Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-08-04, 13:20 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 4 sierpnia 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 4 sierpnia 2019 roku!
Opolscy politycy komentowali doniesienia płynące z Gdańska o programie rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i specustawie dotyczącej przejęcia przez państwo terenu na Westerplatte. Na stronie internetowej Gdańska pojawiła się zapowiedź trzydniowych obchodów rocznicy wybuchu wojny, a w tej zapowiedzi znalazły się takie sformułowania jak "radosny pochód", "tańce" i "wspólne świętowanie". Zostały one już zmienione na odpowiednio: pochód, pokaz tradycyjnego tańca i wspólne przeżywanie rocznicy, ale niesmak pozostał. Z kolei o specustawie w sprawie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 władze Gdańska mówiły, że narusza ona autonomię samorządu.
Antonii Duda (poseł Prawa i Sprawiedliwości) powiedział, że zbulwersowała go ta informacja, a prezydent Gdańska pokazała w ten sposób swoją postawę etyczną i patriotyczną. - Dla mnie było to przykre i żenujące, cieszę się, że pani prezydent z tego się wycofała, a jeszcze bardziej się cieszę, że prezydent podpisał specustawę o Westerplatte. Dodał, że ma nadzieję, że to miejsce będzie dla Polaków symbolem i miejscem refleksji.

Ryszard Galla (poseł Mniejszości Niemieckiej) przypomniał, że Kacper Płażyński (PiS) zaprotestował przeciwko obecności strony niemieckiej w uroczystościach rocznicowych i zaznaczył, że nie może tej postawy zrozumieć. Dodał, że dobrze, żeby obie strony mogły uczcić pamięć ofiar wojny. W sprawie specustawy uważa, że nie jest ona potrzebna, bo rząd mógłby dać pieniądze samorządowi Gdańska na budowę muzeum, a nie przejmować ziemię.

Ryszard Wilczyński (poseł Platformy Obywatelskiej) o słowach w pierwotnej wersji komunikatu o programie obchodów rocznicy wybuchu wojny powiedział, że były one niefortunne, ale mamy do czynienia z wyolbrzymieniem całej sprawy. Spec ustawa zdaniem posła PO zostaje przyjęta "za pięć dwunasta" 80-tej rocznicy. - To otwarta wojna z samorządem - powiedział.

Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska) uważa, że winę za taki niefortunny komunikat na stronie internetowej ponosi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Te słowa absolutnie nie na miejscu. Zmieniono teraz tylko słowa, ale nie zmieniono programu wydarzeń. - Czy pokazy tańca tradycyjnego, w taką rocznicę, to jest to, co powinniśmy robić? - pytała. Specustawa zdaniem Małgorzaty Wilkos nie narusza autonomii samorządu, a strona rządowa próbowała rozmawiać z prezydent Dulkiewicz na temat tego, co tam powinno mieć miejsce, ale nie była ona zainteresowana rozmowami. - To co jest ważne dla Polaków, ma się stać państwowe - powiedziała.

Szymon Godyla z Nowoczesnej uważa, że zawinił urzędnik, który pisał komunikat, bo jest niemożliwe, żeby każdy komunikat zatwierdzał prezydent. Był zły dobór słów, a takie komunikaty powinny być sprawdzane przed publikacją. - Zagrywka z Westerplatte ma a celu monopolizowanie miejsc związanych z historią. Dlaczego PiS nie szuka kompromisu, to jawne naruszenie autonomii samorządu - mówił Godyla.

Piotr Pancześnik (Porozumienie) zgadza się z posłem Gallą i posłem Wilczyńskim co do uczestnictwa strony Niemieckiej w obchodach rocznicy wybuchu wojny. Jednak nie zgadza się na to, żeby jeden z uczestników zaplanowanej konferencji mówił, że pancernik Schlezwig-Holstein to był statek pasażerski. Można różnie interpretować fakty, ale nie można ich zmieniać. Z kolei w sprawie specustawy nie było by sporu, gdyby na Westerplatte był porządek i gdyby sobie samorząd z tym radził. - Samorząd jest częścią państwa polskiego - podkreślał.

Robert Tistek (Kukiz'15) powiedział, że forma uroczystości zaplanowanych na rocznicę wybuchu II Wojny Światowej bardziej pasuje do rocznicy zakończenia wojny. W sprawie Westerplatte jego zdaniem nie powinno być sporów, bo to zbyt ważne miejsce dla Polaków. - Może pod zarząd komisaryczny obywateli powinien być oddany ten teren - zastanawiał się w trakcie Niedzielnej Loży Radiowej.
W Niedzielnej Loży Radiowej uczestniczyli:

  • Małgorzata Wilkos, Solidarna Polska,
  • Ryszard Galla, Mniejszość Niemiecka,
  • Robert Tistek, Kukiz'15,
  • Ryszard Wilczyński, Platforma Obywatelska,
  • Piotr Pancześnik, Porozumienie
  • Szymon Godyla, .Nowoczesna,
  • Antoni Duda, Prawo i Sprawiedliwość

Zobacz także

2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »