Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Świąteczna Loża Radiowa. Dr hab. Marek Białokur ...
2018-08-15, 12:10 Autor: Marek Świercz

Świąteczna Loża Radiowa. Dr hab. Marek Białokur i Arkadiusz Karbowiak o militarnych i politycznych aspektach Bitwy Warszawskiej

Dr hab. Marek Białokur i Arkadiusz Karbowiak o militarnych i politycznych aspektach Bitwy Warszawskiej
Bitwa Warszawska, jak wszystkie ważkie wydarzenia historyczne, obrosła legendami czy mitami i dla przeciętnego Kowalskiego stała się raczej przedmiotem kultu niż historycznych analiz. W Świątecznej Loży Radiowej, wspólnie z opolskimi historykami, prof. Markiem Białokurem i Arkadiuszem Karbowiakiem, spróbowaliśmy ten obraz „cudu nad Wisłą” nieco odczarować.
Przede wszystkim okazało się, że samo określenie „cud nad Wisłą”, bezrefleksyjnie powtarzane przez Polaków, było mocno nacechowane politycznie. Wymyślone przez Stanisława Strońskiego, endeckiego publicystę, miało deprecjonować zasługi Józefa Piłsudskiego i pokazywać zwycięstwo nad bolszewikami nie jako triumf jego strategii, ale dzieło Opatrzności. Choć, jak podkreślał Białokur, religijność Polaków miało ogromne znaczenie w patriotycznym zrywie, który był odpowiedzią – i tu uwaga – nie tyle na ofensywę, co na kontrofensywę bolszewików. Bo zaatakowali Polacy, chcąc doprowadzić do utworzenia niezależnej Ukrainy atamana Petlury, która miała być częścią federacyjnego geopolitycznego projektu Piłsudskiego.

Dyskutowano także o tym, kto jest autorem zwycięstwa. Naczelnik? Szef sztabu gen. Tadeusz Rozwadowski? Szef francuskiej misji Maxim Weygand? Tu nasi goście nie mieli wątpliwości: strategia jest zawsze dziełem zbiorowym, ale chwała zwycięstwa lub niesława klęski zawsze spadają na wodza naczelnego.

Padło też pytanie, czy Sowieci naprawdę chcieli via Warszawa zanieść płomień rewolucji do Niemiec. Dowodów w postaci dokumentów nie ma, ale ideologiczne zacietrzewienie bolszewików, wierzących wówczas w trockistowską ideę ogólnoświatowej rewolucji, karze w to wierzyć. Prawdą jest i to, że Polakom pomógł… Stalin, który w ramach wewnątrzpartyjnych rozgrywek nie wykonał rozkazu Kamieniewa i nie wysłał posiłków Tuchaczewskiemu.

Polakom nie pomagali za to za bardzo zachodni alianci, bo - sparaliżowani przez związki zawodowe, lewicowe partie i brak wiedzy o prawdziwym obliczu komunizmu - nie kwapili się do militarnego wsparcia. Wyjątkiem byli Węgrzy, którzy na własnej skórze poczuli wcześniej rządy bolszewików.

Poruszyliśmy też tematy drażliwe, które podniósł w debacie publicznej Piotr Zychowicz, zarzucając Piłsudskiemu, że nie pomógł Białej Rosji w dobiciu komuny a potem przystał na niekorzystny traktat ryski. Nasi goście byli zgodni: za brak współpracy odpowiadali bardziej liderzy białogwardzistów, Denikin i Wrangel, którzy w imię imperialnej Rosji nie chcieli się zgodzić na niepodległą Polskę w granicach sprzed rozbiorów, co dla Piłsudskiego było nie do przyjęcia. Co do traktatu ryskiego, to – i tu też opinia naszych ekspertów była raczej zgodna – mógł być korzystniejszy i nie zostawiać po sowieckiej stronie ziem zamieszkanych przez naszych rodaków. Zwyciężyła jednak endecka koncepcja, że nie należy sięgać po ziemie zamieszkane przez tak liczne rzesze mniejszości narodowych, że nie da się ich zasymilować.

Gośćmi Marka Świercza byli: Marek Białokur i Arkadiusz Karbowiak.
Z dr hab. Markiem Białokurem i Arkadiuszem Karbowiakiem rozmawia Marek Świercz
tu dodaj resztę opisu

Zobacz także

2018-12-09, godz. 14:55 Zobacz i posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej z 9 grudnia 2018 roku! Człowiek czy naturalne zmiany klimatyczne? Klimatyczny pesymizm, dystans czy optymizm? Przedstawiciele partyjnych młodzieżówek dyskutowali o zmianach klimatyc ... » więcej 2018-12-09, godz. 14:38 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 9 grudnia 2018 roku! Nawet jeśli szczyty klimatyczne nie są w stanie wpłynąć na politykę największych trucicieli, nie można uciekać od tematu zagrożeń związanych z emisją gazów ci ... » więcej 2018-12-02, godz. 13:39 Zobacz i posłuchaj drugiej części "Niedzielnej Loży Radiowej" w DAB+ i internecie z 2 grudnia 2018 roku! [FILM] W setną rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki z przedstawicielami partyjnych młodzieżówek rozmawialiśmy o tym, jak dziś wygląda sytuacja społeczno-po ... » więcej 2018-12-02, godz. 13:28 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 2 grudnia 2018 roku! [FILM, ZDJĘCIA] 28 listopada 1918 r. kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. Byliśmy jednym z pierwszych państw europejskich, które wprowadziły takie prawo. W setną rocznic ... » więcej 2018-11-25, godz. 14:55 Zobacz i posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej z 25 listopada 2018 roku! Nowe rozdanie polityczne w opolskich powiatach, przypadek radnego Wojciecha Kałuży w sejmiku śląskim, ale także definicja tzw. korupcji politycznej – o tym ro ... » więcej 2018-11-25, godz. 14:40 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 25 listopada 2018 roku! Nowe rozdanie polityczne w opolskich powiatach oraz casus Wojciecha Kałuży, radnego Nowoczesnej z woj. śląskiego, który po wyborach przeszedł do PiS i umożliw ... » więcej 2018-11-18, godz. 13:39 Zobacz i posłuchaj drugiej części "Niedzielnej Loży Radiowej" w DAB+ i Internecie z 18 listopada 2018 roku! [FILM] Utrzymanie koalicji rządzącej regionem od 12 lat a także plan powołania pełnomocnika do spraw wielokulturowości były głównymi tematami Młodzieżowej Loży Radio ... » więcej 2018-11-18, godz. 13:33 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 18 listopada 2018 roku! Zawiązanie nowej – a właściwie podtrzymanie starej – koalicji rządzącej Opolszczyzną, było głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 18 listopada 2018 roku. P ... » więcej 2018-11-11, godz. 12:08 Świąteczna Loża Radiowa z 11 listopada 2018 roku. Zobacz i posłuchaj! Choć wszyscy politycy biorący udział w Niedzielnej Loży Radiowej 11 listopada 2018 roku podkreślali konieczność wspólnego świętowania ponad podziałami, to w d ... » więcej 2018-11-01, godz. 12:00 O. Wojciech Ziółek o wyjątkowości polskich obchodów Uroczystości Wszystkich Świętych i o przeżywaniu tego czasu w Rosji - Zawsze powtarzam, że polskie obchody 1 i 2 listopada powinny być wpisane na listę UNESCO, jako światowe dziedzictwo kulturowe. Są one unikatowe i z niczym n ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »