Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Świąteczna Loża Radiowa. Dr hab. Marek Białokur ...
2018-08-15, 12:10 Autor: Marek Świercz

Świąteczna Loża Radiowa. Dr hab. Marek Białokur i Arkadiusz Karbowiak o militarnych i politycznych aspektach Bitwy Warszawskiej

Dr hab. Marek Białokur i Arkadiusz Karbowiak o militarnych i politycznych aspektach Bitwy Warszawskiej
Bitwa Warszawska, jak wszystkie ważkie wydarzenia historyczne, obrosła legendami czy mitami i dla przeciętnego Kowalskiego stała się raczej przedmiotem kultu niż historycznych analiz. W Świątecznej Loży Radiowej, wspólnie z opolskimi historykami, prof. Markiem Białokurem i Arkadiuszem Karbowiakiem, spróbowaliśmy ten obraz „cudu nad Wisłą” nieco odczarować.
Przede wszystkim okazało się, że samo określenie „cud nad Wisłą”, bezrefleksyjnie powtarzane przez Polaków, było mocno nacechowane politycznie. Wymyślone przez Stanisława Strońskiego, endeckiego publicystę, miało deprecjonować zasługi Józefa Piłsudskiego i pokazywać zwycięstwo nad bolszewikami nie jako triumf jego strategii, ale dzieło Opatrzności. Choć, jak podkreślał Białokur, religijność Polaków miało ogromne znaczenie w patriotycznym zrywie, który był odpowiedzią – i tu uwaga – nie tyle na ofensywę, co na kontrofensywę bolszewików. Bo zaatakowali Polacy, chcąc doprowadzić do utworzenia niezależnej Ukrainy atamana Petlury, która miała być częścią federacyjnego geopolitycznego projektu Piłsudskiego.

Dyskutowano także o tym, kto jest autorem zwycięstwa. Naczelnik? Szef sztabu gen. Tadeusz Rozwadowski? Szef francuskiej misji Maxim Weygand? Tu nasi goście nie mieli wątpliwości: strategia jest zawsze dziełem zbiorowym, ale chwała zwycięstwa lub niesława klęski zawsze spadają na wodza naczelnego.

Padło też pytanie, czy Sowieci naprawdę chcieli via Warszawa zanieść płomień rewolucji do Niemiec. Dowodów w postaci dokumentów nie ma, ale ideologiczne zacietrzewienie bolszewików, wierzących wówczas w trockistowską ideę ogólnoświatowej rewolucji, karze w to wierzyć. Prawdą jest i to, że Polakom pomógł… Stalin, który w ramach wewnątrzpartyjnych rozgrywek nie wykonał rozkazu Kamieniewa i nie wysłał posiłków Tuchaczewskiemu.

Polakom nie pomagali za to za bardzo zachodni alianci, bo - sparaliżowani przez związki zawodowe, lewicowe partie i brak wiedzy o prawdziwym obliczu komunizmu - nie kwapili się do militarnego wsparcia. Wyjątkiem byli Węgrzy, którzy na własnej skórze poczuli wcześniej rządy bolszewików.

Poruszyliśmy też tematy drażliwe, które podniósł w debacie publicznej Piotr Zychowicz, zarzucając Piłsudskiemu, że nie pomógł Białej Rosji w dobiciu komuny a potem przystał na niekorzystny traktat ryski. Nasi goście byli zgodni: za brak współpracy odpowiadali bardziej liderzy białogwardzistów, Denikin i Wrangel, którzy w imię imperialnej Rosji nie chcieli się zgodzić na niepodległą Polskę w granicach sprzed rozbiorów, co dla Piłsudskiego było nie do przyjęcia. Co do traktatu ryskiego, to – i tu też opinia naszych ekspertów była raczej zgodna – mógł być korzystniejszy i nie zostawiać po sowieckiej stronie ziem zamieszkanych przez naszych rodaków. Zwyciężyła jednak endecka koncepcja, że nie należy sięgać po ziemie zamieszkane przez tak liczne rzesze mniejszości narodowych, że nie da się ich zasymilować.

Gośćmi Marka Świercza byli: Marek Białokur i Arkadiusz Karbowiak.
Z dr hab. Markiem Białokurem i Arkadiuszem Karbowiakiem rozmawia Marek Świercz
tu dodaj resztę opisu

Zobacz także

2018-09-30, godz. 14:24 Posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej z 30 września 2018 roku! [ZDJĘCIA] Krajobraz przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi był głównym tematem drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej 30 września 2018 roku. Jak się okazało, w wy ... » więcej 2018-09-30, godz. 14:10 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 30 września 2018 roku! [FILM, ZDJĘCIA] Brak chętnych do startowania w wyborach samorządowych oraz wysyp komitetów obywatelskich, za którymi ukrywają się często kandydaci partyjni – to były główne t ... » więcej 2018-09-23, godz. 14:38 Zobacz i posłuchaj II części Niedzielnej Loży Radiowej z 23 września 2018 roku! Powodzi raczej nie musimy się już bać a Odra ma ogromny potencjał gospodarczy i turystyczny. Do takich wniosków doszli członkowie partyjnych młodzieżówek, ucz ... » więcej 2018-09-23, godz. 14:26 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 23 września 2018 roku! Odra to nie tylko zagrożenie, ale także ogromny potencjał rozwojowy – to stwierdzenie pogodziło dziś (23.09) uczestników Niedzielnej Loży Radiowej, która miał ... » więcej 2018-09-16, godz. 14:08 Zobacz i posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej z 16 września 2018 roku! Partyjne konwencje wyborcze były tematem Młodzieżowej Loży Radiowej. Tuż po konwencjach ogólnopolskich, na Opolszczyźnie pojawili się pierwsi liderzy partyjni ... » więcej 2018-09-16, godz. 14:02 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16 września 2018 roku! Za nami kampanijny start wszystkich partii parlamentarnych. W pierwszej połowie września swoje ogólnopolskie konwencje wyborcze zorganizowały: PiS (Zjednoczo ... » więcej 2018-09-09, godz. 16:26 Zobacz i posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej z 9 września 2018 roku! Rządowy program Czyste Powietrze kontra odnawialne źródła energii i elektrownie atomowe. Walka ze smogiem była także głównym tematem drugiej części Niedzielne ... » więcej 2018-09-09, godz. 16:11 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 9 września 2018 roku! Walka ze smogiem była głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 9 września 2018 roku. Przedstawiciele opozycji twierdzili, że rządowy program Czyste Powietrze ... » więcej 2018-09-02, godz. 14:11 Zobacz i posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej 2 września 2018 roku! Podsumowanie kadencji 2014 – 20-18 praz największe wyzwania czekające samorządowców w następnej pięcioletniej kadencji były głównymi tematami drugiej części N ... » więcej 2018-09-02, godz. 13:56 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 2 września 2018 roku! Podsumowanie kończącej się kadencji – na starcie kolejnej kampanii wyborczej – było głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 2 września 2018 roku. Nie zabrak ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »