Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Spięcie

Spięcie

Piotr Cywiński i Michał Rachoń zapraszają na magazyn "Spięcie"
Piotr Cywiński (portal wpolityce.pl, tygodnik Sieci) i Michał Rachoń (Telewizja Polska, Gazeta Polska) zapraszają na przegląd najważniejszych wydarzeń w Polsce i na świecie w co drugi wtorek ok. godz. 17:10.

Autorzy przygotowują też felietony – Pole minowe w każdą sobotę o 8:40.
2022-12-13, 17:00 Autor: Piotr Cywiński, Michał Rachoń

"Spięcie" - gośćmi magazynu Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli: prof. Andrzej Przyłębski, Radosław Fogiel i Renata Acosta

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
W ostatnim przed świętami Bożego Narodzenia wydaniu międzynarodowego magazynu "Spięcie" redaktorzy Piotr Cywiński i Michał Rachoń skupili się na tematach zagranicznych, m.in. sytuacji w Niemczech w związku z ostatnimi aferami z tzw. Obywatelami Rzeszy, Unii Europejskiej wobec wojny na Ukrainie, czy problemu w Hiszpanii spowodowanej m.in. rosnącą przestępczością imigrantów.
- Myślę, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju przedstawieniem - powiedział
prof. Andrzej Przyłębski, były dyplomata, były ambasador Polski w Niemczech o próbie zamachy stanu, jaka miała miejsce w ubiegłym tygodniu w Niemczech.

- Ci "Obywatele Rzeszy" kilkukrotnie zagadywali mnie na różnego rodzaju imprezach mówiąc, że ta cała republika jest bezprawna i należy ją zmienić. Zawsze traktowałem to z przymrużeniem oka - przyznał prof. Przyłębski.

- Tych ugrupowań rozmaitych które się włącza do jednego hasła jest "Obywatele Rzeszy" wiele, one mają różne programy, zwykle prawdopodobnie są to kilkudziesięcioosobowe organizacje. Jedna z nich się pewnie zagalopowała. Nie sądzę, żeby byli groźni dla Bundesrepubliki. Pojedynczy zamach mogliby wykonać, ale to że wejdą do Bundestagu i przywrócą rządy z 1930 roku albo jeszcze z 1870 jest to wszystko trochę śmieszne. Rząd Niemiecku próbuje przedstawienie wykonać, żeby pokazać jak prawicowy ekstremizm jest groźny przy okazji pomijając lewicowy - uważa gość "Spięcia".

Pytany o pojednanie z Niemcami powiedział, że bez rekompensaty finansowej jest ono niemożliwe.
- Pewnie się nie doczekamy noty i musimy pomyśleć o innych działaniach. Dla mnie najważniejsze jest uświadomienie społeczeństwa niemieckiego o tym, czym różniła się okupacja w Polsce od okupacji Holandii czy Francji - mówił w Radiu Opole były ambasador Polski w Niemczech.

Za nami zgromadzenie parlamentarne Trójkąta Lubelskiego na którym zostało przyjętych kilka fundamentalnych kwestii.
Drugim gościem programu był poseł PiS, przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel. Zaznaczył on, że kolejne kroki w sprawie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej powinny być podejmowane. - Musimy robić wszystko i my i Ukraina, żeby przekonać do tego inne kraje - powiedział Radosław Fogiel.

Pytany o to, czy Węgry, które wyraźnie zbliżyły się do Austrii i Serbii i ich odmienne zdanie w sprawach geopolitycznych demontują Grupę Wyszehradzką powiedział:
- Faktem jest, że istnieje różnica zdań, mówiąc w sposób najbardziej oględny, w sprawie Ukrainy i politykę wobec Rosji. Z drugiej strony to cały czas jest format, który jest użyteczny. Udało się jednak przekonać Obrana, do tego, że Węgry po nowym roku ratyfikują kwestie członkostwa Finlandii i Szwecji w Sojuszu Północnoatlantyckim.

W programie "Spięcie" gościła także Renata Acosta, Polka mieszkająca w Hiszpanii,
który komentował sytuację polityczną w Hiszpanii. Toczy się tak spór o tamtejszy Trybunał Konstytucyjny. - Jest mowa o łamaniu konstytucji. Dlaczego potrzebuje Pedro Sanchez po swojej stronie Trybunału Konstytucyjnego? Chce utrzymać władzę, uda mu się to jeśli będzie miał po swojej stronie puczystów z Katalonii, a będzie miał ich, jeśli wprowadzi zmianę w prawie i obniży kary za malwersację. Puczyści mają już wyroki i Sanchez chce ich obniżyć - wyjaśniła Renata Acosta.

Co na to Bruksela?
- W tym momencie Bruksela ma inne kłopoty, jak na razie wody w usta nabrała premier Sanchez powiedział, że Brukseli nic do tego, ponieważ prawo sądownicze kraju zależy od tego kraju - zaznaczyła Acosta.

Zobacz także

2023-10-10, godz. 14:42, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (10.10.2023) Tym razem Michał Rachoń i Piotr Cywiński komentowali przebieg wczorajszej (09.10) debaty przedwyborczej na antenie TVP. Zdaniem współprowadzącego program, lider największej partii opozycyjnej Donald Tusk wypadł w niej poniżej ocz… » więcej 2023-09-26, godz. 20:17, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (26.09.2023) - To już nie jest ta sama Unia, do której wstępowaliśmy przed laty - ocenił na antenie Radia Opole dzisiejszy (26.09) gość Magazynu Międzynarodowego, europoseł Jacek Saryusz-Wolski. » więcej 2023-09-14, godz. 12:29, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (12.09.2023) W magazynie spraw międzynarodowych 'Spięcie' o tym, czym żyje scena polityczna w USA, gdzie trwają polityczne przetargi o to, kto będzie w wyścigu prezydenckim reprezentował główne partie. Powiedział o tym mieszkający w USA korespondent… » więcej 2023-08-29, godz. 09:53, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (29.08.2023) Gościem programu był były dowódca Wojskowej Formacji Specjalnej GROM, gen. dyw. Roman Polko. Piotr Cywiński zapytał swojego rozmówcę o możliwe przyczyny katastrofy samolotu, w którym miał zginąć między innymi dowódca Grupy Wagnera… » więcej 2023-07-19, godz. 08:52, Publicystyka w Radiu Opole "Spięcie" magazyn międzynarodowy (18.07.2023) Gościem magazynu międzynarodowego 'Spięcie' był wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, który od 2020 jest także wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa. Gospodarze programu red. Piotr Cywiński i Michał Rachoń… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »