Radio Opole » Patronaty - polecamy
2018-04-18, 10:59 Autor: Paula Hołubowicz

"Podróże z Andrzejem Stasiukiem" – trwa Ogólnopolski Konkurs na Esej

XV Ogólnopolski Konkurs na Esej "Podróże z Andrzejem Stasiukiem" [fot. Paula Hołubowicz]
XV Ogólnopolski Konkurs na Esej "Podróże z Andrzejem Stasiukiem" [fot. Paula Hołubowicz]
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu [fot. Radio Opole]
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu [fot. Radio Opole]
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu już po raz 15. Zaprasza na Ogólnopolski Konkurs na Esej. W tym roku tematem przewodnim jest twórczość Andrzeja Stasiuka - prozaika, poety i dramaturga, jednego z najważniejszych pisarzy polskich średniego pokolenia. Konkurs adresowany jest do młodzieży szkół średnich oraz studentów szkól wyższych. Prace o temacie "Podróże z Andrzejem Stasiukiem" można wysyłać do 23 listopada.
Jak piszą organizatorzy: "Proza Stasiuka łączy w sobie jakieś osobiste wspomnienia, ale ważniejsze okazuje się zauroczenie surowym, bezludnym pejzażem. Miejsca, gdzie kończą się wszystkie drogi stanowią nadrzędny cel podróży i bycia – w drodze. A co, kiedy jakaś się pojawia? Wybór jest prosty – iść tą mniej udeptaną. „Zapisywanie życia”, jego brzydoty i nudy, przedstawianie ludzi okaleczonych, pogoń za rzeczywistością tambylców ma nas przywieźć na powrót do siebie. Abyśmy, rozumiejąc Innych, zrozumieli i siebie".

Być może uczestnicy konkursu na najlepszy esej krytycznoliteracki odpowiedzą m.in. na pytania o to, jaki obraz człowieka i świata wyłania się z podróżniczej prozy Stasiuka. Po co gdziekolwiek jechać? Czego poszukuje Stasiuk, wyprawiając się coraz dalej na Wschód?

Nadesłane prace będą oceniane przez Kapitułę Konkursu, złożoną z pracowników naukowych Uniwersytetu Opolskiego, w skład którego wchodzą:
  • dr hab. Adrian Gleń - poeta, krytyk literacki, teoretyk literatury, pracownik Instytutu Filologii Polskiej,
  • dr hab. Jacek Gutorow, prof. UO - poeta, eseista, krytyk literacki, tłumacz, pracownik Instytutu Filologii Angielskiej
  • dr Sławomir Kuźnicki - pracownik naukowy Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego, poeta, krytyk literacki.

Udział w Konkursie mogą wziąć:

I kategoria – uczniowie szkół średnich ogólnokształcących i zawodowych, kończących się egzaminem dojrzałości.

II kategoria – studenci uczelni wyższych – bez względu na kierunek oraz tryb odbywania studiów.

Za zajęcie pierwszego miejsca Kapituła Konkursu przyzna nagrodę pieniężną w wysokości 750 zł., za drugie miejsce 600 zł i trzecie 400 zł. Ponadto Kapituła przyzna dwa wyróżnienia po 100 zł i pięć nagród rzeczowych w każdej kategorii.

Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi 15.12.2018 r. Radio Opole objęło patronat medialny nad wydarzeniem.

Szczegóły i regulamin konkursu dostępne są na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej
Konkurs-Esej 2018 plakat-www.Patronaty - polecamy

2019-03-26, godz. 14:57 Zawody pływackie "Opolskie Gwiazdy Europy" Pływacki miting „Opolskie Gwiazdy Europy” odbędzie się w sobotę (30.03) na pływalni Wodna Nuta przy ul. Prószkowskiej 96 w Opolu. Początek o godz. 9:00. Zapis ... » więcej 2019-03-26, godz. 13:44 Turniej halowej piłki nożnej dziewcząt już w sobotę w Branicach Młode piłkarki z Czech, Słowacji i Polski zmierzą się w najbliższą sobotę (30.03) w XV Międzynarodowym Wielkanocnym Turnieju Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt w ... » więcej 2019-03-26, godz. 13:03 Zamki, pałace i dworki na... słodko zostaną zaprezentowane w sobotę w Brzegu Już po raz czwarty Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak organizuje w Brzegu Międzynarodowy Festiwal Tortów, Ciast i Ciasteczek. Ideą wydarzenia je ... » więcej 2019-03-26, godz. 08:12 Gypsy and the Acid Queen z koncertem w Studiu M. Bilety już w sprzedaży! Gypsy and the Acid Queen to pseudonim krakowskiego muzyka Kuby Jaworskiego. Wykorzystując technikę loopowania dźwięków, gitary, instrumentów elektronicznych i ... » więcej 2019-03-25, godz. 15:11 Wiolonczela Bartosza Koziaka i orkiestra filharmonii - koncert już w piątek Jeden z najbardziej ulubionych utworów muzyki klasycznej - „Obrazki z wystawy” Modesta Musorgskiego - będzie można usłyszeć w najbliższy piątek (29.03) w Filh ... » więcej 2019-03-22, godz. 11:34 Mistrzostwa Województwa Młodzików, Kadetów i Juniorów w tenisie stołowym już w weekend – poznaj szczegóły! Opolski Związek Tenisa Stołowego wraz z Urzędem Gminy Cisek zaprasza na Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Województwa Młodzików, Kadetów i Juniorów. Celem ... » więcej 2019-03-19, godz. 15:05 Zbliża się I Międzyprzedszkolny Turniej Kółko-Krzyżyk – poznaj szczegóły! Przedszkolaki z Opola zagrają w kółko-krzyżyk. Dzieci nie tylko rozwiną zdolności i umiejętności logicznego myślenia, ale także nabędą odporności emocjonalnej ... » więcej 2019-03-19, godz. 15:01 Obchody Światowego Dnia Wody w Opolu. Też tam będziemy! W tym roku Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod hasłem „Woda dla wszystkich” i jest poświęcony problemom związanym z kryzysem wodnym i brakiem dostępu mili ... » więcej 2019-03-19, godz. 14:10 Nowy cykl zajęć dla dzieci w Filharmonii Opolskiej Już 27 marca w Filharmonii Opolskiej rusza nowy program zajęć dla najmłodszych. Stacjonarny cykl 10 spotkań oparty na zasadach międzynarodowego programu umuzy ... » więcej 2019-03-19, godz. 13:21 Czas na podsumowania i podziękowania – Gala Wojewódzka Szlachetnej Paczki już w sobotę! Stowarzyszenie WIOSNA organizuje podsumowanie XVIII edycji Szlachetnej Paczki w województwie opolskim. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »