Radio Opole » Patronaty - polecamy
2016-10-21, 09:26 Autor: Agnieszka Lubczańska

Spotkanie z Jakubem Przebindowskim już dziś w MBP

Jakub Przebindowski - autor książki: "Miasto O. Pocztówkowy album Opola" [fot. UM Opole]
Jakub Przebindowski - autor książki: "Miasto O. Pocztówkowy album Opola" [fot. UM Opole]
Opole z lat 1945-1979 na pocztówkach z bogatej kolekcji aktora Jakuba Przebindowskiego - to temat albumu, którego premiera już dziś (21.10) w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Neony, murale, dancingi, kina, Pewex, delikatesy, saturator, bar mleczny – jak to w Opolu wyglądało lata temu? Ci, którzy nie znają miasta sprzed lat, będą mieli okazje poznać, a Ci którzy pamiętają, powspominać. Początek spotkania o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Jakub Przebindowski będzie dziś po godz. 10:00 gościem audycji „Ona i On”.
Publikacja nosi tytuł „Miasto O. Pocztówkowy alfabet Opola”. Choć ma bogatą ikonografię, nie jest to ani wspomnieniowy album o Opolu, ani historyczny przewodnik, a raczej próba spojrzenia na miasto i tamten okres z przymrużeniem oka, z humorem, dystansem i... sentymentem. Oprócz pocztówek książka zawiera 72 hasła. Ich liczba jest nieprzypadkowa, bo 1972 to rok narodzin autora. Warstwę tekstową wzbogacają cytaty z rewersów pocztówek.

Spotkaniu w MBP będzie towarzyszyć wystawa wybranych przez autora pocztówek, a uczestnicy na powitanie otrzymają bon towarowy. Spośród 10 osób biorących udział w wydarzeniu wylosowane zostaną nagrody niespodzianki. Aby jeszcze lepiej oddać klimat tamtych lat, zaprezentowana zostanie muzyka z seriali czasów minionych…

Aktor Jakub Przebindowski urodził się i chodził do szkoły w Opolu. Grał w filmach m.in. Andrzeja Wajdy, Kazimierza Kutza, Filipa Bajona. Ma na swoim koncie role w teatrach i serialach. Jest także autorem sztuk teatralnych, zbioru wierszy dla dzieci "Dzikie zwierzenia i inne zdarzenia" oraz kompozytorem muzyki do spektakli.

Spotkanie z Jakubem Przebindowskim jest pierwszym z cyklu z „Opolanie Opolanom” organizowanego przez ratusz z okazji 800-lecia Opola. Gośćmi kolejnych mają być m.in. opolscy muzycy, literaci, sportowcy czy biznesmeni.

Patronaty - polecamy

2020-01-22, godz. 15:35 „Jesteśmy Polakami!” – trwa konkurs plastyczny na projekt kartki pocztowej Adresatami konkursu są uczniowie w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe klasy I-III, szkoły podstawowe klasy IV-VIII i szkoły ponadpodstawowe. » więcej 2020-01-21, godz. 14:33 Prezentacja projektu „Droga do Wolności” już w piątek w Krapkowicach – poznaj szczegóły! W związku z 75. rocznicą marszu Brygady Świętokrzyskiej NSZ przez Śląsk, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu przygotowała projekt edukacyjny „Droga… » więcej 2020-01-20, godz. 15:42 Gala Podsumowująca miniony 2019 rok w opolskiej gospodarce już w piątek – poznaj szczegóły! Przed nami piąta edycja Gali Podsumowującej gospodarcze wsparcie dla firm, które oferuje samorząd województwa opolskiego. Podczas wydarzenia spotkają się przedsiębiorcy… » więcej 2020-01-20, godz. 10:54 Wały Jagiellońskie znów na opolskiej scenie – w stolicy regionu zbliża się koncert legendarnego zespołu! Przed nami pierwszy od ponad 30 lat występ Wałów Jagiellońskich w stolicy polskiej piosenki. Podczas koncertu zespół wykona nie tylko swoje największe przeboje… » więcej 2020-01-17, godz. 14:55 XVI Opolska Gala Żużla na Lodzie To jedna z najbardziej widowiskowych imprez charytatywnych w regionie - Opolska Gala Żużla na Lodzie. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 25 stycznia na lodowisku… » więcej 2020-01-16, godz. 15:32 „Zaśpiewajmy wszyscy razem” – zbliża się XIV Motocyklowe Kolędowanie w Prudniku Lesie! Już po raz 14. prudniccy motocykliści zrzeszeni w Opolskim Towarzystwie Motocyklowym zapraszają na wspólne kolędowanie przy żłóbku. Spotkanie odbędzie się w najbliższą… » więcej 2020-01-16, godz. 12:42 Wojciech Poprawa i Przyjaciele zagrają dla PatRysia – poznaj szczegóły! Sezon noworocznych koncertów charytatywnych w pełni. Przed nami kolejna muzyczna uczta, tym razem w Kluczborku. Gwiazdy opery, operetki i musicalu spotkają się… » więcej 2020-01-14, godz. 15:30 II Bal Charytatywny Wójta Gminy Łubniany już w sobotę – poznaj szczegóły! Przed nami II Bal Charytatywny w gminie Łubniany. W tym roku organizatorzy chcą wspomóc rehabilitację 4-letniego mieszkańca gminy Karola Stadnika. Chłopiec urodził… » więcej 2020-01-14, godz. 15:23 Charytatywny Bal Olimpijski już w sobotę – poznaj szczegóły! Fundacja im. Julki Bonk „Walcz o mnie” zaprasza na Charytatywny Bal Olimpijski na rzecz podopiecznych fundacji. » więcej 2020-01-14, godz. 12:34 Gala wręczenia Laurów Umiejętności i Kompetencji 2019 już w środę – poznaj szczegóły! W tym roku już po raz 29. Opolska Izba Gospodarcza przyznaje nagrody dla samorządowców, przedsiębiorców i osób zasłużonych dla regionu. Finał tegorocznej edycji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »