Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-05-19, 00:00 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 19 maja 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 19 maja 2019 roku!
Kwestia ewentualnych majątkowych roszczeń żydowskich bardzo mocno podzieliła uczestników Niedzielnej Loży Radiowej 19 maja 2019 roku. Jedni uczestnicy programu uspokajali, że tzw. ustawa JUST przyjęta przez Kongres Stanów Zjednoczonych niczym nam nie grozi, inni ostrzegali, że roszczenia żydowskie popiera nasz strategiczny sojusznik, czyli USA, co wiąże się nas z poważnymi zagrożeniami.
Przypomnijmy: w 2009 roku w Terezinie 46 krajów, w tym Polska, podpisało deklarację w sprawie odszkodowań dla ofiar Holokaustu. Teraz Senat USA przyjął ustawę, która zobowiązuje sekretarza stanu do zbadania, jak deklaracja z Terezina jest realizowana. Wzbudziło to w Polsce określone obawy.

Poseł Ruchu Kukiz '15 Paweł Grabowski stwierdził, że działania USA i Izraela są niepokojące, dlatego jego formacja zgłosiła projekt ustawy, który miał zakazać wszelkich negocjacji w sprawie roszczeń żydowskich i unieważniać wszelkie umowy w tej sprawie. - Chcieliśmy zabezpieczyć Polskę i Polaków. Nie rozumiem, czemu marszałek Kuchciński zdjął projekt z porządku obraz - stwierdził Grabowski.

Europoseł PiS Sławomir Kłosowski ripostował, że projekt Kukiz '15 był działaniem w ramach kampanii wyborczej i niepotrzebnie podgrzewał emocje. Przekonywał, że Polacy nie mają się czego obawiać, do deklaracja z Terezina nie niesie ze sobą konsekwencji prawnych a czołowi politycy rządzącej prawicy zapewnili przecież, że "nie oddamy ani złotówki". Kłosowski podkreślał, że ewentualne roszczenia należy kierować pod adresem Niemiec, które są prawnym spadkobiercą III Rzeszy.

Ten wniosek nie przypadł do gustu posłowi MN Ryszardowi Galli, który przypomniał, że po wojnie Niemcy wypłaciły reparacje wielkim mocarstwom i ta część, która miałaby przypaść państwom bloku socjalistycznego, została przejęta przez Związek Radziecki. Zdaniem Galli, żądanie odszkodowań są mało prawdopodobne a działania Kukiz '15 to gra w ramach kampanii wyborczej.

Poseł PO Tomasz Kostuś stanął tym razem po stronie Kukiza i stwierdził, że będzie spał spokojnie dopiero wtedy, kiedy prezydent i rząd oficjalnie, a nie wypowiedziach medialnych, odetną się od żydowskich roszczeń. Przypomniał też, że roszczenia te mają poparcie USA, czyli kraju, od którego jesteśmy coraz bardziej politycznie, gospodarczo i militarne uzależnieni, co naraża nas na różne perturbacje.

W tonie ostrzegawczym wypowiadał się także Piotr Piaseczny z Nowoczesnej, który mówił, że wypowiedzi polityków prawicy są o tyle nieistotne, że żadne nasze lokalne dekrety nie są w stanie przekreślić prawa międzynarodowego. Przypomniał też, że umowa między PRL a USA z 1960 roku (wspomniał o niej wcześniej Kostuś), przewiduje, że Waszyngton nie będzie popierał roszczeń obywateli amerykańskich. - Nic nie mówi jednak o obywatelach Izraela - zaznaczył Piaseczny.

Fabian Pszon z Solidarnej Polski pytał retorycznie, czemu politycy opozycji nie wierzą w deklaracje polityków Zjednoczonej Prawicy, skoro ci wielokrotnie dowiedli, że dotrzymują danego Polakom słowa. Zdaniem Pszona, nie ma zagrożeń związanych z roszczeniami a różne spekulacje izraelskiej prasy mogą wynikać z faktu, że także w Izraelu trwa ostra kampania wyborcza.

Zdaniem Piotra Pancześnika z Porozumienia, są poważne wątpliwości co do prawnego znaczenia deklaracji z Terezina. Przypomniał także, że Żydzi, którzy zostali przez niemieckich nazistów pozbawieni majątku a bardzo często także życia, byli polskimi obywatelami i to Polska powinna reprezentować ich interesy. - Tego powinniśmy się trzymać i mówić jednym głosem, bo jedynym beneficjentem naszych kłótni będzie Rosja - dodał.

Gośćmi Marka Świercza byli: Sławomir Kłosowski (PiS), Tomasz Kostuś (PO), Fabian Pszon (SP), Paweł Grabowski (Kukiz '15), Piotr Pancześnik (Porozumienie), Piotr Piaseczny (Nowoczesna) i Ryszard Galla (MN).

Zobacz także

2024-02-04, godz. 12:41 O obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa i emocjach przed wyborami samorządowymi - Niedzielna Loża Radiowa… Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek zdecydowała o tym rada nadzorcza spółki. Media już od dłuższego czasu prześcigają… » więcej 2024-01-28, godz. 13:17 Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości tematami w Niedzielnej… W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy następujące wątki: Rolnicze organizacje protestowały w minionym tygodniu przeciwko Zielonemu Ładowi i wwozowi produktów… » więcej 2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »