Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa o 25. rocznicy obrony w…
2023-06-11, 12:02 Autor: Daniel Klimczak

Niedzielna Loża Radiowa o 25. rocznicy obrony województwa

Niedzielna Loża Radiowa o 25. rocznicy obrony województwa
Ćwierć wieku temu mieszkańcy regionu zjednoczyli się w walce o przetrwanie województwa opolskiego. W odpowiedzi na plany reformy administracyjnej rządu Jerzego Buzka, około 100 tysięcy mieszkańców Opolszczyzny utworzyło żywy łańcuch mający pokazać władzom centralnym determinację w walce o przyszłość naszej "Małej Ojczyzny". Na tak wielki zryw rząd nie mógł pozostać obojętny i w efekcie województwo opolskie pozostało na administracyjnej mapie Polski.

W Niedzielnej Loży Radiowej 11 czerwca opolscy politycy zastanawiali się, czy nasz region właściwie wykorzystał szansę, którą daje niezależność.
Wojewoda Sławomir Kłosowski (PiS) zwracał uwagę, że samodzielność Opolszczyzny jest wspólną zasługą jej mieszkańców, którzy w sprawie przyszłości regionu potrafili mówić jednym głosem. Polityk dodał, że rolę własnego województwa widać zwłaszcza, gdy spojrzy się na inne ośrodki, które ten status utraciły.

- Zasługą wszystkich mieszkańców województwa opolskiego, jak jeden mąż, było to, że to województwo mamy. Że ono uzyskało swoje miejsce ponad te 12 postanowionych wówczas. Cieszymy się z tego, że jesteśmy samodzielnym województwem, bo tak patrząc na sytuację różnych innych miast, które były kiedyś stolicami województw, aspirowały w tym ważnym czasie do roli miast wojewódzkich, a nimi nie zostały, to widać, że na pewno nie jest to dla nich ułatwienie - powiedział.

Poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński wspominał, że województwo przetrwało między innymi dlatego, że ówczesny wojewoda Ryszard Zembaczyński nie pogodził się z decyzją swoich politycznych zwierzchników. Parlamentarzysta powiedział, że dziś w społeczeństwie wciąż widać zaangażowanie w obronę niektórych ideałów.

- To dzisiaj wraca, jako takie wspomnienie podbite przez wydarzenia z 4 czerwca. Ten wielki protest, ten wielki marsz opozycji w Warszawie właściwie przywiódł mi wspomnienia z tamtego czasu. Wtedy też społeczeństwo Opolszczyzny walczyło o ważne racje, walczyło o swoją tożsamość, o pewną sprawiedliwość - mówił.

Zdaniem Justyny Zielińskiej z Partii Republikańskiej, mieszkańcy dobrze wykorzystali szansę, którą daje posiadanie własnego województwa. Jak jednak dodała, problemem, którego do tej pory nie udało się rozwiązać w całości jest zróżnicowanie tempa rozwoju jego poszczególnych części.

- Do tej pory, nawet dzisiaj, jadąc tutaj do studia, te różnice w traktowaniu na przykład poszczególnych powiatów są widoczne. Ja się osobiście bardzo cieszę, że to województwo opolskie udało się uratować, nie boję się o przyszłość województwa opolskiego. Myślę, że mieszkańcy są bardzo zadowoleni. Mamy różne urzędy, które są bliżej obywatela. W małym województwie też jest łatwiej dysponować różnymi środkami - wskazywała.

Poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś także podkreślał, że ważną rolę w obronie województwa odegrała jedność wśród mieszkańców. Jak zauważał, Opolszczyzna jest regionem, który stwarza dobre warunki do rozwoju, choć nie oznacza to, że jest to województwo wolne od problemów.

- Opolszczyzna to wspaniałe miejsce do zamieszkania, do pracy, do inwestowania, do wypoczynku. Jestem absolutnie przekonany, że tę szansę z 1998 roku dobrze wykorzystaliśmy. Oczywiście przed nami wiele zagrożeń, wiele "pól minowych", które musimy przejść. Bardzo ważne są niebezpieczeństwa i te wyzwania, z którymi sobie nie do końca radzimy, czyli depopulacja - podkreślał.

Marko Markowski z Prawa i Sprawiedliwości zgadzał się, że regionowi udało się wykorzystać szanse wynikające z niezależności. W jego opinii dobrze widać to w małych miastach.

- Udało się wykorzystać posiadanie własnego województwa. Najmniejszego w Polsce, ale mimo wszystko własnego województwa. Gdy się chociażby pojedzie na Dolny Śląsk, czy na Śląsk, to można tam jak w soczewce zobaczyć, jak duże aglomeracje miejskie typu Wrocław czy Katowice były doinwestowane i absorbowały te wszystkie duże inwestycje, a w niektórych małych miasteczkach na Dolnym Śląsku wygląda tak, jakby tam czas się zatrzymał krótko po II wojnie światowej - mówił.

Piotr Woźniak z Nowej Lewicy podkreślał rolę, jaką w utrzymaniu województwa opolskiego odegrało zjednoczone społeczeństwo, a także były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

- W obliczu reformy zaproponowanej przez Jerzego Buzka powiedział "Nie" takiemu rozwiązaniu i pamiętam kilka rozmów na ten temat, w których jasno jest wskazane, jaka była rola ówczesnego prezydenta. Za to również należą mu się podziękowania. Szczególne podziękowania należą się jednak opolskiemu społeczeństwu. Z pewnym smutkiem mówię, że taka atmosfera później już się nie powtórzyła - dodał.

Przemysław Tetłak z Suwerennej Polski przekonywał, że bez własnego województwa, dzisiejsza Opolszczyzna wyglądałaby zupełnie inaczej, niż obecnie.

- Obrona województwa to niewątpliwie ogromny sukces opolan i dowód na to, że zgoda buduje. Bilans zysków i strat jest taki, że na pewno udało się zrobić dużo dobrego, natomiast mam nieodparte wrażenie, że można było jednak zrobić trochę więcej, szczególnie chodzi mi tutaj o okres rządów Platformy Obywatelskiej, kiedy obserwowaliśmy niemalże całkowitą stagnację inwestycyjną - przekonywał.

Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego opowiadał o swoich kontaktach z politykami spoza regionu. Także z ich opinii wynika, że Opolszczyzna jest województwem, które skutecznie zainwestowało w swój rozwój.

- Pamiętam taką rzecz, byliśmy kilkukrotnie w sejmie na spotkaniu z komisją samorządu bodajże i tam różne argumenty padały. Przypominam sobie, ze któryś z posłów spoza Opolszczyzny powiedział, że jak się wjeżdża na Opolszczyznę to nie potrzebne by były tablice z napisem "opolskie", bo wiadomo, że wjeżdża się w tereny, gdzie jest inaczej, gdzie jest ładniej, gdzie są piękne wsie, gdzie jest porządek - wspominał.

W programie zastanawiano się także, czy opolskie samorządy mają właściwą wizję działań zapobiegających wyludnianiu się regionu. W trakcie dyskusji poruszono również powracającą co jakiś czas kwestię reaktywacji województwa częstochowskiego i związane z nią obawy, że odbędzie się to kosztem części naszego regionu.

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »