Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej' z…
2019-05-12, 13:12 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 12 maja 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 12 maja 2019 roku!
W minionym tygodniu z mocną reakcją spotkały się słowa o Kościele, które padły przed warszawskim wystąpieniem Donalda Tuska. Następnie burzliwa dyskusja zogniskowała się wokół profanacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, a także reakcji władz na tę sytuację. Opolskich polityków zapytaliśmy o Kościół i religię w centrum politycznej uwagi, a także o standardy, które powinny obowiązywać w przypadku obrażania uczuć religijnych.
- Jestem wyczulona na to, gdy niszczy się czyjąś godność, albo gdy niszczy się jakiekolwiek symbole. Każdy naród ma swoje symbole. Kiedyś najważniejszymi były symbole religijne. Są zapisy w Konstytucji i w prawie karnym, są powołane odpowiednie instytucje i ścieżki, by tego prawa przestrzegać. I to jest najlepsza droga – mówiła Genowefa Prorok (PSL).

- Nawet ideowi komuniści, poza harcownikami, nie odważyli się zaatakować, znieważyć najważniejszych dla Polaków symboli. Od Wielkanocy widać zaś konsekwentne nakręcanie emocji wokół spraw religijnych, które wpisane jest bezpośrednio w kampanię wyborczą. To ryzykowne – stwierdził Piotr Pancześnik z Porozumienia.

– Rozmawiamy o sytuacjach, które mogły przejść bez echa, gdyby nie kampania wyborcza. PiS, widząc swoje spadające notowania, złapał się m.in. przemówienia pana Jażdżewskiego i na tej podstawie chce skonsolidować swój twardy elektorat – stwierdził Piotr Wach (Nowoczesna).

- Te słowa, które padły 3 maja nie przeszłyby bez echa, bo mimo tego, co robicie z PO, Kościół w Polsce i wierzący w Polsce są jeszcze na tyle silni, że nigdy nie pozwoliliby, żeby tego typu słowa przeszły bez echa – odpowiadała Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska).

- Prawo jest dobre, należy je właściwie stosować. Nie należy strzelać z armaty do muchy. Jeśli przychodzimy rano po szefa mafii czy po zabójcę, to trzeba wejść z butami, futrynami i z pełną amunicją. Natomiast pani Podleśnej wystarczyło wysłać wezwanie na policję. Czemu mają służyć takie pokazówki? – pytał przedstawiciel PO, Robert Węgrzyn.

- Zdecydowana reakcja jest po to, by w przyszłości nikomu innemu z tej lewej strony nie przyszło do głowy coś takiego wyprawiać, bo to jest rzecz niedopuszczalna. Dotykacie najbardziej wrażliwych sfer społecznych i próbujecie to jeszcze usprawiedliwiać. Tego się nie da usprawiedliwić. Nasz naród ma swego rodzaju kod genetyczny i tym kodem jest m.in. chrześcijaństwo – odpowiadała Katarzyna Czochara (PiS).

- Art. 196 kodeksu karnego odnosi się bezpośrednio do Konstytucji, gdzie zapisano prawo do wolności wyznania, religii i sumienia. Katolicy są grupą wyznaniową i korzystają z konstytucyjnego prawa do wolności religii. To jest prawo obywatelskie, prawo człowieka. Jeśli ktoś łamie to prawo, to podlega sankcji karnej – stwierdził Paweł Grabowski (Kukiz’15).
Zaproszenie Ewy Skrabacz przyjęli:
  • Katarzyna Czochara (PiS),
  • Paweł Grabowski (Kukiz'15),
  • Piotr Pancześnik (Porozumienie),
  • Genowefa Prorok (PSL),
  • Piotr Wach (.Nowoczesna),
  • Robert Węgrzyn (PO),
  • Małgorzata Wilkos (SP).
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 12 maja 2019 - debatę prowadzi Ewa Skrabacz

Zobacz także

2020-02-23, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa z 23 lutego - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM] - Nie możemy dać się podzielić między kraje skąpe i hojne, między euroentuzjastów i eurosceptyków. Wszyscy powinniśmy być eurorealistami chcącymi ambitnej Europy… » więcej 2020-02-16, godz. 12:50 Niedzielna Loża Radiowa z 16 lutego 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Jak będzie trwająca kampania w wyborach prezydenckich? - zastanawiali się goście Niedzielnej Loży Radiowej. Odnieśli się m.in. do opinii wyrażonej przez prof… » więcej 2020-02-09, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa z 9 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rusza kolejny wyścig wyborczy. 10 maja pierwsza, a ewentualna druga tura wyborów prezydenckich - 24 maja. Swój start deklarowało w ostatnim czasie 8 kandydatów:… » więcej 2020-02-02, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa z 2 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej zapytaliśmy o Opolski Zespół Parlamentarny: Jakie plany mają przedstawiciele regionu w nowej kadencji parlamentu? Dlaczego nie wszyscy… » więcej 2020-01-26, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa z 26 stycznia 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o skutki czwartkowej (23.01) uchwały Sądu Najwyższego, który zdecydował, że sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa… » więcej 2020-01-19, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa z 19 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W środę (15.01) w Parlamencie Europejskim debatowano o próbach fałszowania historii II wojny światowej przez Rosję, a także o stanie praworządności w Polsce. Dzień… » więcej 2020-01-12, godz. 12:51 Niedzielna Loża Radiowa z 12 stycznia 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Podczas niedzielnej dyskusji w gronie opolskich parlamentarzystów skomentowaliśmy kolejne wydarzenia towarzyszące pracom nad ustawą dyscyplinującą sędziów. Posłowie… » więcej 2020-01-06, godz. 12:30 "Świąteczna Loża Radiowa" z 6 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W święto Objawienia Pańskiego zatrzymaliśmy się nad znaczeniem tego, co widoczne, dostrzegalne. O tym, że „wiara rodzi się z patrzenia”, opowiedział o. Przemek… » więcej 2020-01-05, godz. 13:07 Niedzielna Loża Radiowa z 5 stycznia 2020 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W niedzielę spotkaliśmy się z opolskimi parlamentarzystami. Naszych sejmowych i senackich reprezentantów zapytaliśmy o skandaliczne słowa Władimira Putina na temat… » więcej 2020-01-01, godz. 12:05 Świąteczna Loża Radiowa z 1 stycznia 2020 roku - posłuchaj! [ZDJĘCIA] Wybory do parlamentu europejskiego, do polskiego parlamentu, wysoka frekwencja w nich, ale też przyznanie Oldze Tokarczuk Nobla, zabójstwo prezydenta Adamowicza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »