Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej'…
2019-05-12, 13:12 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 12 maja 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 12 maja 2019 roku!
W minionym tygodniu z mocną reakcją spotkały się słowa o Kościele, które padły przed warszawskim wystąpieniem Donalda Tuska. Następnie burzliwa dyskusja zogniskowała się wokół profanacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, a także reakcji władz na tę sytuację. Opolskich polityków zapytaliśmy o Kościół i religię w centrum politycznej uwagi, a także o standardy, które powinny obowiązywać w przypadku obrażania uczuć religijnych.
- Jestem wyczulona na to, gdy niszczy się czyjąś godność, albo gdy niszczy się jakiekolwiek symbole. Każdy naród ma swoje symbole. Kiedyś najważniejszymi były symbole religijne. Są zapisy w Konstytucji i w prawie karnym, są powołane odpowiednie instytucje i ścieżki, by tego prawa przestrzegać. I to jest najlepsza droga – mówiła Genowefa Prorok (PSL).

- Nawet ideowi komuniści, poza harcownikami, nie odważyli się zaatakować, znieważyć najważniejszych dla Polaków symboli. Od Wielkanocy widać zaś konsekwentne nakręcanie emocji wokół spraw religijnych, które wpisane jest bezpośrednio w kampanię wyborczą. To ryzykowne – stwierdził Piotr Pancześnik z Porozumienia.

– Rozmawiamy o sytuacjach, które mogły przejść bez echa, gdyby nie kampania wyborcza. PiS, widząc swoje spadające notowania, złapał się m.in. przemówienia pana Jażdżewskiego i na tej podstawie chce skonsolidować swój twardy elektorat – stwierdził Piotr Wach (Nowoczesna).

- Te słowa, które padły 3 maja nie przeszłyby bez echa, bo mimo tego, co robicie z PO, Kościół w Polsce i wierzący w Polsce są jeszcze na tyle silni, że nigdy nie pozwoliliby, żeby tego typu słowa przeszły bez echa – odpowiadała Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska).

- Prawo jest dobre, należy je właściwie stosować. Nie należy strzelać z armaty do muchy. Jeśli przychodzimy rano po szefa mafii czy po zabójcę, to trzeba wejść z butami, futrynami i z pełną amunicją. Natomiast pani Podleśnej wystarczyło wysłać wezwanie na policję. Czemu mają służyć takie pokazówki? – pytał przedstawiciel PO, Robert Węgrzyn.

- Zdecydowana reakcja jest po to, by w przyszłości nikomu innemu z tej lewej strony nie przyszło do głowy coś takiego wyprawiać, bo to jest rzecz niedopuszczalna. Dotykacie najbardziej wrażliwych sfer społecznych i próbujecie to jeszcze usprawiedliwiać. Tego się nie da usprawiedliwić. Nasz naród ma swego rodzaju kod genetyczny i tym kodem jest m.in. chrześcijaństwo – odpowiadała Katarzyna Czochara (PiS).

- Art. 196 kodeksu karnego odnosi się bezpośrednio do Konstytucji, gdzie zapisano prawo do wolności wyznania, religii i sumienia. Katolicy są grupą wyznaniową i korzystają z konstytucyjnego prawa do wolności religii. To jest prawo obywatelskie, prawo człowieka. Jeśli ktoś łamie to prawo, to podlega sankcji karnej – stwierdził Paweł Grabowski (Kukiz’15).
Zaproszenie Ewy Skrabacz przyjęli:
  • Katarzyna Czochara (PiS),
  • Paweł Grabowski (Kukiz'15),
  • Piotr Pancześnik (Porozumienie),
  • Genowefa Prorok (PSL),
  • Piotr Wach (.Nowoczesna),
  • Robert Węgrzyn (PO),
  • Małgorzata Wilkos (SP).
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 12 maja 2019 - debatę prowadzi Ewa Skrabacz

Zobacz także

2022-11-01, godz. 13:03 "Świąteczna Loża Radiowa" z 1 listopada 2022 r. - zobacz i posłuchaj [FILM] W Świątecznej Loży Radiowej prof. Mirosław Lenart i Bogdan Jasiński, etnograf z Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiali na temat "naszego" święta Wszystkich Świętych… » więcej 2022-10-30, godz. 13:02 "Niedzielna Loża Radiowa" z 30 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej dwa tematy. Jeden, to kolejne odliczone przez KE pieniądze dla Polski. Tym razem to 30 mln euro. Drugi temat, to projekt ustawy… » więcej 2022-10-23, godz. 12:43 "Niedzielna Loża Radiowa" z 23 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] O pojawiających się wypowiedziach, sugerujących możliwość wstrzymania wypłaty pieniędzy należnych Polsce z Funduszu Spójności na lata 2021- 2027 oraz… » więcej 2022-10-16, godz. 12:29 "Niedzielna Loża Radiowa" z 16 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Kwestia dostępności węgla stała się w ostatnim czasie najgorętszym tematem dyskusji. Czy to problem gospodarczy czy polityczny? Rząd na razie przyjął… » więcej 2022-10-09, godz. 13:21 "Niedzielna Loża Radiowa" z 9 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Posłowie w ostatni piątek zajmowali się przyszłorocznym budżetem państwa. 604 mld 700 mln złotych to planowane dochody, 672 mld 700 to zakładane wydatki… » więcej 2022-10-02, godz. 14:28 "Niedzielna Loża Radiowa" z 2 października 2022 r. - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rurociągi Nord stream uszkodzone - gaz już nie wycieka, ale według ustaleń Danii i Szwecji do zniszczenia instalacji użyto setek kilogramów trotylu. Rurociąg… » więcej 2022-09-25, godz. 12:13 "Niedzielna Loża Radiowa" z 25 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej opolscy politycy skomentowali decyzję Komisji Europejskiej o obcięciu funduszy dla Węgier i echa tej decyzji w Polsce. » więcej 2022-09-18, godz. 13:02 "Niedzielna Loża Radiowa" z 18 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Wczoraj (17.09) otwarto kanał na Mierzei Wiślanej. Łączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej Polska zyskała niezależne… » więcej 2022-09-11, godz. 12:34 "Niedzielna Loża Radiowa" z 11 września 2022 r. – zobacz i posłuchaj! [FILM] Goście Niedzielnej Loży Radiowej rozmawiali dziś o kwestiach związanych z przyszłymi wyborami; coraz wyraźniej docierają bowiem do opinii publicznej informacje… » więcej 2022-09-04, godz. 12:28 "Niedzielna Loża Radiowa" z 4 września 2022 r. o reparacjach wojennych – zobacz i posłuchaj! [FILM] Politycy w Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowali o reparacjach wojennych i kwocie, jaką według raportu posła Mularczyka powinny zapłacić Polsce Niemcy. To… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »