Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej' z ...
2019-05-12, 13:12 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 12 maja 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 12 maja 2019 roku!
W minionym tygodniu z mocną reakcją spotkały się słowa o Kościele, które padły przed warszawskim wystąpieniem Donalda Tuska. Następnie burzliwa dyskusja zogniskowała się wokół profanacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, a także reakcji władz na tę sytuację. Opolskich polityków zapytaliśmy o Kościół i religię w centrum politycznej uwagi, a także o standardy, które powinny obowiązywać w przypadku obrażania uczuć religijnych.
- Jestem wyczulona na to, gdy niszczy się czyjąś godność, albo gdy niszczy się jakiekolwiek symbole. Każdy naród ma swoje symbole. Kiedyś najważniejszymi były symbole religijne. Są zapisy w Konstytucji i w prawie karnym, są powołane odpowiednie instytucje i ścieżki, by tego prawa przestrzegać. I to jest najlepsza droga – mówiła Genowefa Prorok (PSL).

- Nawet ideowi komuniści, poza harcownikami, nie odważyli się zaatakować, znieważyć najważniejszych dla Polaków symboli. Od Wielkanocy widać zaś konsekwentne nakręcanie emocji wokół spraw religijnych, które wpisane jest bezpośrednio w kampanię wyborczą. To ryzykowne – stwierdził Piotr Pancześnik z Porozumienia.

– Rozmawiamy o sytuacjach, które mogły przejść bez echa, gdyby nie kampania wyborcza. PiS, widząc swoje spadające notowania, złapał się m.in. przemówienia pana Jażdżewskiego i na tej podstawie chce skonsolidować swój twardy elektorat – stwierdził Piotr Wach (Nowoczesna).

- Te słowa, które padły 3 maja nie przeszłyby bez echa, bo mimo tego, co robicie z PO, Kościół w Polsce i wierzący w Polsce są jeszcze na tyle silni, że nigdy nie pozwoliliby, żeby tego typu słowa przeszły bez echa – odpowiadała Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska).

- Prawo jest dobre, należy je właściwie stosować. Nie należy strzelać z armaty do muchy. Jeśli przychodzimy rano po szefa mafii czy po zabójcę, to trzeba wejść z butami, futrynami i z pełną amunicją. Natomiast pani Podleśnej wystarczyło wysłać wezwanie na policję. Czemu mają służyć takie pokazówki? – pytał przedstawiciel PO, Robert Węgrzyn.

- Zdecydowana reakcja jest po to, by w przyszłości nikomu innemu z tej lewej strony nie przyszło do głowy coś takiego wyprawiać, bo to jest rzecz niedopuszczalna. Dotykacie najbardziej wrażliwych sfer społecznych i próbujecie to jeszcze usprawiedliwiać. Tego się nie da usprawiedliwić. Nasz naród ma swego rodzaju kod genetyczny i tym kodem jest m.in. chrześcijaństwo – odpowiadała Katarzyna Czochara (PiS).

- Art. 196 kodeksu karnego odnosi się bezpośrednio do Konstytucji, gdzie zapisano prawo do wolności wyznania, religii i sumienia. Katolicy są grupą wyznaniową i korzystają z konstytucyjnego prawa do wolności religii. To jest prawo obywatelskie, prawo człowieka. Jeśli ktoś łamie to prawo, to podlega sankcji karnej – stwierdził Paweł Grabowski (Kukiz’15).
Zaproszenie Ewy Skrabacz przyjęli:
  • Katarzyna Czochara (PiS),
  • Paweł Grabowski (Kukiz'15),
  • Piotr Pancześnik (Porozumienie),
  • Genowefa Prorok (PSL),
  • Piotr Wach (.Nowoczesna),
  • Robert Węgrzyn (PO),
  • Małgorzata Wilkos (SP).
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 12 maja 2019 - debatę prowadzi Ewa Skrabacz

Zobacz także

2019-05-19, godz. 00:00 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 19 maja 2019 roku! Kwestia ewentualnych majątkowych roszczeń żydowskich bardzo mocno podzieliła uczestników Niedzielnej Loży Radiowej 19 maja 2019 roku. Jedni uczestnicy program ... » więcej 2019-05-05, godz. 12:45 EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 5 maja 2019 roku! Jeszcze przed wyborami samorządowymi opozycja zarzuciła rządzącej prawicy pełzający polexit. Z kolei statnio Jarosław Kaczyński zaproponował wszystkim partiom ... » więcej 2019-05-03, godz. 12:05 Świąteczna Loża Radiowa 3 maja 2019. Młodzi opolscy politycy o współczesnym patriotyzmie Patriotyzm niejedno ma imię. Przekonaliśmy się o tym po przełomie roku 1989, kiedy to zderzyły się ze sobą różne wizje patriotyzmu. Wielkie ambitne reformy cz ... » więcej 2019-05-01, godz. 12:00 Świąteczna Loża Radiowa o pracy, bez której nie ma kołaczy. Dziś są, bo pracy nie brakuje - Jeszcze nigdy sytuacja na rynku pracy nie była tak dobra. W kraju mamy bezrobocie na poziomie 5,8 procent, na Opolszczyźnie nieco wyższe, bo 6,2 procent, al ... » więcej 2019-04-28, godz. 11:32 Niedzielna Loża Radiowa (28.04) - zobacz i posłuchaj! - Nauczyciele wykazali się odpowiedzialnością, zawieszając strajk przed maturami, pokazali determinację i jedność środowiska, więc odnieśli sukces - zgodnie t ... » więcej 2019-04-22, godz. 12:00 Zobacz i posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 22 kwietnia 2019 roku! - Nie wiemy kiedy kroszonka będzie wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa - powiedział w Świątecznej Loży Radiowej Bogdan Jasiński, etnograf z M ... » więcej 2019-04-21, godz. 12:05 Zobacz i posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 21 kwietnia 2019 roku! [FILM, ZDJĘCIA] Krajobraz przed eurowyborami, główne tematy kampanii oraz opolskie problemy z frekwencją były najważniejszymi tematami Niedzielnej Loży Radiowej 21 kwietnia 2 ... » więcej 2019-04-14, godz. 12:11 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 14 kwietnia 2019 roku! [FILM, ZDJĘCIA] Od poniedziałku (8.04) trwa strajk nauczycieli. Mimo obaw, udało się w tym czasie przeprowadzić egzaminy gimnazjalne. Niebawem jednak zakładnikami sporu naucz ... » więcej 2019-04-07, godz. 12:18 EUROWYBORY: Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 7 kwietnia 2019 roku! [FILM] W czwartek (4.04) Sejm uchwalił rządowy projekt dotyczący tzw. trzynastki dla emerytów i rencistów. Blisko 10 mln osób ma otrzymać jednorazowe świadczenie w w ... » więcej 2019-03-31, godz. 13:21 EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 31 marca 2019 roku! [FILM] O ile decyzja o wycofaniu z rynku jednorazowych produktów plastikowych (choć trudna dla polskiego przemysłu) nie wzbudziła większych kontrowersji, to decyzje ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »