Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że…
2021-12-08, 09:42 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach

Sławomir Kłosowski
- Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a nie pnie się w górę - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. Rozmawialiśmy o najnowszej analizie matematyków z Politechniki Opolskiej dotyczącej prognoz przebiegu 4 fali pandemii w regionie.
- Do tej pory mieliśmy bardzo ostry "pik" w górę, niepozostający wątpliwości, że mamy tendencję wzrostową. W tej chwili zaczyna się w kilku powiatach wypłaszczenie. To cieszy, daje pewne nadzieje - dodał wojewoda Kłosowski.

Gminy i powiaty, w których spadła dynamika zakażeń to: Brzeg, Strzelce Opolskie, Prudnik i Olesno. Rośnie natomiast w Opolu i powiecie opolskim, a w związku z tym także w skali całego województwa, bo Opole jest najliczniejszym miastem, powiat opolski również jest dosyć liczny.

- Zabezpieczamy kolejne łóżka, bo wszystko wskazuje na to, że przyszły i kolejny tydzień będą najtrudniejsze, jeśli chodzi o rozwój epidemii. Mamy 700 łóżek covidowych, a 20 grudnia będziemy mieli 900.

Jak mówił wojewoda opolski do szpitali "covidowych" dołączy szpital w Prudniku i szpital w Głubczycach, w którym zwiększona będzie liczba miejsc dla pacjentów z koronawirusem.
- Jesteśmy województwem, gdzie odległości nie są duże. Dlatego przejazd karetki do szpitala w innym mieście nie jest zbyt długo. W Opolu możliwości uruchamiania kolejnych miejsc covidowych, raczej są już wyczerpane.

Obecnie w regionie mamy 140 wolnych miejsc covidowych i 30 wolnych respiratorów z 90 dostępnych ogółem.

Rozmawialiśmy także o ogłoszonych wczoraj obostrzeniach, które będą obowiązywać od 15 grudnia. Natomiast od marca będzie obowiązek szczepień dla 3 grup zawodowych.
Dlaczego od marca?
- To wymaga uregulowania ustawowego. Przegłosowanie obowiązku szczepienia niekoniecznie może być łatwo. Niestety wiadomo jakie jest podejście naszego społeczeństwa obowiązkowości szczepień - powiedział Sławomir Kłosowski.

W internetowej części rozmowy pytany o to dlaczego obostrzenia zostały ogłoszone teraz powiedział, że sytuacja cały czas była monitorowana, a fala rozkłada się nierównomiernie, np. we wschodnich województwach wskaźnik transmisji jest już mniejszy.
- To zawsze wiąże się z ograniczeniami przede wszystkim dla biznesu. To zawsze delikatne pole, a biorąc pod uwagę zawadiacką naturę Polaka zawsze na przymus reaguje oporem - stwierdził wojewoda opolski.

Gość Radia Opole zaznaczył także, że wzrasta na Opolszczyźnie zainteresowanie szczepieniami. W ostatnich akcjach szczepienia w parafiach w Opolu i w Nysie szczepionkę przyjęło 160 osób. Dla porównania w czasie festiwalu w Opolu zaszczepiło się 7 osób.

W najbliższą niedzielę akcja szczepień w parafiach odbędzie się we wszystkich powiatach w województwie opolskim.
Od początku szczepień pod parafiami zaszczepiono ponad 2 tys. osób.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »