuki „Prezydentki”. Spektakl w reżyserii Giovanniego Castellanosa od piątku (11.10) w repertuarze Teatru im. Jana Kochanowskiego! W rolach głównych: Arleta Los-Pławszewska, Grażyna Misiorowska i Judyta Paradzińska. Gościnnie wystąpi Gilles Chamboraire. Kolejne najbliższe spektakle: 12 i 13 października oraz 3, 9 i 10 listopada.
Werner Schwab to, obok Elfriede Jelinek, jeden z najbardziej kultowych austriackich dramatopisarzy XX wieku. Jego twórczość przełamywała tabu i konwenanse europejskiego mieszczaństwa. Pisał o najbardziej obrzydliwych aspekty życia, ujawniał najwstydliwsze ludzkie słabości. Nic więc dziwnego, że jego twórczość i sama osoba budziły skrajne uczucia… Zmarł w 1994 roku z powodu przedawkowania alkoholu.

Bohaterkami „Prezydentek” są trzy stare kobiety: Ema, Greta oraz Maryjka. Rzecz dzieje się w kuchni jednej z bohaterek dramatu - Erny. Bieda, wulgarny język, drobnomieszczańska rutyna, pełne zawiści relacje, okrucieństwo, a do tego samotność zawieszona pomiędzy brudną rzeczywistością a kolorowym ekranem telewizora. „Dramat austriackiego dramatopisarza przybliża nam nędzę współczesnego świata. Nie tę materialną, a mentalną, duchową” – czytamy na stronie teatru.

Światowa prapremiera „Prezydentek” odbyła się w 1990 roku na eksperymentalnej scenie wiedeńskiego teatru Künstlerhaus. Polska premiera miała miejsce w 1997 roku w Olsztynie. Reżyserem był Tomasz Dudkiewicz. Rzecz na swój warsztat wziął później m.in. Krystian Lupa z ekipą Teatru Polskiego we Wrocławiu. Widzowie być może mają jeszcze w pamięci znakomite role Bożeny Baranowskiej, Haliny Rasiakówny i Ewy Skibińskiej…

Jak wypadnie opolski spektakl? Będzie okazja przekonania się już w najbliższy piątek (11.10) na Małej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Kolejne przedstawienia tej sztuki: 12 i 13 października oraz 3, 9 i 10 listopada.

Reżyserem przedstawienia jest Giovanny Castellanos, który opolskiej publiczności dał się poznać 2 lata temu reżyserując "Moralności Pani Dulskiej". W spektaklu zobaczymy: Arletę Los-Pławszewską, dawno nie widzianą na deskach opolskiego dramatu - Grażynę Misiorowska oraz Judytę Paradzińską. Gościnnie wystąpi Gilles Chamboraire.

Więcej tu: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Patronaty - polecamy

2020-02-21, godz. 12:21 Radio Opole po raz ostatni w tym roku rusza do Zieleńca – sprawdź, co szykujemy! Na Opolszczyźnie trwają ferie zimowe. W związku z powyższym, Radio Opole - jak co roku - zachęca, by założyć narty i ruszyć na pobliskie stoki. » więcej 2020-02-20, godz. 12:09 Opolska Gala Wojewódzka Szlachetnej Paczki już w sobotę! Przyszedł czas na podsumowanie XIX edycji Szlachetnej Paczki w województwie opolskim. Z tej okazji, już w najbliższą sobotę (22.02) w sali Orła Białego w Opolskim… » więcej 2020-02-18, godz. 15:34 Przed nami kolejna edycja Family Cup w Zieleńcu – poznaj szczegóły! Już w najbliższą niedzielę (23.02) zostaną po raz kolejny rozegrane Amatorskie Mistrzostwa Województwa Opolskiego w Narciarstwie Zjazdowym i Snowboardzie. Tegoroczne… » więcej 2020-02-18, godz. 11:39 Noworoczne spotkanie dla dzieci i rodzin zastępczych z terenu powiatu opolskiego Dzieci przebywające w rodzinnej pieczy zastępczej oraz ich opiekunowie z powiatu opolskiego spotkają się w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora w ramach promocji kultury… » więcej 2020-02-17, godz. 14:39 „Środa z Profilaktyką” w opolskim NFZ – sprawdź, co oddział szykuje w tym tygodniu! Dyrekcja Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zaprasza na kolejną „Środę z Profilaktyką”. Tym razem cały dzień zostanie poświęcony walce z depresją. » więcej 2020-02-17, godz. 14:15 Sinfonia Iuventus w Opolu! Niezwykły koncert w Filharmonii Sinfonia Iuventus to młoda orkiestra, która powstała zaledwie 10 lat temu, a obecnie koncertuje z najwybitniejszymi dyrygentami i solistami. Patronat objął nad… » więcej 2020-02-17, godz. 14:06 Gala „Opolska Kobieta Sukcesu 2020” już w sobotę – poznaj szczegóły! Przed nami pierwsza gala rozdania statuetek Opolskim Kobietom Sukcesu. Głównym celem wydarzenia jest uhonorowanie sukcesów kobiet działających na terenie województwa… » więcej 2020-02-13, godz. 12:14 Trwa X Ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i… Już po raz 10. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje konkurs plastyczny skierowany do dzieci z terenów wiejskich. Jest to jedno z działań prewencyjnych… » więcej 2020-02-12, godz. 15:35 Dni Otwartych Drzwi w WIORiN w Opolu – poznaj szczegóły i przyjdź! W grudniu 2018 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin. » więcej 2020-02-10, godz. 16:18 Ekipa z Opolszczyzny weźmie udział w międzynarodowym konkursie kulinarnym w Stuttgarcie! Kawior owocowy czy spaghetti z herbaty nie jest dla nich problemem, gotowanie i dekorowanie potraw jest ich pasją, a za sztukę carvingu zdobywają laury w kulinarnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »