Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 14 lipca 2019 roku…
2019-07-14, 13:30 Autor: Ewa Skrabacz

"Niedzielna Loża Radiowa" z 14 lipca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 14 lipca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj!
Tydzień po katowickiej „burzy mózgów” PiS, swoje forum programowe zorganizowała Koalicja Obywatelska. Z opolskimi politykami rozmawialiśmy o propozycji programowej zaprezentowanej przez opozycję.
Ryszard Wilczyński (Platforma Obywatelska) stwierdził, że przedstawiona na konwencji programowej Koalicji Obywatelskiej szóstka Schetyny, to „sześć zasadniczych pakietów, rozwiązań koniecznych, aby posprzątać po PiS”. Podkreślił, że należy „uzdrawiać Polskę i czynić ją krajem absolutnie nowoczesnym, a przede wszystkim zorientowanym na przyszłość”.

„Dla mnie to nie jest żaden program” – tak propozycje opozycji skomentowała Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska). Dowodziła, że ”każdy może powiedzieć o nowoczesnej edukacji, czystym powietrzu, szybkich autostradach”, ale „jeżeli za tym nie ma szeregu punktów, które wskazują konkrety”, to nic z tego nie wynika.

Robert Tistek (Kukiz’15) stwierdził, że postulat dotyczący referendum, który znalazły się w programie Koalicji Obywatelskiej to nic nowego, gdyż „12 lat temu było dokładnie to samo. Tak naprawdę w programie Platformy nic się nie zmieniło”. Dodał, że doszły zagadnienia związane z klimatem, ale wskazane w tym zakresie rozwiązania nie są przekonujące.

- Jako Koalicja Obywatelska pokazaliśmy to, że bierzemy odpowiedzialność za Polskę i sam sposób, w jaki dyskutowaliśmy i tworzyliśmy nasz program pokazuje, że jesteśmy odpowiedzialni i chcemy w dobrym kierunku zmieniać kraj – zaznaczył Szymon Godyla (Nowoczesna). Dodał, że „do końca miesiąca będzie znany pełny program”.

Violetta Porowska (Prawo i Sprawiedliwość) oceniła, że program przedstawiony przez KO, to „absolutny stek komunałów”. Wskazywała także brak konsekwencji w opozycyjnej narracji: „Jak dzisiaj wytłumaczą wiarygodnie swoim wyborcom, Polakom, że jeszcze parę miesięcy temu, mówili, że 13. emerytura, to jałmużna, a dziś mówią, że każdemu się należy?”.

- Mój stosunek do „piątki Kaczyńskiego”, „sześciopaku Schetyny” jest podobny – stwierdził Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka). Podkreślił, że takie podejście MN jest wyróżnikiem, „tylko szkoda, że jedynie na poziomie regionu opolskiego”. Dodał, że „hasła są fajne, niewiele różnią się od siebie, natomiast ważne jest to, jak będzie wyglądała ich realizacja”.

- Gdybym jednym słowem miał określić tę „szóstkę”, to bym powiedział, że to imitacja – stwierdził Piotr Pancześnik (Porozumienie). Zwracając się do przedstawicieli opozycji dodał: „Mieliście swój czas, niczego nie zrealizowaliście, a w tej chwili w programie wpisujecie jedno, a wasz główny ekonomista podaje absolutnie odmienne zdanie na te kwestie”.

Goście skomentowali także zaprezentowane w sobotę (13.07) przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego "jedynki" na listach PiS w jesiennych wyborach parlamentarnych.
Zaproszenie Ewy Skrabacz do udziału w debacie przyjęli:
  • Małgorzata Wilkos (SP),
  • Violetta Porowska (PiS),
  • Szymon Godyla (.Nowoczesna),
  • Ryszard Wilczyński (PO),
  • Ryszard Galla (MN),
  • Robert Tistek (Kukiz`15),
  • Piotr Pancześnik (Porozumienie).

Zobacz także

2020-08-02, godz. 13:32 Niedzielna Loża Radiowa z 2 sierpnia 2020- zobacz i posłuchaj [FILM] W naszym studiu plenerowym wróciliśmy do debat o polityce z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie. 2 sierpnia nasi goście skomentowali… » więcej 2020-07-26, godz. 13:43 Niedzielna Loża Radiowa z 26 lipca 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] W naszym studiu plenerowym wracamy do debat o polityce z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie. Nasi goście skomentowali aferę… » więcej 2020-07-19, godz. 14:15 Niedzielna Loża Radiowa z 19 lipca 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] W naszym studiu plenerowym wracamy do debat o polityce z przedstawicielami wszystkich sił politycznych obecnych w parlamencie. Dziś nasi goście oceniali wyniki… » więcej 2020-06-11, godz. 11:50 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 11 czerwca W czwartkowej świątecznej Loży Radiowej oczywiście o Bożym Ciele. Gościem Witolda Żurawickiego był proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża w Opolu ksiądz… » więcej 2020-05-03, godz. 12:00 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 3 maja 2020 r. W niedzielę przypadła kolejna rocznica uchwalenia Ustawy Rządowej, czyli Konstytucji 3 Maja. O jej korzeniach, znaczeniu dla Polski, ale nie tylko, gdyż była… » więcej 2020-05-01, godz. 12:00 Posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 1 maja 2020 r. W świątecznej 1 - Majowej Loży Radiowej gośćmi Witolda Żurawickiego byli Jerzy Szteliga ze Związku Nauczycielstwa Polskiego na Politechnice Opolskiej oraz… » więcej 2020-04-13, godz. 12:00 Ks. mitrat Stanisław Strach w "Świątecznej Loży Radiowej" z 13 marca 2020 roku Katolicy powoli kończą swoje wielkanocne świętowanie, a wierni Kościoła prawosławnego wchodzą w czas bezpośredniego przygotowania do Paschy. Tydzień… » więcej 2020-04-12, godz. 12:00 Ks Wojciech Pracki w "Świątecznej Loży Radiowej" z 12 marca 2020 roku Wielki Tydzień i Wielkanoc w całym chrześcijaństwie zachodnim obchodzone są według kalendarza gregoriańskiego. Dziś świętują więc również protestanci… » więcej 2020-03-08, godz. 14:10 Niedzielna Loża Radiowa z 8 marca - zobacz i posłuchaj! [ZDJĘCIA, FILM] Czy kolejne potwierdzone przypadki zarażenia koronawirusem wśród Polaków pokazały, że państwo działa w tym zakresie sprawnie? Jak należy ocenić podjęte… » więcej 2020-03-01, godz. 14:31 Niedzielna Loża Radiowa z 1 marca - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM] W minionym tygodniu temat koronawirusa zdominował polską politykę. Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o konsekwencje upolitycznienia kwestii bezpieczeństwa… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »