Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Greniuch o nowej odsłonie opolskich obchodów…
2020-02-28, 15:17 Autor: Ewa Skrabacz

Tomasz Greniuch o nowej odsłonie opolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Tomasz Greniuch o nowej odsłonie opolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
- W związku z tym, że po raz pierwszy jako naczelnik opolskiego IPN organizuję obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, chciałbym się niejako pokazać, przestawić wiele nowych, świeżych inicjatyw – mówił Tomasz Greniuch, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu.
- Przede wszystkim w sobotę, 29 lutego, zaczynamy obchody Pierwszym Opolskim Festiwalem Pamięci „Zawołać po imieniu”. W tym roku będziemy wołać po imieniu ppor. Aleksandra Kasarabę ps. „Kamień”, opolskiego żołnierza wyklętego – tłumaczył naczelnik opolskiego IPN.

- Doszliśmy do wniosku, że wiemy już stosunkowo dużo na temat ikon żołnierzy wyklętych, jak major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, jak kapitan Henryk Flame „Bartek”, jak major Józef Kuraś „Ogień” i przyszedł czas na naszych regionalnych bohaterów. Aleksander Kasaraba to zupełnie zapomniana postać, a był to człowiek, który jako repatriant mieszkał zaledwie 50 km od Opola. W rejonie Kietrza, Baborowa, konkretnie w miejscowości Sucha Psina zorganizował grupę antykomunistyczną, został schwytany i rozstrzelany – informował Greniuch.

- Organizujemy też „Spacer pamięci”, będzie to pierwsza edycja i mam nadzieję, że ten pomysł też się przyjmie. Będziemy wędrować po ulicach naszego miasta. Często przechodzimy obok miejsc, o których nie wiemy, że w piwnicach danego budynku katowano polskich żołnierzy, mordowano polskich oficerów, a takie miejsca w Opolu niestety się znajdują – zaznaczył naczelnik opolskiego IPN.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »