Radio Opole » Patronaty - polecamy
2018-04-18, 10:59 Autor: Paula Hołubowicz

"Podróże z Andrzejem Stasiukiem" – trwa Ogólnopolski Konkurs na Esej

XV Ogólnopolski Konkurs na Esej "Podróże z Andrzejem Stasiukiem" [fot. Paula Hołubowicz]
XV Ogólnopolski Konkurs na Esej "Podróże z Andrzejem Stasiukiem" [fot. Paula Hołubowicz]
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu [fot. Radio Opole]
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu [fot. Radio Opole]
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu już po raz 15. Zaprasza na Ogólnopolski Konkurs na Esej. W tym roku tematem przewodnim jest twórczość Andrzeja Stasiuka - prozaika, poety i dramaturga, jednego z najważniejszych pisarzy polskich średniego pokolenia. Konkurs adresowany jest do młodzieży szkół średnich oraz studentów szkól wyższych. Prace o temacie "Podróże z Andrzejem Stasiukiem" można wysyłać do 23 listopada.
Jak piszą organizatorzy: "Proza Stasiuka łączy w sobie jakieś osobiste wspomnienia, ale ważniejsze okazuje się zauroczenie surowym, bezludnym pejzażem. Miejsca, gdzie kończą się wszystkie drogi stanowią nadrzędny cel podróży i bycia – w drodze. A co, kiedy jakaś się pojawia? Wybór jest prosty – iść tą mniej udeptaną. „Zapisywanie życia”, jego brzydoty i nudy, przedstawianie ludzi okaleczonych, pogoń za rzeczywistością tambylców ma nas przywieźć na powrót do siebie. Abyśmy, rozumiejąc Innych, zrozumieli i siebie".

Być może uczestnicy konkursu na najlepszy esej krytycznoliteracki odpowiedzą m.in. na pytania o to, jaki obraz człowieka i świata wyłania się z podróżniczej prozy Stasiuka. Po co gdziekolwiek jechać? Czego poszukuje Stasiuk, wyprawiając się coraz dalej na Wschód?

Nadesłane prace będą oceniane przez Kapitułę Konkursu, złożoną z pracowników naukowych Uniwersytetu Opolskiego, w skład którego wchodzą:
  • dr hab. Adrian Gleń - poeta, krytyk literacki, teoretyk literatury, pracownik Instytutu Filologii Polskiej,
  • dr hab. Jacek Gutorow, prof. UO - poeta, eseista, krytyk literacki, tłumacz, pracownik Instytutu Filologii Angielskiej
  • dr Sławomir Kuźnicki - pracownik naukowy Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego, poeta, krytyk literacki.

Udział w Konkursie mogą wziąć:

I kategoria – uczniowie szkół średnich ogólnokształcących i zawodowych, kończących się egzaminem dojrzałości.

II kategoria – studenci uczelni wyższych – bez względu na kierunek oraz tryb odbywania studiów.

Za zajęcie pierwszego miejsca Kapituła Konkursu przyzna nagrodę pieniężną w wysokości 750 zł., za drugie miejsce 600 zł i trzecie 400 zł. Ponadto Kapituła przyzna dwa wyróżnienia po 100 zł i pięć nagród rzeczowych w każdej kategorii.

Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi 15.12.2018 r. Radio Opole objęło patronat medialny nad wydarzeniem.

Szczegóły i regulamin konkursu dostępne są na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej
Konkurs-Esej 2018 plakat-www.Patronaty - polecamy

2020-02-13, godz. 12:14 Trwa X Ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i… Już po raz 10. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego organizuje konkurs plastyczny skierowany do dzieci z terenów wiejskich. Jest to jedno z działań prewencyjnych… » więcej 2020-02-12, godz. 15:35 Dni Otwartych Drzwi w WIORiN w Opolu – poznaj szczegóły i przyjdź! W grudniu 2018 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin. » więcej 2020-02-10, godz. 16:18 Ekipa z Opolszczyzny weźmie udział w międzynarodowym konkursie kulinarnym w Stuttgarcie! Kawior owocowy czy spaghetti z herbaty nie jest dla nich problemem, gotowanie i dekorowanie potraw jest ich pasją, a za sztukę carvingu zdobywają laury w kulinarnych… » więcej 2020-02-10, godz. 15:47 Spot motoryzacyjny dla Tosi już w niedzielę – dowiedz się więcej i weź udział! Miłośnicy motoryzacji z Opola spotkają się w najbliższą niedzielę (16.02) by wspólnie działać w szczytnym celu. Przed nami spot motoryzacyjny połączony z występami… » więcej 2020-02-10, godz. 14:11 Przyjdź na bal walentynkowy, wspomóż Radę Rodziców Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu Rada Rodziców Zespołu Szkół Specjalnych nr 13 w Opolu zaprasza na II Walentynkowy Bal Charytatywny 'Bal Serc'. Zabawa rozpocznie się w sobotę 22 lutego w Restauracji… » więcej 2020-02-10, godz. 11:52 XIX Festiwal "Piosenki z Serduszkiem" już w piątek w Tułowicach Już w najbliższy piątek (14.02) walentynki, stąd nie bez powodu w Tułowickim Ośrodku Kultury zabrzmią piosenki o… miłości! Wszystko w ramach XIX Festiwalu „Piosenki… » więcej 2020-02-10, godz. 09:52 „Środa z Profilaktyką” w opolskim NFZ – sprawdź, co oddział szykuje w tym tygodniu! Dyrekcja Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zaprasza na kolejną „Środę z Profilaktyką”. Tym razem cały dzień zostanie poświęcony padaczce. » więcej 2020-02-07, godz. 15:40 Radio Opole ponownie rusza do Zieleńca! [FILM] Na Opolszczyźnie rozpoczynają się ferie zimowe. W związku z powyższym, Radio Opole - jak co roku - zachęca, by założyć narty i ruszyć na pobliskie stoki. » więcej 2020-02-06, godz. 14:45 Jesteś studentem i grasz w kapeli? Zgłoś swój zespół na Rock-Time 2020! Trwa rejestracja Zbliża się XVI Przegląd Amatorskich Zespołów Studenckich Rock-Time 2020. Przegląd składa się z czterech etapów - aktualnie (22.01-22.02.2020 r.) trwa rejestracja… » więcej 2020-02-04, godz. 15:50 Sprawdź, co będzie działo się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu w lutym! Wystawy, spotkania z cyklu „Muzyka w Klubowym Fotelu”, joga z Żanetą, Dzień Grania w RPG i planszówki czy spotkanie z Błażejem Strzelczykiem - to niektóre z wydarzeń… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »