O Ewie Demarczyk w MBP
Ewa Demarczyk była wielkim odkryciem, wielkim spełnieniem i nagle zniknęła. Autorki odkrywają źródła jej wielkości, opowiadają też o tym, ile kosztowały artystkę pełne pasji koncerty i całkowite oddanie sztuce. Czarnego Anioła polskiej sceny wspominają w książce m.in. Zygmunt Konieczny, Andrzej Zarycki i przyjaciele z Piwnicy pod Baranami. Eve Daff pisze, że książka ta skłania do refleksji nad własnym życiem, nad tym, co jest w nim ważne, czym jest dla nas pasja i jaką cenę jesteśmy w stanie zapłacić za konsekwentne realizowanie własnego ja...
„Dzięki tej książce wraca do nas Demarczyk z najlepszych czasów, kiedy potrafiłaby zaśpiewać nawet Faulknera, gdyby tylko Konieczny napisał do niego muzykę" – napisała w recenzji książki Justyna Sobolewska. „(...) powstała książka wnikliwa, pozwalająca zbliżyć się do Czarnego Anioła. Ale nie tylko do niej – poprzez jej postać widzimy najlepsze czasy Piwnicy pod Baranami: nocne nasiadówki w kuchni Janiny Garyckiej, rok 1968 i stan wojenny. Ta opowieść jest złożona z mozaiki głosów ludzi, którzy znali Ewę Demarczyk. Kiedy stawała na scenie, publiczność jakby raził piorun. Była w niej nieopanowana, nieudawana pasja, jak pisał Stanisław Dygat: była „sama sobą wypełniona w nadmiarze". Zawsze perfekcyjna i coraz bardziej wymagająca od innych" – pisze Sobolewska.
Przypomnijmy: współautorka książki Angelika Kuźniak odkryła przed czytelnikami postać cygańskiej poetki Papuszy. Jest także autorką opowieści reporterskiej "Marlene" (Czarne, 2009) oraz współautorką dwóch reportaży zamieszczonych w nominowanym do Nagrody Literackiej NIKE 2008 tomie Włodzimierza Nowaka "Obwód głowy". Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Muller otrzymała w 2010 r. Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej.
Za utwór „Czarne anioły" Ewa Demarczyk w 1963 roku otrzymała I nagrodę na I KFPP w Opolu.
Źródło: Wydawnictwo Znak, "Opowieść o znikaniu" - recenzja Justyny Sobolewskiej
Oprac. Agnieszka Lubczańska
agnieszka.lubczanska@radio.opole.pl