Radio Opole » Patronaty - polecamy
2019-04-24, 17:38 Autor: Agnieszka Lubczańska

Lubecko zaprasza na pielgrzymkę rolników, konkurs orki zabytkowymi traktorami i rodzinne świętowanie

Lubecko zaprasza na pielgrzymkę rolników, konkurs orki zabytkowymi traktorami i rodzinne świętowanie [fot. przesłane przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lubecko]
Lubecko zaprasza na pielgrzymkę rolników, konkurs orki zabytkowymi traktorami i rodzinne świętowanie [fot. przesłane przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lubecko]
W pierwszy weekend maja (4-5.05) w Lubecku odbędzie się III Ogólnopolski Konkurs Orki Zabytkowymi Traktorami. Konkurs jest częścią XXIII Regionalnej Pielgrzymki Rolników do Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej w Lubecku z okazji święta św. Izydora Oracza, patrona rolników. Wydarzenie ma na celu integrację okolicznej ludności oraz pielęgnowanie tradycji wsi, w szczególności pokazanie zasad wykonywania prac rolnych, tradycyjnego ubioru wiejskiego i zabytkowego sprzętu rolniczego. Szczegóły programu zamieszczamy poniżej. Dodajmy, że Lubecko to wieś w województwie śląskim, w gminie Kochanowice, w powiecie lublinieckim.

Lubecko zaprasza na pielgrzymkę rolników, konkurs orki zabytkowymi traktorami i rodzinne świętowanie [fot. przesłane przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lubecko]Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej z cudownym medalionem znalezionym 300 lat temu w gnoju podczas prac rolnych oraz z odkrytymi w roku 2009 r. średniowiecznymi freskami, które dla historyków są czymś wyjątkowym na skalę całego kraju, odbywa się już po raz 23. Rolnicy przybywają na nią z całego powiatu lublinieckiego oraz z powiatów ościennych wraz z przedstawicielami władz.


Ogólnopolski Konkurs Orki Zabytkowymi Traktorami towarzyszy pielgrzymce rolników po raz trzeci. W tym roku zgłoszono do niego ok. 50 zabytkowych traktorów pochodzących z lat 1937-1967. Na miejscu będzie można dokładnie zapoznać się z budową i działaniem zabytkowych maszyn oraz wziąć udział w konkursach. Nie zabraknie także pokazów związanych z dawną pracą na roli, m.in. młócenie zboża przy pomocy kieratu oraz zabaw dla dzieci związanych z rolnictwem. Podczas części rozrywkowej odbędą się występy zespołów śpiewaczych z okolicznych miejscowości, występ Orkiestry Dętej ze Strzebinia pod batutą Sławomira Krysia. zabawa taneczna z zespołem SAMI SWOI z Olesna, występ artystyczny Jacka i Jolanty Kierok.


Będzie też okazja odwiedzenia Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej, w którym można obejrzeć zabytkowe freski, cudowny medalion Matki Boskiej Lubeckiej, a także nawiedzić grób Franciszki Ciemienga miejscowej charyzmatyczki, która zmarła w opinii świętości.


Organizatorem wydarzeń jest Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lubecko przy współudziale partnerów. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.


Program:
Sobota 4 maja

10:00 Msza św. w Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej w Lubecku w intencji Rolników.
12:00 Uczestnicy mszy św. przejdą w barwnym korowodzie prowadzonym przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą – Kochanowicki Young Band wraz z paradą zabytkowych traktorów na miejsce imprezy Rodzinnego Świętowania Lubecko ul. Lipska 15.
13:00-15:00 Występy artystyczne dzieci Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubecku, zaproszonych zespołów artystycznych „Kochciczanki” z Kochcic i Galindia z Piasku, Prezentacja obrazów Stowarzyszenia „Barwy Śląska” z Rudy Śląskiej.
15:00 III Ogólnopolski Konkurs Orki Zabytkowymi Traktorami.
17:00 Występ Orkiestry Dętej ze Strzebinia pod batutą Sławomira Krysia
18:00 Prezentacja książki „Franciszka Ciemienga z Kanusa – Wspomnienie" autorstwa Małgorzaty i Piotra Grabolusa w Domu Katechetycznym w Lubecku.
19:30 Ogłoszenie wyników III Ogólnopolskiego Konkursu Orki Zabytkowymi Traktorami.
21:00 Zabawa taneczna z zespołem „SAMI SWOI” z Olesna
1:00 Zakończenie

Niedziela 5 maja

11:30 Uroczysta msza św. odpustowa ku czci św. Józefa Robotnika w Glinicy,
12:00 Parada uczestników zabytkowymi traktorami z Lubecka wyruszy z miejsca imprezy przy ul. Lipskiej 15 w Lubecku do kościoła filialnego Rzymskokatolickiego pw. św. Józefa Robotnika w Glinicy przy ul. Bocznej 13. Następnie odwiedzą Starą zabytkową Gorzelnię w Kochcicach, gdzie pod czujnym okiem pana przewodnika zwiedzą obiekt z ciekawą historią. Kolejnym punktem wycieczki będzie Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach i z powrotem do Lubecka na miejsce imprezy przy ul. Lipskiej 15.
Trasa przejazdu: Lubecko ul. Lipska, ul. Glinicka; Glinica ul. Lubecka, ul. Boczna, ul. Tartaczna; Kochcice ul. Ogrodowa, ul. Zamkowa, ul. Kochanowicka; Lubecko ul. Główna, ul. Lipska.
14:00 Konkursy: rzut guminiokiem, rzut nudelkulą, bieg w worku,
15:00 Pokazy pracy zabytkowych maszyn rolniczych: młócenie zboża przy pomocy kieratu.
16:00 Pokaz ratownictwa poszukiwawczego przy pomocy psów ratowniczych w wykonaniu OSP w Solarni.
17:00 Występ artystyczny Jacka i Jolanty Kierok.
19:00 Zabawa taneczna prowadzona przez DJ.
23:00 Zakończenie imprezy

Patronaty - polecamy

2020-06-05, godz. 09:23 Finał XII Ogólnopolskiego Konkursu na Projekt Historyczny "Póki nie jest za późno" - transmisja już dziś w samo połudn… Dziś (05.06) o godz. 12.00 na profilu facebookowym Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych transmitowana będzie relacja z Finału XII Ogólnopolskiego Konkursu na Projekt… » więcej 2020-06-02, godz. 15:18 Opolski Samochodowy Puchar Rajdowy - I runda już w sobotę Już w najbliższą sobotę (06.06) wystartuje pierwsza runda nowego cyklu Opolskiego Samochodowego Pucharu Rajdowego. Impreza - po latach absencji i falstarcie spowodowanym… » więcej 2020-06-01, godz. 16:02 Darmowa Wakacyjna Szkółka Tenisowa – zapisz swoje dziecko! Centrum Tenisowe OpolTenis zaprasza wszystkie dzieci w wieku 5-18 lat do udziału w zajęciach szkółki tenisowej podczas wakacji. Zajęcia w Darmowej Wakacyjnej Szkółce… » więcej 2020-06-01, godz. 14:25 Wystawa Łukasza Prus-Niewiadomskiego w GSW Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu po kilku tygodniach przerwy wraca z wystawami dostępnymi w salach GSW. Od dziś (01.06) do 28 czerwca można oglądać wystawę… » więcej 2020-06-01, godz. 13:24 „Bedeker miejsc nieznanych” - weź udział w tworzeniu nietypowego przewodnika Do wspólnego tworzenia przewodnika po mało uczęszczanych i mało znanych atrakcjach regionu, zachęca Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej. To propozycja dla… » więcej 2020-05-29, godz. 15:33 Ten Cukier nie szkodzi, a dodaje energii - zapraszamy, by skosztować! 18 czerwca duet wystąpi w Studiu M im. SBB - zobacz… Prezentują oryginalne podejście do rapu. Przełamują formę typowego brzmienia hip-hopowego, łącząc elektronikę, rock, jazz i techno. Duet Cukier, bo o nim mowa… » więcej 2020-05-27, godz. 14:23 Antywirusowe maski oczami studentów Wydziału Sztuki UO - obejrzyj wystawę Przygotowanie własnej interpretacji antywirusowej maski - to zadanie, którego podjęli się studenci ll roku Edukacji Artystycznej Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2020-05-27, godz. 12:30 Warto zarezerwować w najbliższą niedzielę teatralną godzinę na spektakl "Coś pomiędzy" W najbliższą niedzielę (31.05) Teatr im. Jana Kochanowskiego zaprezentuje kolejny spektakl ze swojego repertuaru. Tym razem będzie to “Coś pomiędzy” w reżyserii… » więcej 2020-05-27, godz. 11:02 „Zachowaj Zdrowy Dystans” - pozytywna kampania Centrum Handlowego Turawa Park „Nasze podejście jest znacznie ważniejsze, niż samo to, co się nam w życiu przytrafia. Dlatego każdego dnia łap pozytywne chwile!” - z taką tezą wychodzą twórcy… » więcej 2020-05-25, godz. 12:49 X Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci rozstrzygnięty – poznaj szczegóły! [ZDJĘCIA] Już po raz 10. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zorganizowała konkurs plastyczny skierowany do dzieci z terenów wiejskich. Jest to jedno z działań prewencyjnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »