Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Daniel Kliś o funkcjonowaniu opolskich sądów w…
2020-08-04, 14:12 Autor: Witold Żurawicki

Daniel Kliś o funkcjonowaniu opolskich sądów w dobie pandemii

Daniel Kliś o funkcjonowaniu sądów w dobie pandemii
- Także wymiar sprawiedliwości nie miał wypracowanych procedur, jak sobie z tym radzić – przyznał sędzia Daniel Kliś, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego.
Zamknięcie wymiaru sprawiedliwości polegało na tym, że nie rozpatrywano spraw, które nie miały charakteru pilnych, jak na przykład w kwestii zastosowania aresztu tymczasowego. Rozpatrywano także sprawy, które można było rozstrzygnąć na posiedzeniu niejawnym.

- Część pracowników musiałaś pójść do domu, choćby na opiekę nad dziećmi - tłumaczył zamknięcie sądów sędzia Daniel Kliś.

Tak więc – niestety - przyjdzie nam poczekać na wyroki jeszcze dłużej. Po okresie zamknięcia nastąpił sezon urlopowy, więc nie liczmy na przyspieszenie. Na szczęście wiele spraw gospodarczych można było rozpatrywać na posiedzeniach niejawnych.

- Sytuacja nie jest łatwa, ale widać poprawę – ocenił nasz gość stan kadr w sądach.

Poprawę widać zwłaszcza w Sądzie Okręgowym, gdzie jeszcze kilka miesięcy temu co trzecie stanowisko sędziowskie było nieobsadzone. Poprawia się także w sądach rejonowych, gdzie togi ubierają asesorzy sądowi.

Niestety, w porównaniu do innych państw z Unii Europejskiej Polacy bardzo rzadko – zwłaszcza w sprawach gospodarczych – korzystają z mediacji. A to oznacza, że gros sporów muszą rozstrzygać sądy. To przedłużą okres oczekiwania na rozstrzygnięcie.

Zobacz także

2020-09-21, godz. 15:21 Violetta Porowska o losach Zjednoczonej Prawicy oraz nielojalnych posłach i koalicjantach - Dzisiejsza sytuacja wymaga lojalnych koalicjantów, partnerów do gry. Nie może tak być, że na szali kładzie się interesiki poszczególnych partii. Musimy… » więcej 2020-09-21, godz. 14:23 Piotr Wach m.in. o tym czy istnieje jeszcze Zjednoczona Prawica i czy grożą nam przedterminowe wybory parlamentarne - Problemy Zjednoczonej Prawicy nie wynikają z działalności opozycji – zastrzegł Piotr Wach z Nowoczesnej, wiceprzewodniczący sejmiku województwa opol… » więcej 2020-09-18, godz. 15:00 Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej W naszej Loży uczestniczyli: Grzegorz Krukowski z PiS Jan Zimoch z Porozumienia Michał Maliński z Konfederacji Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-09-18, godz. 14:52 Marian Jagielski o zawodzie adwokata i działaniach Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu » więcej 2020-09-17, godz. 12:44 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O przemyśle futrzarskim oraz kredytach bankowych W debacie naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność Grzegorz Kuliś z BCC » więcej 2020-09-17, godz. 12:27 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Skurkiewiczem, sekretarzem stanu w MON o kampanii… » więcej 2020-09-16, godz. 15:20 Piotr Moc o jesiennej ramówce, nowych słuchowiskach, nowych prowadzących i "złotej" muzyce w Radio Opole - Idzie jesień i ochłodzenie, wracamy do studiów radiowych, ale też zabezpieczenia w związku z COVID-19. A nasza ramówka jesienna ruszy już w zasadzie od… » więcej 2020-09-16, godz. 15:19 Dr Jarosław Szarek o działalności IPN i dbałości o pamięć narodową - Przystanek Historia to miejsce, gdzie IPN opowiada o naszych dziejach, o naszej aktywności - powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytut Pamięci Narodowej… » więcej 2020-09-16, godz. 15:18 Dr Agnieszka Gawlik o tym, jak zorganizowana jest nasza służba zdrowia i jak poprawić jej funkcjonowanie - Wydaje mi się, że jest to krok naprzód – tak oceniła przekazanie kompetencji w zakresie zlecania testów na koronawirusa lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej… » więcej 2020-09-15, godz. 14:30 Bartosz Maziarz i Bartłomiej Pater o sytuacji na Białorusi i naszym bezpieczeństwie - Mamy patową sytuację na Białorusi – powiedział dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego. – Na pewno widzimy osłabienie Łukaszenki. - To jest… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***