Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » WSPÓLNA SPRAWA. Debata „Pracodawcy, związkowcy -…
2019-10-24, 15:15 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” o bezrobociu, które jest tak niskie, że... Polacy zaczeli się go obawiać

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa” o bezrobociu, które jest tak niskie, że... Polacy zaczeli się go obawiać
Choć według GUS nastroje konsumentów są w październiku gorsze niż we wrześniu 2019 r., to wciąż znajdują się na historycznych maksimach. Zdecydowanie najciekawszym wątkiem środowego odczytu w tym względzie jest największy od ponad 2,5 r. wzrost obaw o bezrobocie, o czym poinformował portal businessinsider.pl. Może się to wydawać dość dziwne, gdyż stopa bezrobocia w Polsce znajduje się na rekordowo niskich poziomach. Jakie mogą być przyczyny wzrostu tych obaw zapytaliśmy naszych gości.
Dr Witold Potwora z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu przytoczył kilka statystyk dotyczących bezrobocia sprzed lat. – Ostatni dwucyfrowy wynik był w lutym 2016 roku, czyli 10,2 %, a dzisiaj mamy dokładnie połowę. Dane według powiatów pokazują, że wciąż mamy dysproporcje, np. Poznań, Warszawa, Sopot, ale i powiat kępiński, nowotomyski czy grójecki, które mają poniżej 2% bezrobocia, ale np. powiat szydłowiecki ma już 22,9% bezrobocia. Mamy 72 powiaty albo miasta na prawach powiatu w których bezrobocie sięga powyżej 10% - mówił Potwora o powiedział, że w jego ocenie dobrym rokiem do porównań jest rok 2004, bo to pokazuje jak potężną drogę przeszła polska gospodarka. – W ciągu 10 lat poradziliśmy sobie z problemem bezrobocia, więc te obawy o ryzyko bycia bezrobotnym mogą dziwić – stwierdził dr Potwora.

Lesław Adamczyk z BCC na początek zwrócił uwagę, na to czym w istocie jest przytoczone badanie GUS-u, a więc jest pytaniem o opinię konsumentów o to co się zdarzy w najbliższej przyszłości. – Ta opinia będzie budowana o jakieś zasłyszane informacje. Jest takie pojęcie narrative economics, czyli ekonomia oparta o narracje, która pojawia się w społeczeństwie czy mediach i ono czasami sprowadza kłopoty bo zaczynamy wierzyć w różne rzeczy i podejmować decyzje. My jako przedsiębiorcy staramy się podkreślać, że jesteśmy w momencie, że ten rozpędzony pociąg sukcesu o którym słyszymy zaczyna się zderzać z różnymi perturbacjami. Mamy spowolnienie gospodarcze, przez pierwsze 6 miesięcy słyszeliśmy, że się bronimy, teraz już nie jest tak świetnie, bo wskaźniki PMI zaczynają spadać, a wraz z nim idą inne fragmenty realnej gospodarki. Słyszymy, że zwiększają się transfery społeczne, ale po konsumpcji tego nie widać. Wygląda też na to, że to konsumenci podobnie jak i przedsiębiorcy zaczynają uważać, że polityka agresywnego wzrostu płacy minimalnej może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego, tzn. zaczynamy mówić: „a może się nie uda”.

Sebastian Koćwin z OPZZ po części zgodził się z przedmówcami, ale zwrócił uwagę na czas przeprowadzenia badania GUS. – To było robione w okresie przedwyborczym, być może ludzie mają wtedy zwiększone poczucie lęku. Po drugie kończą się prace sezonowe i jest obawa części pracujących, że w tym okresie zimowym nie znajdą zatrudnienia. Najważniejsza kwestia to niestety lament przedsiębiorców na tym poziomie centralnym – mówił Koćwin.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo – Handlowej powiedział, że przytoczone przykłady mają swoje uzasadnienie, ale zauważa też dużą rolę w przekazie, który zaczął się w gorączce przedwyborczej. – Różni ludzie są podatni na różnego rodzaju wpływy. To jest stara zasada mediów, że jeśli się nic nie dzieje, to to wykreują i ewentualnie znajdziemy problem, bo dociera taki dobitny przekaz i część ludzi może się czuć zdezorientowana. Obawą nie jest wzrost płacy minimalnej, bo on będzie następował ze wzrostem ogólnych płac. Jedyne co może budzić obawy przed dynamiką, bo sama tendencja nie jest niczym nowym – mówił Pancześnik.

Zobacz także

2019-11-26, godz. 13:34 Szymon Godyla i Franciszek Posacki o sytuacji wewnątrz Koalicji Obywatelskiej i Nowoczesnej po zmianie przewodniczącego… - W 2015 roku byliśmy świeżą partią i ta świeżość pozwoliła nam zdobyć 28 posłów. Jednak teraz tę świeżość skradła lewica. Trzeba jednak pamiętać, że Nowoczesna… » więcej 2019-11-25, godz. 12:21 Marcin Fronia o tym, że nordycki system państwa opiekuńczego sprawdza się nie tylko w sferze socjalnej - Czy Szwecja dalej jest legendarną krainą dobrobytu? To zależy, do czego ją porównamy. Jeśli porównamy ją do Szwecji sprzed kilku dekad, to można dyskutować i… » więcej 2019-11-25, godz. 13:46 Rajmund Miller o zmianach u koalicjanta, zbliżających się wyborach prezydenckich i kandydatach Platformy Obywatelskiej… - My nie mamy zamiaru „schrupania” Nowoczesnej. Naszym celem jest realizacja naszych wspólnych zadań. Nie wiem co się dzieje wewnątrz Nowoczesnej, bo jestem w… » więcej 2019-11-22, godz. 14:53 Marta Kuśnierz i Łukasz Cichy o 14-leciu Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych "Horyzonty" Przy okazji zmiany władz stowarzyszenia, pytaliśmy o jego początki, główne idee, jaki jest jego obecny skład i plany działania "ludzi aktywnych". » więcej 2019-11-22, godz. 14:44 Tobiasz Gajda i Marko Markowski o expose premiera, głosowaniu w sprawie KRS i migracjach - Premier dużo mówił o normalności, bo nasz program oznacza właśnie normalność, troskę o polską rodzinę, trzymanie się z daleka od wszystkich ideologicznych skrajności… » więcej 2019-11-21, godz. 15:34 WSPÓLNA SPRAWA Jak ocenić gospodarcze wątki expose premiera Mateusza Morawieckiego? Ocena gospodarczych wątków expose premiera Mateusza Morawieckiego była tematem kolejnej debaty pracodawców, związkowców i ekspertów "Wspólna sprawa". Jak można… » więcej 2019-11-21, godz. 15:33 Adrian Czubak o swoich czterech latach na stanowisku wojewody opolskiego - Procedura jest następująca: gdy rząd podał się do dymisji, to samo zrobili wojewodowie. Premier ma teraz trzy miesiące na podjęcie decyzji o przyjęciu dymisji… » więcej 2019-11-20, godz. 15:41 Młodzieżowa Loża Radiowa: Joanna Hassa, Denis Madej i Jan Zimoch o migracji zarobkowej wśród młodych Naszych gości zapytaliśmy m.in. o to czy sami mają „doświadczenia migracyjne”. » więcej 2019-11-20, godz. 15:19 WSPÓLNA SPRAWA. Pracodawcy, związkowcy i eksperci o tym, czy PIP powinien mieć większe uprawnienia i kompetencje W środowej Loży Radiowej w debacie "Wspólna sprawa" o pomyśle poszerzenia uprawnień inspekcji pracy porozmawialiśmy z okręgowym inspektorem pracy Arkadiuszem Kapuścikiem… » więcej 2019-11-19, godz. 14:57 Paweł Ziorko o szyfrogramie, który zmienił dzieje świata a i dziś może wiele nas nauczyć - W lutym 1946 roku George Kennan, ówczesny pracownik ambasady USA w Moskwie a potem do roku 1952 ambasador w Związku Sowieckim, wysłał do Waszyngtonu tak zwany… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »