Radio Opole » Patronaty - polecamy
2019-04-24, 17:38 Autor: Agnieszka Lubczańska

Lubecko zaprasza na pielgrzymkę rolników, konkurs orki zabytkowymi traktorami i rodzinne świętowanie

Lubecko zaprasza na pielgrzymkę rolników, konkurs orki zabytkowymi traktorami i rodzinne świętowanie [fot. przesłane przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lubecko]
Lubecko zaprasza na pielgrzymkę rolników, konkurs orki zabytkowymi traktorami i rodzinne świętowanie [fot. przesłane przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lubecko]
W pierwszy weekend maja (4-5.05) w Lubecku odbędzie się III Ogólnopolski Konkurs Orki Zabytkowymi Traktorami. Konkurs jest częścią XXIII Regionalnej Pielgrzymki Rolników do Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej w Lubecku z okazji święta św. Izydora Oracza, patrona rolników. Wydarzenie ma na celu integrację okolicznej ludności oraz pielęgnowanie tradycji wsi, w szczególności pokazanie zasad wykonywania prac rolnych, tradycyjnego ubioru wiejskiego i zabytkowego sprzętu rolniczego. Szczegóły programu zamieszczamy poniżej. Dodajmy, że Lubecko to wieś w województwie śląskim, w gminie Kochanowice, w powiecie lublinieckim.

Lubecko zaprasza na pielgrzymkę rolników, konkurs orki zabytkowymi traktorami i rodzinne świętowanie [fot. przesłane przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lubecko]Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej z cudownym medalionem znalezionym 300 lat temu w gnoju podczas prac rolnych oraz z odkrytymi w roku 2009 r. średniowiecznymi freskami, które dla historyków są czymś wyjątkowym na skalę całego kraju, odbywa się już po raz 23. Rolnicy przybywają na nią z całego powiatu lublinieckiego oraz z powiatów ościennych wraz z przedstawicielami władz.


Ogólnopolski Konkurs Orki Zabytkowymi Traktorami towarzyszy pielgrzymce rolników po raz trzeci. W tym roku zgłoszono do niego ok. 50 zabytkowych traktorów pochodzących z lat 1937-1967. Na miejscu będzie można dokładnie zapoznać się z budową i działaniem zabytkowych maszyn oraz wziąć udział w konkursach. Nie zabraknie także pokazów związanych z dawną pracą na roli, m.in. młócenie zboża przy pomocy kieratu oraz zabaw dla dzieci związanych z rolnictwem. Podczas części rozrywkowej odbędą się występy zespołów śpiewaczych z okolicznych miejscowości, występ Orkiestry Dętej ze Strzebinia pod batutą Sławomira Krysia. zabawa taneczna z zespołem SAMI SWOI z Olesna, występ artystyczny Jacka i Jolanty Kierok.


Będzie też okazja odwiedzenia Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej, w którym można obejrzeć zabytkowe freski, cudowny medalion Matki Boskiej Lubeckiej, a także nawiedzić grób Franciszki Ciemienga miejscowej charyzmatyczki, która zmarła w opinii świętości.


Organizatorem wydarzeń jest Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lubecko przy współudziale partnerów. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.


Program:
Sobota 4 maja

10:00 Msza św. w Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej w Lubecku w intencji Rolników.
12:00 Uczestnicy mszy św. przejdą w barwnym korowodzie prowadzonym przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą – Kochanowicki Young Band wraz z paradą zabytkowych traktorów na miejsce imprezy Rodzinnego Świętowania Lubecko ul. Lipska 15.
13:00-15:00 Występy artystyczne dzieci Publicznej Szkoły Podstawowej w Lubecku, zaproszonych zespołów artystycznych „Kochciczanki” z Kochcic i Galindia z Piasku, Prezentacja obrazów Stowarzyszenia „Barwy Śląska” z Rudy Śląskiej.
15:00 III Ogólnopolski Konkurs Orki Zabytkowymi Traktorami.
17:00 Występ Orkiestry Dętej ze Strzebinia pod batutą Sławomira Krysia
18:00 Prezentacja książki „Franciszka Ciemienga z Kanusa – Wspomnienie" autorstwa Małgorzaty i Piotra Grabolusa w Domu Katechetycznym w Lubecku.
19:30 Ogłoszenie wyników III Ogólnopolskiego Konkursu Orki Zabytkowymi Traktorami.
21:00 Zabawa taneczna z zespołem „SAMI SWOI” z Olesna
1:00 Zakończenie

Niedziela 5 maja

11:30 Uroczysta msza św. odpustowa ku czci św. Józefa Robotnika w Glinicy,
12:00 Parada uczestników zabytkowymi traktorami z Lubecka wyruszy z miejsca imprezy przy ul. Lipskiej 15 w Lubecku do kościoła filialnego Rzymskokatolickiego pw. św. Józefa Robotnika w Glinicy przy ul. Bocznej 13. Następnie odwiedzą Starą zabytkową Gorzelnię w Kochcicach, gdzie pod czujnym okiem pana przewodnika zwiedzą obiekt z ciekawą historią. Kolejnym punktem wycieczki będzie Pałac Ludwika Karola von Ballestrema w Kochcicach i z powrotem do Lubecka na miejsce imprezy przy ul. Lipskiej 15.
Trasa przejazdu: Lubecko ul. Lipska, ul. Glinicka; Glinica ul. Lubecka, ul. Boczna, ul. Tartaczna; Kochcice ul. Ogrodowa, ul. Zamkowa, ul. Kochanowicka; Lubecko ul. Główna, ul. Lipska.
14:00 Konkursy: rzut guminiokiem, rzut nudelkulą, bieg w worku,
15:00 Pokazy pracy zabytkowych maszyn rolniczych: młócenie zboża przy pomocy kieratu.
16:00 Pokaz ratownictwa poszukiwawczego przy pomocy psów ratowniczych w wykonaniu OSP w Solarni.
17:00 Występ artystyczny Jacka i Jolanty Kierok.
19:00 Zabawa taneczna prowadzona przez DJ.
23:00 Zakończenie imprezy

Patronaty - polecamy

2019-05-21, godz. 15:38 Targi Książki nad Odrą od środy w Kędzierzynie-Koźlu - zobacz, co w programie! Katarzyna Dowbor, Ewa Kassala, Iwona Guzowska, Szymon Hołownia, Marek Szołtysek, Natalia Usenko, Jakub Ćwiek i Krzysztof Skiba - to niektórzy z gości III Targ ... » więcej 2019-05-21, godz. 14:00 Lego roboty znów staną do walki. IV turniej Opolskiej Ligi Robotów w środę w CWK Trwa V sezon Opolskiej Ligi Robotów. W jego ramach w środę (22.05) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu rozegrane zostaną zawody. Konkurencje rozpoczn ... » więcej 2019-05-21, godz. 13:32 Zbliża się 37. rocznica powstania ośrodka MONAR w Zbicku – obchody już w sobotę! Stowarzyszenie MONAR Ośrodek Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień w Zbicku w dniach 25-26.05.2019 r. obchodzi 37. rocznicę powstania. Z tej okazji Sto ... » więcej 2019-05-21, godz. 11:47 Mamy z dziećmi zaprasza w niedzielę JuraPark w Krasiejowie Na wspólne świętowanie Dnia Matki zaprasza w niedzielę (26.05) JuraPark w Krasiejowie. W programie występy solowe podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Promoc ... » więcej 2019-05-21, godz. 10:09 Piknik wSPAniałych Mam już w sobotę – jeszcze dziś (21.05) można się bezpłatnie zapisać! Fundacja im. Julki Bonk „Walcz o mnie” zaprasza wszystkie mamy i opiekunki dzieci niepełnosprawnych na piknik wSPAniałych Mam. Organizatorzy zdają sobie spraw ... » więcej 2019-05-21, godz. 09:30 XXIV Opolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich Tułowice 2019 już w sobotę – poznaj szczegóły! Przed nami kolejny festiwal dla solistów i zespołów muzyki myśliwskiej, gdzie grane są sygnały myśliwskie towarzyszące polowaniom. Konkurs jest przeznaczony d ... » więcej 2019-05-20, godz. 17:25 Marzysz o zwolnieniu tempa, chwili spokoju? Przyjdź na targi "W stronę Słońca" i wybierz coś dla siebie! Już w najbliższy piątek (24.05) ruszają 19. Międzynarodowe Targi Turystyki 'W Stronę Słońca'. Do niedzieli (26.05) w samym centrum Opola około 70 wystawców za ... » więcej 2019-05-20, godz. 15:28 Maciej Lipina z koncertem w Studiu M im. SBB - bilety już wkrótce! Odtwórca głównej roli Ryśka Riedla w spektaklu „Skazany na bluesa” w Teatrze Śląskim w Katowicach - Maciej Lipina w czwartek 30 maja wystąpi w Studiu M im. SB ... » więcej 2019-05-20, godz. 14:30 „Aktywność Łączy Pokolenia” – piknik rekreacyjny Seniorada już w sobotę! Już po raz siódmy w Opolu odbędzie się piknik rekreacyjny dla osób po 50. roku życia i ich rodzin. Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie ma na celu łączen ... » więcej 2019-05-20, godz. 13:59 „Integracja Nauki i Opieki Zdrowotnej: Innowacje i Komercjalizacja” na VI Międzynarodowej Konferencji Medical Science ... Już po raz szósty odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Medical Science Pulse. Jak podkreślają organizatorzy, tematyka tegorocznej konferencji koncentruje s ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »