- Przez 18 lat pracowałam w Nowej Trybunie Opolskiej, w Polskiej Agencji Prasowej i zajmowałam się w dużej mierze relacjonowaniem bieżącego życia politycznego. Miałam okazję bywać czy obserwować co się dzieje w tym okresie przedwyborczym, wyborczym i powyborczym. I ta ciekawość wzrastała z rok na rok - mówiła Katarzyna Kownacka.
- Chciałam odpowiedzieć na pytania, która zadawałam sobie nie tylko ja. Myślę, że dziennikarze dość często podczas wyborów zadawali sobie pytania, co to będzie z mniejszością i czemu osiąga taki wynik - dodała.
W swojej pracy autorka korzystała z wielu źródeł, m.in. z danych GUS, PKW, Archiwum Państwowego, przeprowadziła wywiady z liderami mniejszości, konsultowała się z lokalnymi badaczami mniejszości.
- Jeśli chodzi o poparcie dla mniejszości w wyborach parlamentarnych to zmienia się ono na niekorzyść, choć w tych ostatnich z 2019 roku był skok wzwyż o kilka tysięcy głosów, ale rzeczywiście w perspektywie 30 lat ten spadek jest widoczny i systematyczny.
- W wyborach samorządowych nie ma takich rezultatów jak w latach 90. ale tu już bardziej mówimy o wahaniach poparcia. Im "niżej" tym bardziej liczy się człowiek, mniej szyld - mówiła Kownacka.