Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Loża Radiowa gości w Kamieniu Śląskim na konferencji…
2019-11-27, 14:23 Autor: Marek Świercz

Loża Radiowa gości w Kamieniu Śląskim na konferencji o migrantach w Polsce

Dr Adam Drosik o założeniach konferencji
Środowa Loża Radiowa była lożą wyjazdową, która wybrała się w teren, do sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląski, gdzie eksperci dyskutowali na temat różnych aspektów migracji. Organizatorami konferencji byli opolski oddział Narodowego Banku Polskiego oraz młody (działa od października) Wydział Nauki o Polityce Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego.
- Można powiedzieć, że to dla nas naukowy debiut. Zabiegaliśmy o utworzenie wydziału od kilkunastu lat, udało się, zasadniczo nastawiamy się na kwestie dydaktyczne, ale nie uchylamy się od tych badawczych - mówił nam dr Adam Drosik, dziekan wydziału i tym samym współgospodarz spotkania. - Debata w panelach będzie pokazywała temat migracji nie tylko z perspektywy nauk o polityce czy ekonomicznych, ale także z zakresu nauk o bezpieczeństwie czy kulturoznawczych. Chcemy pokazać, że jest to pole do wspólnych badań naukowych. Dodajmy, że mamy także wielu studentów i to nie tylko ze Wschodu, ale z całego świata. Taką rekrutację prowadzą uczelnię na całym świecie.

Gościem honorowym konferencji był prof. Jerzy Żyżyński, znakomity ekonomista, członek Rady Polityki Pieniężnej, były opolski parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości, który mówił o finansowych kontekstach ruchów migracyjnych.

- Migracje nie mają wielkiego wpływu na kondycję pieniądza, choć ma wpływ na gospodarkę, powoduje pewien odpływ pieniądza, ale także napływ pracowników akceptujących nieco niższe wynagrodzenia, przy czym, dodajmy, bardzo solidnych pracowników - mówił prof. Żyżyński. - Istotne jest to, że zapewniają lukę na naszym rynku gospodarczym wywołaną tym, że nasi pracownicy szukają pracy w unii. Co do samej imigracji, uważam, że jest t bardzo pozytywne zjawisko, bo uzupełnia niedobory na rynku pracy. Także od nas wyjeżdżają często najlepsi fachowcy. Przyjeżdżają raczej czasowo, część ucieka przed niebezpieczeństwem wysłania na front, ale to naprawdę solidni pracownicy. Pytanie, w jakim czasie się to gospodarczo wyrówna, może to kwestia jednego stulecia.

Naszym kolejnym gościem była Renata Cygana, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

- Czy dalibyśmy sobie radę bez cudzoziemców? Śmiem zaryzykować tezę, że nie. Widzimy to zresztą na własne oczy, w każdej instytucji, w każdym przedsiębiorstwie, sklepach czy usługach spotykamy Ukraińców, b ich jest najwięcej. Skoro nas obywatele nie chcą pracować w pewnych branżach, bo płaci się tam trochę mniej, to bez Ukraińców byłby wielki problem. To przede wszystkim branże przemysłowe i budowlane oraz usługi: hotelarstwo, gastronomię oraz wszelka działalność wspierająca, czyli sprzątanie obiektów czy ochrona. Jeśli mówimy o cudzoziemcach w naszym regionie, to Ukraińcy stanowią 94 procent - mówiła dyrektor Cygan. - Nowym zjawiskiem jest to, że Ukraińcy coraz częściej rejestrują własną działalność gospodarczą.

Migracje to nie tylko gospodarka, ale także kwestie bezpieczeństwa. Ten temat poruszyliśmy w rozmowie z politologiem dr. Bartoszem Maziarzem.

- Należy tu rozróżnić definicję uchodźcy, czyli migracji ludzi uciekających przed wojną, od definicji migranta zarobkowego podróżującego za pracą - stwierdził Maziarz. - Rozróżnienie jest proste, ale w percepcji społecznej te pojęcia mieszamy. Korzystają z tego politycy zainteresowani podkręcaniem spirali strachu. Czy uciekinierzy z Donbasu to uchodźcy? I tak, i nie. Uciekają przed wojną, ale mogą przecież zatrzymać się w bezpieczniejszej części Ukrainy. Czy istnieje obawa, że mogą się w tym gronie znaleźć osoby, które Rosja zamierza wykorzystać do prowadzenia wojny hybrydowej? Na pewno tak i dlatego to środowisko musi być pod stała kontrolą naszych służb kontrwywiadowczych.

Nie samym chlebem człowiek żyje, dlatego dr Joannę Kulską zapytaliśmy, jak cudzoziemcy zaspokajają swoje kulturowe i duchowe i religijne potrzeby.

- Nie mam pojęcia, gdzie modlą się opolscy Ukraińcy. Z całą pewnością problem miejsc modlitewnych jest problemem uniwersalnym dla wszystkich przybyszów. Nie jestem z Opola, jestem z Częstochowy, gdzie nie ma problemu z dostępem do cerkwi. Nasza cerkiew bardzo dobrze się rozwija - mówiła Kulska. - Ale problem jest bardziej ogólny, bo trzeba stworzyć przestrzeń modlitewną w coraz bardziej sekularyzującej się Europie. A dla emigrantów, którzy odzyskują tożsamość w zderzeniu z obcym światem, kwestie religijne stają się czasem bardzo ważne. Ale Europa, także unijne instytucje, coraz bardziej to rozumie, wychodzi naprzeciw tym postulatem, niektórzy mówią nawet, że żyjemy w postsekularnym świecie.

Na koniec o kondycję naszych opolskich cudzoziemców zapytaliśmy dr Sabinę Kubiciel-Lodzińską, która bada to środowiska z ramienia Politechniki Opolskiej.

- Czego nie wiemy o naszych Ukraińcach? Na pewno nie wiemy tego, ilu ich u nas naprawdę jest. Zbadanie i ustalenie, jak duża to populacja, jest niezwykle trudne, bo migracje cechują się dużą cyrkulacją. W tej chwili bazujemy na liczbie zezwoleń na pracę oraz oświadczeń o woli powierzenia pracy. Do tego dane ZUS-u, które wydają się być najbardziej miarodajne - stwierdziła. - Duże znaczenie ma okres prac sezonowych, wtedy napływ imigrantów jest większy. Jesteśmy w przededniu uzyskania pierwszych wyników badań ogólnowojewódzkich na temat sytuacji społecznoekonomicznej Ukraińców. To jest badanie, którego głównym realizatorem jest WUP, obie opolskie uczelnie są partnerami. Badanie obejmuje Ukraińców, ich pracodawców i agencje pośrednictwa pracy.
Prof. Jerzy Żyżyński o znaczeniu migracji dla polskiej gospodarki
Renata Cygan o tym, czy poradzilibyśmy sobie bez UKraińców
Dr Bartosz Maziarz o tym, czy imigranci są niebezpieczni
Dr Joanna Kulska o duchowych potrzebach imigrantów
Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska o badaniach sytuacji imigrantów zarobkowych

Zobacz także

2019-12-05, godz. 15:53 Marcin Antosiewicz o tym jaki jest współczesny Niemiec i jak z nim rozmawiać o historii - Dyskusja o Polakach i Niemcach to dyskusja zawsze na czasie. Z wyników barometru polsko-niemieckiego wynika, że 59% Polaków uważa, że nasze relacje są dobre… » więcej 2019-12-03, godz. 15:19 Marcelina Zawisza o tym, że w sumie jest marksistką, ale nie widzi w tym nic złego, bo ten rodzaj lewicowej tradycji wciąż… - Tak, myślę, że w zasadzie jestem marksistką, choć wolę mówić o sobie jak demokratycznej socjalistce - powiedziała w Loży Radiowej po chwili namysłu Marcelina… » więcej 2019-12-03, godz. 14:29 Zbigniew Kubalańca o 5,5 mln złotych na działania kulturalne, sportowe i turystyczne i tym, że Urząd Marszałkowski chce… - Zarząd województwa zauważył ile organizacje pozarządowe robią w obszarze kultury, turystyki czy sportu i tak np. w kulturze mamy wzrost z 280 tys. złotych do… » więcej 2019-12-02, godz. 13:24 Violetta Porowska o pierwszych dniach w sejmie, o SOR-ze na Katowickiej i feminatywach w polityce - Na tej sesji zostało obnażone całe sedno sprawy, czyli to że marszałek chce po prostu zlikwidować SOR, bo taki ma koncept a nie dlatego, że są przeciwwskazania… » więcej 2019-11-29, godz. 14:59 Paweł Nakonieczny o tym, że Black Friday to zarówno okazja, jak i pułapka - Gdy mamy Black Friday, pojawia się uzasadnione pytanie, czy to klienci łowią okazje, czy to raczej okazje łowią klientów - mówił w Loży Radiowej Paweł Nakonieczny… » więcej 2019-11-29, godz. 15:01 Michał Kalinowski i Michał Maliński o tym czy Konfederacja i Lewica mogą być liderami opozycji - Cieszymy się, że rośnie nam w sondażach, a dzieje się tak dlatego, że słuchamy naszych wyborców – mówił w Młodzieżowej Loży Radiowej Michał Kalinowski z Lewicy… » więcej 2019-11-28, godz. 15:47 WSPÓLNA SPRAWA. Grzegorz Adamczyk o rozszerzonych ulgach na automatyzację i robotyzację, które ma zaproponować rząd i pomyśle… Ulga prorozwojowa, ulga na automatyzację i robotyzację – minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała pakiet rozwiązań, które mają mobilizować firmy do inwestycji… » więcej 2019-11-28, godz. 15:44 Łukasz Cichy o tym jak wychowuje Collegium Nobilium Opoliense i trwającej rekrutacji - Collegium Nobilium Opoliense to szkoła liderów i unikalny projekt edukacyjny - mówił w Loży Radiowej Łukasz Cichy, wiceprezes i szef Kancelarii Collegium. -… » więcej 2019-11-26, godz. 15:04 Bartłomiej Machnik o tym, czy Warszawa różni się od innych polskich miast - Od jakieś czasu przebywam w Warszawie, tam się zadomowiłem od strony naukowej i zawodowej, tam też pracuję w prywatnej uczelni Collegium Humanum, która zamierza… » więcej 2019-11-26, godz. 13:34 Szymon Godyla i Franciszek Posacki o sytuacji wewnątrz Koalicji Obywatelskiej i Nowoczesnej po zmianie przewodniczącego… - W 2015 roku byliśmy świeżą partią i ta świeżość pozwoliła nam zdobyć 28 posłów. Jednak teraz tę świeżość skradła lewica. Trzeba jednak pamiętać, że Nowoczesna… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »