Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 19…
2019-05-19, 00:00 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 19 maja 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 19 maja 2019 roku!
Kwestia ewentualnych majątkowych roszczeń żydowskich bardzo mocno podzieliła uczestników Niedzielnej Loży Radiowej 19 maja 2019 roku. Jedni uczestnicy programu uspokajali, że tzw. ustawa JUST przyjęta przez Kongres Stanów Zjednoczonych niczym nam nie grozi, inni ostrzegali, że roszczenia żydowskie popiera nasz strategiczny sojusznik, czyli USA, co wiąże się nas z poważnymi zagrożeniami.
Przypomnijmy: w 2009 roku w Terezinie 46 krajów, w tym Polska, podpisało deklarację w sprawie odszkodowań dla ofiar Holokaustu. Teraz Senat USA przyjął ustawę, która zobowiązuje sekretarza stanu do zbadania, jak deklaracja z Terezina jest realizowana. Wzbudziło to w Polsce określone obawy.

Poseł Ruchu Kukiz '15 Paweł Grabowski stwierdził, że działania USA i Izraela są niepokojące, dlatego jego formacja zgłosiła projekt ustawy, który miał zakazać wszelkich negocjacji w sprawie roszczeń żydowskich i unieważniać wszelkie umowy w tej sprawie. - Chcieliśmy zabezpieczyć Polskę i Polaków. Nie rozumiem, czemu marszałek Kuchciński zdjął projekt z porządku obraz - stwierdził Grabowski.

Europoseł PiS Sławomir Kłosowski ripostował, że projekt Kukiz '15 był działaniem w ramach kampanii wyborczej i niepotrzebnie podgrzewał emocje. Przekonywał, że Polacy nie mają się czego obawiać, do deklaracja z Terezina nie niesie ze sobą konsekwencji prawnych a czołowi politycy rządzącej prawicy zapewnili przecież, że "nie oddamy ani złotówki". Kłosowski podkreślał, że ewentualne roszczenia należy kierować pod adresem Niemiec, które są prawnym spadkobiercą III Rzeszy.

Ten wniosek nie przypadł do gustu posłowi MN Ryszardowi Galli, który przypomniał, że po wojnie Niemcy wypłaciły reparacje wielkim mocarstwom i ta część, która miałaby przypaść państwom bloku socjalistycznego, została przejęta przez Związek Radziecki. Zdaniem Galli, żądanie odszkodowań są mało prawdopodobne a działania Kukiz '15 to gra w ramach kampanii wyborczej.

Poseł PO Tomasz Kostuś stanął tym razem po stronie Kukiza i stwierdził, że będzie spał spokojnie dopiero wtedy, kiedy prezydent i rząd oficjalnie, a nie wypowiedziach medialnych, odetną się od żydowskich roszczeń. Przypomniał też, że roszczenia te mają poparcie USA, czyli kraju, od którego jesteśmy coraz bardziej politycznie, gospodarczo i militarne uzależnieni, co naraża nas na różne perturbacje.

W tonie ostrzegawczym wypowiadał się także Piotr Piaseczny z Nowoczesnej, który mówił, że wypowiedzi polityków prawicy są o tyle nieistotne, że żadne nasze lokalne dekrety nie są w stanie przekreślić prawa międzynarodowego. Przypomniał też, że umowa między PRL a USA z 1960 roku (wspomniał o niej wcześniej Kostuś), przewiduje, że Waszyngton nie będzie popierał roszczeń obywateli amerykańskich. - Nic nie mówi jednak o obywatelach Izraela - zaznaczył Piaseczny.

Fabian Pszon z Solidarnej Polski pytał retorycznie, czemu politycy opozycji nie wierzą w deklaracje polityków Zjednoczonej Prawicy, skoro ci wielokrotnie dowiedli, że dotrzymują danego Polakom słowa. Zdaniem Pszona, nie ma zagrożeń związanych z roszczeniami a różne spekulacje izraelskiej prasy mogą wynikać z faktu, że także w Izraelu trwa ostra kampania wyborcza.

Zdaniem Piotra Pancześnika z Porozumienia, są poważne wątpliwości co do prawnego znaczenia deklaracji z Terezina. Przypomniał także, że Żydzi, którzy zostali przez niemieckich nazistów pozbawieni majątku a bardzo często także życia, byli polskimi obywatelami i to Polska powinna reprezentować ich interesy. - Tego powinniśmy się trzymać i mówić jednym głosem, bo jedynym beneficjentem naszych kłótni będzie Rosja - dodał.

Gośćmi Marka Świercza byli: Sławomir Kłosowski (PiS), Tomasz Kostuś (PO), Fabian Pszon (SP), Paweł Grabowski (Kukiz '15), Piotr Pancześnik (Porozumienie), Piotr Piaseczny (Nowoczesna) i Ryszard Galla (MN).

Zobacz także

2020-06-11, godz. 11:50 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 11 czerwca W czwartkowej świątecznej Loży Radiowej oczywiście o Bożym Ciele. Gościem Witolda Żurawickiego był proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża w Opolu ksiądz dr Waldemar… » więcej 2020-05-03, godz. 12:00 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 3 maja 2020 r. W niedzielę przypadła kolejna rocznica uchwalenia Ustawy Rządowej, czyli Konstytucji 3 Maja. O jej korzeniach, znaczeniu dla Polski, ale nie tylko, gdyż była to… » więcej 2020-05-01, godz. 12:00 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 1 maja 2020 r. W świątecznej 1 - Majowej Loży Radiowej gośćmi Witolda Żurawickiego byli Jerzy Szteliga ze Związku Nauczycielstwa Polskiego na Politechnice Opolskiej oraz Grzegorz… » więcej 2020-04-13, godz. 12:00 Ks. mitrat Stanisław Strach w "Świątecznej Loży Radiowej" z 13 marca 2020 roku Katolicy powoli kończą swoje wielkanocne świętowanie, a wierni Kościoła prawosławnego wchodzą w czas bezpośredniego przygotowania do Paschy. Tydzień przed tym… » więcej 2020-04-12, godz. 12:00 Ks Wojciech Pracki w "Świątecznej Loży Radiowej" z 12 marca 2020 roku Wielki Tydzień i Wielkanoc w całym chrześcijaństwie zachodnim obchodzone są według kalendarza gregoriańskiego. Dziś świętują więc również protestanci. Ks. Wojciech… » więcej 2020-03-08, godz. 14:10 Niedzielna Loża Radiowa z 8 marca - zobacz i posłuchaj! [ZDJĘCIA, FILM] Czy kolejne potwierdzone przypadki zarażenia koronawirusem wśród Polaków pokazały, że państwo działa w tym zakresie sprawnie? Jak należy ocenić podjęte środki… » więcej 2020-03-01, godz. 14:31 Niedzielna Loża Radiowa z 1 marca - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM] W minionym tygodniu temat koronawirusa zdominował polską politykę. Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o konsekwencje upolitycznienia kwestii bezpieczeństwa… » więcej 2020-02-23, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa z 23 lutego - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM] - Nie możemy dać się podzielić między kraje skąpe i hojne, między euroentuzjastów i eurosceptyków. Wszyscy powinniśmy być eurorealistami chcącymi ambitnej Europy… » więcej 2020-02-16, godz. 12:50 Niedzielna Loża Radiowa z 16 lutego 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Jak będzie trwająca kampania w wyborach prezydenckich? - zastanawiali się goście Niedzielnej Loży Radiowej. Odnieśli się m.in. do opinii wyrażonej przez prof… » więcej 2020-02-09, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa z 9 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rusza kolejny wyścig wyborczy. 10 maja pierwsza, a ewentualna druga tura wyborów prezydenckich - 24 maja. Swój start deklarowało w ostatnim czasie 8 kandydatów:… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »