W sprawie nadwykonań w PAKS za najważniejszą kwestię uznano ocenę wykonanych zabiegów. Bo, przypomnijmy, nielimitowane - i tym samym płacone bez uwag - są tylko zabiegi ratujące życie. I na tym, zdaniem dyskutantów, powinien się skupić NFZ, dyskutując o ewentualnej ugodzie z kliniką. Norbert Krajczy z PSL, dyrektor nyskiego ZOZ-u, podkreślał, że Opolszczyzna po prostu potrzebuje drugiego - po WCM - szpitala z chirurgią naczyniową. Kostuś przypominał, że w Polsce dokonuje się największej liczby amputacji w Europie, co pokazuje skalę problemu. Ryszard Galla z MN obiecywał lobbing na poziomie resortu zdrowia, Szymański zauważył, że wszystkie szpitale obowiązują te same reguły gry i PAKS powinien o tym pamiętać. Z kolei Paweł Grabowski z Kukiz '15 stwierdził, że patologiczna jest sytuacja biznesowego śrubowania nadwykonań, ale patologiczny jest również sposób finansowania usług medycznych, skoro sytuacja naczyniówki w kraju wygląda tak a nie inaczej.
Dużo emocji wzbudziła kwestia reformy edukacji. Politycy opozycji zgodnie twierdzili, że jest ona niepotrzebna, bo system z gimnazjami już okrzepł, a poza tym jest robiona w pospiechu i źle przygotowana. Mówili o protestach nauczycieli bojących się utraty pracy i samorządowców, którzy będą mieli kłopot na przykład z wybudowanymi kiedyś gimnazjami. Jedynie Arkadiusz Szymański przekonywał, że gimnazja okazały się być wychowawczym niewypałem, a strach nauczycieli jest nieuzasadniony, bo "likwidujemy przecież gimnazja a nie uczniów, ich ilość nie będzie mniejsza, ktoś ich będzie uczył".
Gośćmi Marka Świercza byli: Arkadiusz Szymański (PiS), Norbert Krajczy (PSL), Tomasz Kostuś (PO), Ryszard Galla (MN) oraz Paweł Grabowski (Kukiz '15).