Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Marcin Ociepa o innowacyjnych szkołach Opolszczyzny…
2020-01-20, 15:41 Autor: Ewa Skrabacz

Marcin Ociepa o innowacyjnych szkołach Opolszczyzny, europejskich pieniądzach na transformację energetyczną i programie Energia Plus

Marcin Ociepa o innowacyjnych szkołach Opolszczyzny, europejskich pieniądzach na transformację energetyczną i programie Energia Plus
- „Szkoła dla Innowatora” to interesujący i szeroki projekt, wypracowany wspólnie przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wraz z Ministerstwem Edukacji. To pilotażowy program dla 20 szkół w kraju, w których chcielibyśmy przetestować nowe metody kształcenia, podszkolić kadrę i samych uczniów z użyciem nowych metod – informował Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej.
- Potrzebujemy dziś szkoły kreatywnej, innowacyjnej. Do projektu zgłosiło się ponad 400 szkół w skali kraju. Wybrano 20, w tym aż dwie z Opolszczyzny: Szkołę Podstawową nr 8 w Brzegu oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kamienicy w powiecie nyskim – dodał wiceminister.

Nasz gość skomentował także przyznanie przez Komisję Europejską 27 proc. środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla Polski.

- Okazuje się, że można wywalczyć dla Polski specjalną pozycję. Premier Morawiecki wywalczył ulgę, specjalne podejście do Polski jeśli chodzi o transformację energetyczną, a mimo to jesteśmy w stanie być beneficjentami Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. 27 proc. to całkiem sporo na jedno państwo i to jest właśnie kwota, która trafi do Polski. Specjalne traktowanie jest uzasadnione specyfiką polskiej gospodarki, ale i społeczeństwa – uzasadniał min. Ociepa.

- Nasze ugrupowanie, Porozumienie, było autorem programu Energia Plus, który zakładał duży zwrot w kierunku energetyki prosumenckiej. Jako obóz Zjednoczonej Prawicy otwieramy się na zielone technologie, chcemy zwiększać miks energetyczny Polski w kierunku zielonej energii i chcielibyśmy zaktywizować obywateli w tym dziele. Stąd nacisk na energię prosumencką, czyli tę wytwarzaną przez nasze własne gospodarstwa domowe czy na infrastrukturze naszych gospodarstw domowych – wyjaśniał min. Marcin Ociepa.

Zobacz także

2020-02-24, godz. 12:39 Tomasz Halski o tym, że zawód pielęgniarki stał się atrakcyjny, o kształceniu kadr medycznych i współpracy z samorządem… Rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu podpisał z władzami województwa list intencyjny. Celem nawiązanej współpracy jest zapewnienie stałego… » więcej 2020-02-24, godz. 09:58 Janusz Kowalski o trwającej kampanii prezydenckiej, współpracy z samorządami, terminalu w Koźlu i "Wagonówce" W Parlamentarnym Poniedziałku naszym gościem był Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych, poseł Zjednoczonej Prawicy. W programie pojawiły się pytania… » więcej 2020-02-21, godz. 14:57 Młodzieżowa Loża Radiowa o niedoszłej reaktywacji portu w Koźlu i początkach kampanii prezydenckiej W Młodzieżowej Loży Radiowej z naszymi gośćmi poruszyliśmy kilka tematów: jeden regionalny, czyli reaktywacja portu w Koźlu, a drugi ogólnokrajowy i kampanijny… » więcej 2020-02-20, godz. 16:46 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Kamilem Bortniczukiem oraz Dariuszem Standerskim W tym tygodniu gośćmi redaktor Magdaleny Ogórek byli Dariusz Standerski, dyrektor programowy Nowej Lewicy, a także Kamil Bortniczuk, wiceminister funduszy i polityki… » więcej 2020-02-20, godz. 15:59 Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” w Loży Radiowej Po godzinie 13.00 przejrzeliśmy podsumowanie działalności w 2019 roku oraz priorytety na 2020 rok jakie wyznaczył sobie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców… » więcej 2020-02-19, godz. 13:33 Andrzej Buła o Marszałkowskiej Inicjatywie Sołeckiej, trwających konkursach i początku kampanii wyborczej - Po raz kolejny nasi mieszkańcy udowodnili, że można na nich liczyć - mówił w Loży Radiowej Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. » więcej 2020-02-18, godz. 14:38 Michał Ostapiuk, autor wydanej przez IPN książki "Komendant „Bury”. Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa „Burego”" Gościem Loży Radiowej był Michał Ostapiuk, autor najpopularniejszej książki IPN w roku 2019 pt." Komendant "Bury" - Biografia kpt. Romualda Adama Rajsa "Burego"… » więcej 2020-02-17, godz. 15:03 Paweł Kampa o świdnickiej konwencji wyborczej Roberta Biedronia - Ogłoszenie naszego kandydata mieliśmy już w styczniu, a w tej chwili koncepcja jest taka, żeby przedstawić konkretne zakresy tematyczne, żeby nie zagłuszać przekazu… » więcej 2020-02-17, godz. 14:45 Katarzyna Czochara o inauguracji kampanii prezydenckiej w Warszawie, podatku cukrowym i obwodnicach - Wspaniała, wyjątkowa atmosfera. Myślę, że również ci który nie byli bezpośrednio na tej konwencji, a śledzili ją za pomocą mediów, czuli ogromną moc i energię… » więcej 2020-02-14, godz. 15:23 Młodzieżowa Loża Radiowa o regułach kampanii wyborczej Nad tym czy polska polityka, szczególnie w okresie kampanii wyborczych brutalizuje się zastanawiali się goście Młodzieżowej Loży Radiowej. Podawali też przykłady… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »