Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Spięcie

Spięcie

Piotr Cywiński i Michał Rachoń zapraszają na magazyn "Spięcie"
Piotr Cywiński (portal wpolityce.pl, tygodnik Sieci) i Michał Rachoń (Telewizja Polska, Gazeta Polska) zapraszają na przegląd najważniejszych wydarzeń w Polsce i na świecie w co drugi wtorek ok. godz. 17:10.

Autorzy przygotowują też felietony – Pole minowe w każdą sobotę o 8:40.
2022-03-29, 17:05 Autor: Piotr Cywiński, Michał Rachoń

"Spięcie" – magazyn Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: prof. Tomasz Żyro, red. Maciej Kożuszek, red. Olga Doleśniak-Harczuk i Jan Edmund Kowalczyk

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
W dzisiejszym magazynie "Spięcie" Piotr Cywiński i Michał Rachoń oczywiście poruszyli temat wojny w Ukrainie, ale... niejako przy okazji, ponieważ kwestią numer 1 była wizyta w Europie i w Polsce prezydenta USA Joego Bidena - o tym wydarzeniu rozmawiali z prof. Tomaszem Żyro i red. Maciejem Kożuszkiem. Następnie - również w kontekście sytuacji w Ukrainie - z red. Olgą Doleśniak-Harczuk ocenili sytuację za naszą zachodnia granicą, konkretnie w Niemczech, a na koniec pojawiły się informacje dotyczące postępów prac związanych z odbudową Pałacu Saskiego w Warszawie - na ten temat gospodarze programu rozmawiali z Janem Edmundem Kowalczykiem, prezesem spółki celowej powołanej specjalnie do tego zadania.
W magazynie Spięcie autorstwa Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia poruszono temat wizyty Joe Bidena prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Gościem był politolog, amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego, prof . Tomasz Żyro i red. Maciej Kożuszek.

- Unia Europejska prawie 30% paliw płynnych pobiera z Federacji Rosyjskiej i rzeczywiście jest tak, że UE w jakiejś mierze opłaca wojnę, bo około 8 mld dolarów wpływa do budżetu rosyjskiego. Jeśli się mówi o zachodzie to wychodzą tu partykularyzmy narodowe związane z żywym pieniądzem. To bardzo wyraźnie widać na przykładzie koncernów niemieckich i francuskich - powiedział prof. Żyro. - Koncepcja jedności zachodu jest problematyczna - dodał.

Maciej Kożuszek, szef działu międzynarodowego Gazety Polskiej goszcząc w programie powiedział, że przemówienie prezydenta Joe Bidena w Warszawie jest historyczne ze względu na to, gdzie się odbyło i w jakim czasie się odbyło.
- Zgadzam się diagnozą postawioną w New York Times, że prezydent Biden nie wybrał sobie tego kryzysu politycznego na zachodzie związanego z wojną na Ukrainę, ale historia powołała go do tej roli. Przemówienie, nie mam wątpliwości, że jest historyczne - podkreślił.

Pytany na ile trwała będzie nobilitacja Polski w polityce międzynarodowej powiedział, że sytuacja rozgrywa się w dwóch wektorach.
- Jeden to polityka europejska. Niemcy odgrywają kluczową rolę w narracji, która przedstawiała Polskę niemalże jako sojusznika Putina - to teraz musiało się zmienić. Drugi wektor to polityka transatlantycka. Tutaj Polska odgrywa znaczącą rolę w amerykańskich planach obrony wschodniej flanki NATO. Ta rola będzie wzrastała - stwierdził.

Olga Doleśniak-Harczuk, dziennikarka komentowała działania Niemiec w kontekście wojny na Ukrainie. Niemcy wysłały Ukraińcom stare uzbrojenie w zapleśniałych skrzyniach, a minister zdrowia Niemiec zapowiedział, że chce wysłać teraz środki przeciwbólowe i usypiające.
- To jest kolejny wyraz kiepskiego poczucia humoru, przykład na to jak Niemcy nie potrafią wpasować się w sytuację. Widzę, że Niemcy są teraz w szale żelaznej kopuły - powiedziała, wskazując, że nawet politycy, którzy jeszcze dwa lata temu żądali usunięcia broni atomowej z terytorium Niemiec cieszą się teraz z tego, że ją mają.

- Polska krystalizuje się w poczuciu, że jesteśmy państwem frontowym, niesamowicie ważnym dla architektury bezpieczeństwa w Europie, które pokazało swoją siłę jak potrafimy opiekować się uchodźcami wojennymi - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk.

W programie rozmawiano także o odbudowie Pałacu Saskiego z Janem Edmundem Kowalczykiem. Gość Spięcia skomentował artykuł opublikowany w Fakcie, w którym napisano, że jeszcze odbudowa się nie rozpoczęła, a już spółka powołana do tego kupuje min. samochody osobowe.

- Moją rolą w pierwszym okresie działania spółki jest zapewnienie pracy urzędników odpowiedzialnych za prowadzenie prac - powiedział prezes spółki Jan Edmund Kowalczyk. - Spółka będzie potrzebowała wspomnianego samochodu, żeby przemieszczać się po mieście. Dołączyliśmy do przetargu Centrum Obsługi Administracji Rządowej, aby móc negocjować stawki.
- Odbudowa Pałacu Saskiego zamknie odbudowę Warszawy po II wojnie światowej. Będzie on służył społeczeństwu i będzie wizytówką Polski. Nie odbudowujemy tego dla urzędników - podkreślił.

Zobacz także

2023-02-14, godz. 18:00, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (14.02.2023) Do dzisiejszego wydania magazynu międzynarodowego 'Spięcie' zaproszenie przyjął wiceminister spraw zagranicznych prof. Piotr Wawrzyk, a wśród tematów poruszanych w rozmowie przez Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia pojawiły się… » więcej 2023-01-31, godz. 18:00, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (31.01.2023) Tym razem do udziału w magazynie międzynarodowym Piotr Cywiński i Michał Rachoń zaprosili eksperta z fundacji Warsaw Enterprise Institute Tomasza Wróblewskiego, z którym rozmawiali na temat globalnej sytuacji politycznej - a dokładniej… » więcej 2023-01-17, godz. 18:00, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (17.01.2023) W magazynie międzynarodowym 'Spięcie' Piotr Cywiński i Michał Rachoń rozmawiają z ministrem ds. Unii Europejskiej Szymonem Szynkowskim vel Sęk, a wśród tematów poruszonych w audycji będą m.in. afera korupcyjno-szpiegowska w Parlamencie… » więcej 2022-12-27, godz. 17:03, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: Witold Rotkiewicz, Grażyna Ancyparowicz i Paweł Tomaszek Zaproszenie do ostatniego w tym roku wydania magazynu Spięcie przyjęli: Witold Rotkiewicz, Grażyna Ancyparowicz i Paweł Tomaszek, a wśród tematów przygotowanych przez redaktorów Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia znalazły się… » więcej 2022-12-13, godz. 17:00, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: prof. Andrzej Przyłębski, Radosław Fogiel i Renata Acosta W ostatnim przed świętami Bożego Narodzenia wydaniu międzynarodowego magazynu 'Spięcie' redaktorzy Piotr Cywiński i Michał Rachoń skupili się na tematach zagranicznych, m.in. sytuacji w Niemczech w związku z ostatnimi aferami z tzw… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »