Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej…
2019-03-24, 12:41 Autor: Marek Świercz

EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 24 marca 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 24 marca 2019 roku!
Choć ordynacja nam nie sprzyja, to przy przyzwoitej frekwencji Opolszczyzna ma dużą szansę na własnego europosła - do takiego wniosku doszli goście Niedzielnej Loży Radiowej 24 marca 2019 roku. Oczywiście nie było zgody co do tego, które ugrupowanie będzie reprezentował.
Przypomnijmy: Opolszczyzna jest w jednym okręgu z Dolnym Śląskiem, na którym mieszka cztery razy więcej wyborców. W wyborach w 2004 roku mandat zdobył wystawiony przez AWS i popierany przez MN Stanisław Jałowiecki. W dwóch kolejnych kadencjach nasz region reprezentowała Danuta Jazłowiecka z Platformy Obywatelskiej, która startowała z drugiego, czyli "biorącego" miejsca.

Debatę rozpoczęliśmy od mniejszych ugrupowań. Roman Kolek z MN stwierdził, że mniejszość nie wystawia swojego kandydata, ale prawdopodobnie wesprze Andrzeja Bułę, reprezentanta Koalicji Europejskiej (PO, Nowoczesna, SLD, PSL, Zieloni), który zwrócił się o takie poparcie. Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski powiedziała, że w naszym 12 okręgu kandydatem jej ugrupowania jest Beata Kempa, ale partia będzie wspierała wszystkich kandydatów Zjednoczonej Prawicy. Piotr Pańcześnik z Porozumienia stwierdził, że jego partia będzie miała swojego człowieka na listach, będzie to prawdopodobnie dolnośląski przedsiębiorca robiący interesy także na Opolszczyźnie. Podobnie będzie w przypadku Nowoczesnej, przy czym Łukasz Dymek zadeklarował mocne poparcie tej partii dla marszałka Buły. Paweł Grabowski z Kukiz '15 (sam kandyduje z dalszego miejsca) przekonywał, że rękawicę podjąć trzeba, choć ordynacja jest dla naszego regionu mocno niesprzyjająca. Agnieszka Zagola PSL rekomendowała kandydatkę PSL, sekretarz powiatu brzeskiego Genowefę Prorok, jako doświadczonego samorządowca.

Wolę zwycięstwa zadeklarowały za to największe ugrupowania. Violetta Porowska z PiS stwierdziła, że wszystkie badania dają prawicy w naszym okręgu trzy mandaty i wszystko wskazuje na to, że ten trzeci mandat przypadnie startującemu właśnie z 3. miejsca Sławomirowi Kłosowskiemu z Opolszczyzny. Dodała także, że startujący z gorszego miejsca kandydat opozycji szans raczej nie ma. Ryszard Wilczyński z PO ripostował, że wyborcy są coraz bardziej świadomi i kierują się nazwiskiem kandydata, a nie miejscem na liście, dlatego powszechnie znany marszałek Andrzej Buła z pewnością zdobędzie mandat europosła. Ważne, podkreślił Wilczyński, by powtórzył się wynik z wyborów samorządowych, w których Koalicja Obywatelska dostała 105 tysięcy głosów.

Uczestnicy programu dyskutowali także o tym, czy te wybory mogą - i czy powinny - zmienić Unię Europejską.

Gośćmi Marka Świercza byli: Paweł Grabowski (Kukiz '15), Ryszard Wilczyński (PO), Agnieszka Zagola (PSL), Małgorzata Wilkos (SP), Violetta Porowska (PiS), Piotr Pańcześnik (Porozumienie), Łukasz Dymek (Nowoczesna) i Roman Kolek (MN).

Zobacz także

2020-02-16, godz. 12:50 Niedzielna Loża Radiowa z 16 lutego 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Jak będzie trwająca kampania w wyborach prezydenckich? - zastanawiali się goście Niedzielnej Loży Radiowej. Odnieśli się m.in. do opinii wyrażonej przez prof… » więcej 2020-02-09, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa z 9 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rusza kolejny wyścig wyborczy. 10 maja pierwsza, a ewentualna druga tura wyborów prezydenckich - 24 maja. Swój start deklarowało w ostatnim czasie 8 kandydatów:… » więcej 2020-02-02, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa z 2 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej zapytaliśmy o Opolski Zespół Parlamentarny: Jakie plany mają przedstawiciele regionu w nowej kadencji parlamentu? Dlaczego nie wszyscy… » więcej 2020-01-26, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa z 26 stycznia 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o skutki czwartkowej (23.01) uchwały Sądu Najwyższego, który zdecydował, że sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa… » więcej 2020-01-19, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa z 19 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W środę (15.01) w Parlamencie Europejskim debatowano o próbach fałszowania historii II wojny światowej przez Rosję, a także o stanie praworządności w Polsce. Dzień… » więcej 2020-01-12, godz. 12:51 Niedzielna Loża Radiowa z 12 stycznia 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Podczas niedzielnej dyskusji w gronie opolskich parlamentarzystów skomentowaliśmy kolejne wydarzenia towarzyszące pracom nad ustawą dyscyplinującą sędziów. Posłowie… » więcej 2020-01-06, godz. 12:30 "Świąteczna Loża Radiowa" z 6 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W święto Objawienia Pańskiego zatrzymaliśmy się nad znaczeniem tego, co widoczne, dostrzegalne. O tym, że „wiara rodzi się z patrzenia”, opowiedział o. Przemek… » więcej 2020-01-05, godz. 13:07 Niedzielna Loża Radiowa z 5 stycznia 2020 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W niedzielę spotkaliśmy się z opolskimi parlamentarzystami. Naszych sejmowych i senackich reprezentantów zapytaliśmy o skandaliczne słowa Władimira Putina na temat… » więcej 2020-01-01, godz. 12:05 Świąteczna Loża Radiowa z 1 stycznia 2020 roku - posłuchaj! [ZDJĘCIA] Wybory do parlamentu europejskiego, do polskiego parlamentu, wysoka frekwencja w nich, ale też przyznanie Oldze Tokarczuk Nobla, zabójstwo prezydenta Adamowicza… » więcej 2019-12-29, godz. 15:05 Młodzieżowa Loża Radiowa z 29 grudnia 2019 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Działalność Grety Thunberg podzieliła uczestników Młodzieżowej Loży Radiowej, połączyła natomiast ocena, że konieczna jest ponadpolityczna działalność na rzecz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »