Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Spięcie

Spięcie

Piotr Cywiński i Michał Rachoń zapraszają na magazyn "Spięcie"
Audycja nie jest już nadawana na antenie Radia Opole.

Piotr Cywiński (portal wpolityce.pl, tygodnik Sieci) i Michał Rachoń (Telewizja Polska, Gazeta Polska) zapraszają na przegląd najważniejszych wydarzeń w Polsce i na świecie w co drugi wtorek ok. godz. 17:10.

Autorzy przygotowują też felietony – Pole minowe w każdą sobotę o 8:40.
2022-02-22, 17:01 Autor: Piotr Cywiński, Michał Rachoń

"Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: prof. Piotr Grochmalski, gen. Waldemar Skrzypczak, Marek Wałkuski, dr Aleksander Maciej Jabłoński

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Tematem audycji była sytuacja na Ukrainie i reakcja krajów Europy Zachodniej i USA na poczynania Rosji, ale pojawi się też wątek niepokojów społecznych w Kanadzie spowodowanych sytuacją pandemiczną i protestami kierowców ciężarówek w tym kraju.
Czy wobec groźby ataku i podbicia Ukrainy przez Rosję Zachód wyciągnął lekcję z historii? Pierwszym gościem programu był prof. Piotr Grochmalski.

- To jest kwestia szerszej historii. Mamy do wyboru scenariusz monachijski. Jest zgoda na stopniowy rozbiór Ukrainy, a jest to zgoda międzynarodowa, bo do tego zmierza kierunek rozmów. To katastrofa wiarygodności UE, NATO, katastrofa globalnego porządku, raptem uznajemy bandyckie zasady, zaczynają one obowiązywać i w takiej sytuacji każdy musi bronić sam siebie. Wchodzimy w epokę gdzie liczy się brutalna siła, a nie reguły. To co realizuje Putin to realizacja scenariuszy realizowanych przez Stalina. George Kennan (amerykański dyplomata, sowietolog przyp.red.) próbował zdiagnozować na czym polegała sytuacja ze Stalinem, że po zakończeniu II wojny światowej, kiedy Ameryka była przekonana o zniszczeniach państwa sowieckiego i że Stalin będzie zmuszony do otwarcia się na daleko idącą współpracę gospodarczą. Stało się inaczej; Stalin był coraz bardziej agresywny, nie reagował na żadna logikę dyplomatyczną, cokolwiek dostawał to brał, ale nie dawał nic w zamian - mówił gość Piotra Cywińskiego. 

- Abstrahując do tak dalekiej historii; wczoraj w niemieckiej telewizji publicznej wypowiadał się ekspert ds. polityki międzynarodowej CDU i stwierdził, że "trzeba jasno mówić czego nie zrobimy, nie będziemy prowadzić wojny z Rosją o Ukrainę, jako NATO nie odpowiemy wojną na wojnę, którą Rosja prowadzi przeciw Ukrainie. Trzeba powiedzieć prezydentowi Zelenskiemu, że jeśli agresor jest zdecydowany na atak, to nie możemy zagwarantować pokoju." W dyskusji uczestniczyła posłanka Lewicy, która wręcz broniła polityki Putina i stwierdziła, że to jest inny putinizm niż jest malują zachodnie media, a agresorem jest Ameryka nie Rosja - mówił redaktor Piotr Cywiński.

- Była specjalna lista Polaków ściganych listem gończym, by niszczyć polską inteligencję i taką samą listę Putin przygotował wobec Ukrainy. Putin nie rozróżnia a Zachód nie rozumie, że dla Putina nie ma podziału dyplomacja / wojna. Dla niego dyplomacja też jest wojną, jest wojną 2.0 - mówił prof. Grochmalski.

Kolejnymi goścmi programu "Spięcie" był generał Waldemar Skrzypczak, Marek Wałkuski korespondent Polskiego Radia i dr Aleksander Maciej Jabłoński, prezes Instytutu Naukowego im. Oscara Haleckiego w Ottawie.

Zobacz także

2023-02-14, godz. 18:00, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (14.02.2023) Do dzisiejszego wydania magazynu międzynarodowego 'Spięcie' zaproszenie przyjął wiceminister spraw zagranicznych prof. Piotr Wawrzyk, a wśród tematów poruszanych w rozmowie przez Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia pojawiły się… » więcej 2023-01-31, godz. 18:00, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (31.01.2023) Tym razem do udziału w magazynie międzynarodowym Piotr Cywiński i Michał Rachoń zaprosili eksperta z fundacji Warsaw Enterprise Institute Tomasza Wróblewskiego, z którym rozmawiali na temat globalnej sytuacji politycznej - a dokładniej… » więcej 2023-01-17, godz. 18:00, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (17.01.2023) W magazynie międzynarodowym 'Spięcie' Piotr Cywiński i Michał Rachoń rozmawiają z ministrem ds. Unii Europejskiej Szymonem Szynkowskim vel Sęk, a wśród tematów poruszonych w audycji będą m.in. afera korupcyjno-szpiegowska w Parlamencie… » więcej 2022-12-27, godz. 17:03, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: Witold Rotkiewicz, Grażyna Ancyparowicz i Paweł Tomaszek Zaproszenie do ostatniego w tym roku wydania magazynu Spięcie przyjęli: Witold Rotkiewicz, Grażyna Ancyparowicz i Paweł Tomaszek, a wśród tematów przygotowanych przez redaktorów Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia znalazły się… » więcej 2022-12-13, godz. 17:00, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: prof. Andrzej Przyłębski, Radosław Fogiel i Renata Acosta W ostatnim przed świętami Bożego Narodzenia wydaniu międzynarodowego magazynu 'Spięcie' redaktorzy Piotr Cywiński i Michał Rachoń skupili się na tematach zagranicznych, m.in. sytuacji w Niemczech w związku z ostatnimi aferami z tzw… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »