Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca…
2021-03-14, 12:51 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca 2021 r.

Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca 2021 r.
Zbliżamy się do szczytu trzeciej fali pandemii. Eksperci oceniają, że nastąpi on na przełomie marca i kwietnia. Mamy też coraz więcej przypadków tak zwanej brytyjskiej odmiany covid-19, która jest znacznie bardziej śmiertelna. Surowsze obostrzenia wprowadzono w 4 województwach.

Kraje Unii Europejskiej skarżą się na tempo dostaw szczepionki, ale Wielka Brytania nie ma z tym większych problemów. Na wyspach 36 % ludzi już jest zaszczepionych, w tym prawie wszyscy po 70. roku życia. Do świąt Wielkiej Nocy szczepionkę przyjąć mają wszyscy po czterdziestce. Izrael sczepi już dzieci w wieku 12-16 lat. Na horyzoncie pojawia się jednak szczepionka Jonhson&Johnson.

Według informacji, jakie przekazał w środę minister zdrowia Adam Niedzielski, dostawy szczepionek tej firmy powinny rozpocząć się w kwietniu. Polska zakontraktowała 16 mln dawek.

Jednocześnie koncern AstraZeneca po raz kolejny poinformował, że dostarczy mniej szczepionek do krajów UE niż zapowiadał, a kilkanaście krajów na świecie wstrzymało podawanie szczepionki tej firmy ze względu na działania niepożądane. Polska na razie szczepionki AstraZeneki nie wstrzymuje.
Czy Polska powinna próbować kupić szczepionki z pominięciem UE lub zacząć produkować je u siebie?

- Wydaje mi się, że zakup szczepionek z innych źródeł niż, UE jest zasadny, natomiast najlepiej byłoby, gdybyśmy sami ją produkowali - powiedział Konrad Gęsiarz z Prawa i Sprawiedliwości. - Liczymy na szczepionkę Johnson&Johnson, która od kwietnia będzie dostępna i uda się przyśpieszyć szczepienia - dodał.

- Najważniejsza jest europejska solidarność. Nie można się z niej wyłamać i ulegać wpływom polityki szczepionkowej w ramach wielkiej geopolityki Chin i Rosji - uważa Witold Zembaczyński z Nowoczesnej. - Trzeba zapewnić dostępność do szczepionek w oparciu o europejską siłę nabywczą. Trzeba iść drogą Izraela i szczepić szybko i możliwie wszystkich w zorganizowany sposób, w przeciwieństwie do tego, co teraz się odbywa - dodał.

- Wielkim szczęściem Polski na tle innych krajów jest to, że rządzą nami ludzie, którzy potrafią zapanować nad pandemią. Nie brakuje łóżek, brakuje szczepionek. Myślę, że Polska powinna rozważyć zakup szczepionek poza UE, bo Unia i Komisja Europejska nie stają na wysokości zadania - powiedział Wojciech Komarzyński z PiS.

- Solidarność europejska i wartości, które z niej wynosimy z UE są bardzo ważne. Musimy teraz zadać sobie pytanie, czy UE sobie poradziła. Jak widzimy nie do końca - stwierdził Jan Zimoch z Porozumienia. - Pewne ilości szczepionek są dostarczane, jednak to nie jest tyle, na ile była umowa. Patrząc na inne państwa, które się wyłamały, moim zdaniem powinniśmy też szukać alternatywnych dróg zakupu szczepionek - dodał.

- Dopóki szczepionki, które są nie sprawdzone jak Nowavax, Sputnik, CureVac, raczej nie powinny być wprowadzane na rynek - uważa Norbert krajczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego, z zawodu lekarz. - Będzie czym się szczepić, AstraZeneca ma nadrobić zaległości dostaw, czekamy też Modernę i Jonshon&Jonhson.

- Przed nami czas próby. W ciągu 24 godzin mieliśmy 21 tys. nowych przypadków koronawirusa. Szczyt 3 fali przed nami, a epidemiolodzy mówią o 4 fali, która przyjdzie jesienią - zwrócił uwagę Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej. - Solidarność europejska jest bardzo ważna. Liczę, że polski przemysł farmaceutyczny sfinalizuje prace nad szczepionką, lub będziemy produkować szczepionki na licencji. Jeżeli inne kraje nie chcą szczepić AstrąZenecą, to powinniśmy od nich ściągnąć te szczepionki - dodał.

- Należy zastanowić się nad tym, żebyśmy opracowali polską szczepionkę i produkowali ją w Polsce, lub rozpoczęli produkcję na licencji. Niepożądanych odczynów poszczepiennych nie odnotowano w Polsce po podaniu preparatu AstraZeneca i trzeba się zastanowić, czy nie ściągnąć partii tych szczepionek, z krajów, które stwierdziły, że nie będą nią szczepić - powiedział Przemysław Kubów z Solidarnej Polski.

- Solidaryzm Unii Europejskiej jest bardzo ważny. Proszę sobie wyobrazić, że nagle dodatkowe 27 krajów szuka szczepionek na własną rękę - powiedział w Niedzielnej Loży Radiowej Ryszard Galla poseł z Mniejszości Niemieckiej. Władze UE i Komisja Europejska powinny zabiegać, żeby producenci wywiązali się z podpisanych umów. Natomiast jeśli na rynku pojawiają się szanse dodatkowego zakupu powinniśmy z tego korzystać - dodał.

- Polska myśl technologiczna i techniczna powinna spowodować, że powinniśmy próbować, żeby szczepionka była przez Polaków wyprodukowana. Tempo szczepień nie jest najgorsze, ale mnie martwi jakość szczepionek szczególniej jednej firmy, której w Polsce jest najwięcej - powiedział Piotr Woźniak z SLD. Uważa on, że pewien okres przespano jeżeli chodzi o produkcję szczepionki w Polsce.

Zobacz także

2024-06-02, godz. 12:48 Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024) Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach… » więcej 2024-05-26, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu " Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział… » więcej 2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej 2024-05-05, godz. 13:21 Start w eurowyborach to ucieczka przed odpowiedzialnością karną lub polityczną? Niedzielna Loża Radiowa - 05.05.2… 40 komitetów wystartuje w bitwie o Parlament Europejski. 2 maja zakończyła się rejestracja list kandydatów. Wśród kandydatów znajdują się nazwiska osób… » więcej 2024-04-28, godz. 11:59 CBA zbyt polityczne, a obecność w UE zdecydowanie korzystna dla Polski? Niedzielna Loża Radiowa (28.04.2024) Rząd przygotował projekt likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zgodnie z założeniami, zadania CBA ma przejąć nowa jednostka w policji - Centralne… » więcej 2024-04-14, godz. 12:11 Wyniki wyborów samorządowych i spór o przepisy w zakresie przerywania ciąży - Niedzielna Loża Radiowa (14.04.202… Tydzień temu w Polsce odbyły się wybory samorządowe. W skali kraju, patrząc na procentowe wyniki głosowania do powiatów i sejmików województw, najwyższym… » więcej 2024-03-24, godz. 13:00 Wniosek o TS dla prezesa NBP i 100 dni rządu - tematami Niedzielnej Loży Radiowej 24.03.2024 r. Czy zasadny jest wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu? Ma się to stać na dniach, a przygotowany dokument liczyć ma… » więcej 2024-03-17, godz. 12:26 Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą, a Ministerstwo Finansów zapowiada koniec zerowego VAT-u na ży… Sejmowa komisja śledcza ds. pegasusa rozpoczęła pracę. W tym tygodniu zeznawał przed nią prezes PiS, wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Jarosław… » więcej 2024-03-10, godz. 12:02 O zachowaniu policji w czasie rolniczego protestu i sprawie posła Polski 2050 - Niedzielna Loża Radiowa 10.02.2024 W tym tygodniu w Niedzielne Loży Radiowej opolscy przedstawiciele partii politycznych omawiali następujące tematy: Po rolniczych protestach organizatorzy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »